Polska hurtowo żywi Litwę

Najnowsze

TVN24Polska żywność robi furorę na Litwie

Słaby złoty od jakiegoś czasu sprawia, że wielu naszych sąsiadów, zwłaszcza ze strefy przygranicznej, masowo jeździ na zakupy do Polski. Litewscy handlowcy wyszli więc naprzeciw oczekiwaniom swoich rodaków i zaczęli sprowadzać do swoich sklepów polskie produkty.

Od kilku miesięcy Litwini masowo robią zakupy w Polsce. Zwiększony od stycznia na Litwie podatek VAT na produkty żywnościowe i słaba złotówka wobec powiązanego z euro litem spowodowały, iż żywność w Polsce jest obecnie tańsza niż na Litwie nawet o 50 proc.

Według przewodniczącego komisji do spraw budżetu i finansów w litewskim Sejmie Kestutisa Glaveckasa, budżet kraju w każdego miesiąca traci około 100 mln litów (około 130 mln złotych) z powodu tego, że Litwini robią zakupy w Polsce. A może tracić jeszcze więcej.

Prawie sukces

Towary z Polski zaczęły ostatnio sprowadzać wszystkie większe litewskie sieci handlowe. Są to przede wszystkim - o kilka centów tańsze od litewskich produktów - mąka i kasze w specjalnych opakowaniach wyprodukowanych z myślą o litewskim kliencie. - Handlowcy ciągle próbują przekonać ludzi, że nie ma potrzeby na zakupy jeździć do Polski - pisze w poniedziałek litewski dziennik "Leituvos Rytas".

- Chociaż polskie wyroby są tańsze, w kwietniu ich udział w sprzedaży stanowiły zaledwie 3-5 proc. całego obrotu produktami tej grupy - twierdzi przedstawiciela największej sieci handlowej "Maxima LT". Pomimo tego "Maxima LT' nadal zamierza kontynuować eksperyment. Zapowiada, że już wkrótce sprowadzi produkty innych grup.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24