W związku z pożarem budynku wielorodzinnego w Ząbkach koło Warszawy Polska Izba Inżynierów Budownictwa (PIIB) wskazuje na konieczność podjęcia "natychmiastowych działań prewencyjnych i kontrolnych w skali ogólnopolskiej".
W czwartek po godzinie 19.00 zapaliło się poddasze w pochodzącym z 1998 r. budynku na osiedlu przy ulicy Powstańców w Ząbkach. W bloku znajdowało się ponad 200 mieszkań. Pożar udało się opanować w późnych godzinach nocnych.
Apel
Polska Izba Inżynierów Budownictwa zaapelowała o pilne rozpoczęcie przeglądu poddaszy przez zarządców budynków w zabudowie wielorodzinnej - zarówno użytkowych, jak i nieużytkowych - w zakresie zgodności z przepisami ochrony przeciwpożarowej.
"Szczególnej uwagi wymagają przestrzenie, które mogły zostać samowolnie zaadaptowane lub są wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem, np. do przechowywania materiałów łatwopalnych. Budowanie poddaszy bez zastosowania odpowiednich zabezpieczeń sprzyja właśnie takim tragediom, jakie miały miejsce w budynku w Ząbkach" - czytamy w komunikacie.
Izba zwraca również uwagę na potrzebę uszczelnienia egzekucji istniejących przepisów, w szczególności tych wynikających z ustawy - Prawo budowlane oraz ustawy o ochronie przeciwpożarowej. PIIB wskazała, że kluczowe znaczenie mają tu obowiązki projektantów, rzeczoznawców ds. zabezpieczeń ppoż., kierowników budów, a także właścicieli i zarządców budynków.
"Przepisy już dziś nakładają obowiązek zapewnienia odpowiednich zabezpieczeń oraz ich bieżącej konserwacji i kontroli, które powinny się odbywać minimum co roku (lub dwa razy do roku w szczególnych przypadkach uwzględniających kubaturę i typ budynku) oraz raz na pięć. Wpływają one na bezpieczne użytkowanie budynku. Przeglądu poddaszy w budynkach wielorodzinnych powinni regularnie dokonywać zarządcy lub administratorzy. Strychy w budynkach jednorodzinnych stanowią bardzo często składowisko rozmaitych przedmiotów, które w razie pożaru stanowią doskonałą pożywkę dla ognia - dodano.
Zaznaczono jednocześnie, że występuje problem z egzekucją przepisów, bowiem lokatorzy niejednokrotnie lekceważą zalecenia, a uporządkowany strych znowu zarasta zbędnymi przedmiotami.
"Lepszy skutek przynoszą doraźne kontrole PSP, ale nie są one częste. Jeśli przeglądy poddaszy miałyby być systemowe (a wiele budynków wybudowano dziesiątki lat temu), to ich skutkiem byłaby konieczność dostosowania do obecnych wymogów p. poż. Zatem konieczność inwestycji, ergo wydatki" - zwrócono uwagę.
Polska Izba Inżynierów Budownictwa wskazała również, że w świetle obowiązującego prawa istnieją już narzędzia, które - jeśli byłyby stosowane i egzekwowane - mogą zapobiec podobnym tragediom w przyszłości.
"Nie chodzi więc o zaostrzanie przepisów, ale o ich realne stosowanie i kontrolę. Problemem jest jednak niewystarczający nadzór i brak skutecznego systemu reagowania na uchybienia. Jest też akcja uświadamiania zagrożenia i zalecania zwykłej dbałości na co dzień" - czytamy.
Postulaty
Izba postuluje rozpoczęcie przeglądu stanu technicznego poddaszy w budynkach wielorodzinnych - zarówno użytkowych, jak i nieużytkowych - pod kątem zgodności z przepisami ochrony przeciwpożarowej. Chce także wzmocnienia nadzoru nad egzekucją obowiązujących przepisów - w szczególności w zakresie okresowych kontroli technicznych i przeglądów przeciwpożarowych, wynikających z ustawy Prawo budowlane.
"Przestrzenie poddaszy, często pomijane w bieżącej eksploatacji i kontroli, mogą odgrywać kluczową rolę w rozprzestrzenianiu się ognia. Niejednokrotnie nie spełniają norm technicznych, są użytkowane niezgodnie z przeznaczeniem, a także niedostatecznie zabezpieczone. Tragedia w Ząbkach unaocznia pilną potrzebę podjęcia działań prewencyjnych – zanim dojdzie do kolejnych, podobnych zdarzeń" - tłumaczy PIIB.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24