Polsce urośnie. Rostowski miał rację?

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Unia się pomyliła. Minister miał rację?

Najnowsze prognozy unijnych ekspertów odnośnie polskiej gospodarki będą lepsze niż można było się spodziewać. Komisja Europejska w prognozach, które opublikuje 14 września, prawdopodobnie uzna, że w tym roku dochód narodowy Polski nie tylko nie zmniejszy się, ale nawet lekko wzrośnie - ustalił "Dziennik".

Jeśli ustalenia "Dz" się potwierdzą, będzie to oznaczało sukces ministra finansów Jacka Rostowskiego. Kiedy w maju Bruksela prognozowała, że dochód narodowy Polski spadnie aż o 1,4 proc. Rostowski zarzucił unijnym ekspertom brak profesjonalizmu. - Prognoza gospodarcza dla Polski przedstawiona przez Komisję Europejską jest błędna - mówił wtedy minister.

Oficjalnie Komisja nie chce się jeszcze przyznać do błędu. Jednak proszący o zachowanie anonimowości eksperci Komisji, którzy zajmują się bezpośrednio opracowywaniem analiz gospodarczych, biją się w pierś.

Wśród największych

Komisja opublikuje nowe prognozy dla siedmiu największych gospodarek Unii, wśród których jest też Polska, w połowie września. Tym razem weźmie pod uwagę oficjalne dane za I i II kwartał tego roku. Pokazują one, że nasz kraj mimo wszystko zdołał utrzymać wzrost gospodarczy - podkreśla "Dziennik".

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24