Polacy w Islandii bezrobotną większością

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huNa pięknej Islandii pracy dla obcokrajowców coraz mniej

Kryzys i długi Islandii dały się we znaki szukającym tam szczęścia Polakom. Wielu wyjechało na Islandię za pracą, a tu kryzys - spowodował ogromne bezrobocie. Bezrobocie na wyspie wśród cudzoziemców wynosi już ok. 18 procent. Największą siłą wśród bezrobotnych są niestety Polacy.

Czwarty miesiąc z rzędu rośnie bezrobocie w Islandii. Przekroczyło już 9 procent, a wśród cudzoziemców mieszkających na wyspie, w tym Polaków, jest ono dwukrotnie wyższe.

Największa siła bezrobotna

W Reykjaviku ogłoszono dane dotyczące bezrobocia wśród cudzoziemców. Wynika z nich, że bez pracy pozostaje co szósty cudzoziemiec mieszkający na wyspie. Wśród bezrobotnych aż 61 procent to Polacy. Niemal co czwarty polski obywatel przed utratą zatrudnienia pracował w budownictwie. Teraz, z powodu pogłębiającego się kryzysu ekonomicznego i zimy, szanse na znalezienie pracy w tej branży są minimalne.

Polska grupa jest nadal największą grupą cudzoziemską na wyspie i - mimo kryzysu - ciągle rośnie. Przed rokiem Polonia islandzka liczyła ponad 10 tys. osób, a obecnie jest o tysiąc większa.

Źródło: Onet.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu