Praca dla Ukraińców jest, wiz brak

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Nie ma spójnej polityki zatrudnianiua cudzoziemców

Minister pracy Joanna Fedak zamierza już za dwa tygodnie zmienić przepisy o zatrudnianiu cudzoziemców zza wschodniej granicy. To rozwiązanie może okazać się nieskuteczne, bo po wejściu Polski do strefy Schengen MSZ zaostrzyło politykę przyznawania wiz - pisze "Gazeta Prawna".

Ukraińcy, Białorusini i Rosjanie będą mogli pracować w Polsce bez przerwy nie przez trzy - jak obecnie - lecz przez sześć miesięcy, przewidują plany resortu. Plany te nie pokrywają się jednak z polityką prowadzoną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, twierdzi gazeta. Rygorystyczna polityka wizowa, jaką Polska realizuje po wejściu do strefy Schengen, spowodowała zmniejszenie prawie o połowę liczby wiz wydawanych Ukraińcom.

Tymczasem przedsiębiorcy, borykający się z brakami kadrowymi, apelują o zliberalizowanie polityki przyznawania wiz i stworzenie zachęt do zatrudniania obywateli państw zza wschodniej granicy. Postulują m.in. zwolnienie ich z opłat za wizy oraz wprowadzenie ułatwień w ruchu przygranicznym. Ocenia się, że w samej branży budowlanej brakuje w Polsce 100 tys. pracowników. Jak podaje "Gazeta Prawna" w 2007 r. wydano Ukraińcom, Rosjanom i Białorusinom 1 mln wiz.

Źródło: "Gazeta Prawna"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24