Polski deficyt poniżej planu

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Fiskus policzył: deficyt osiągnął 90 procent rocznego planu

Deficyt budżetowy na koniec listopada osiągnął niespełna 90 procent sumy zaplanowanej na ten rok - podało ministerstwo finansów. Na koniec listopada deficyt osiągnął 24,4 miliardy złotych. To suma zbliżona do tej, jaką w poniedziałek podała nieoficjalnie wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska.

- Na razie szacujemy, że deficyt będzie zbliżony do tego, co jest zapisane w ustawie budżetowej - mówiła wiceminister Suchocka-Roguska. Według znowelizowanej w połowie roku ustawy budżetowej, całoroczny deficyt ma wynieść 27,18 mld złotych.

Jak pficjalnie podało we wtorek ministerstwo finansów, dochody państwa wyniosły do końca listopada ponad 250 miliardów z zaplanowanych niemal 273 miliardów, co stanowi blisko 92 procent. Z kolei wydatki przekroczyły 275 miliardów z założonych ponad 300 miliardów, co po 11 miesiącach oznacza wykonanie w niemal 92 procentach.

Ministerstwo finansów poinformowało też, że w ramach obsługi zadłużenia zagranicznego w listopadzie zapłacono ponad 264 miliony złotych na poczet spłaty kapitału i ponad 244 i pół miliona złotych na pokrycie odsetek. Stan środków walutowych pozostających w dyspozycji ministra finansów na koniec listopada wyniósł ponad 5 miliardów 776 milionów euro, czyli niemal 24 miliardy złotych.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24