Polacy boją się bezrobocia

Najnowsze

TVN2414 proc. badanych obawia się, że może stracić pracę

47 proc. Polaków obawia się, że w przyszłym roku wzrośnie bezrobocie. To o 8 pkt proc. więcej niż w czerwcu - wynika z opublikowanego w środę badania Pentora.

W porównaniu z poprzednią edycją badania, w październiku nie zmieniły się oceny bieżącej sytuacji gospodarczej kraju, pogorszyły˙się natomiast oczekiwania wobec przyszłości. W przypadku kondycji finansowej gospodarstw domowych gorsze są oceny sytuacji bieżącej, a poprawiły się nieco prognozy.

Nastroje w dół

Trzeci miesiąc z rzędu obniżył się indeks nastrojów konsumenckich Penkon. "Tym razem zniżka jest nieznaczna; Penkon zmalał bowiem o 0,5 pkt proc. (z -13,9 na -14,4). Przed rokiem indeks Penkon był niższy o 1,5 pkt proc. i wynosił -15,9" - poinformował Pentor. Na spadek indeksu miała wpływ większa liczba osób (wzrost z 33 do 38 proc.) obawiających się pogorszenia sytuacji ekonomicznej kraju oraz wzrost liczby respondentów (z 28 do 32 proc.) określających sytuację finansową swego gospodarstwa domowego jako gorszą niż przed rokiem. Jak poinformował Pentor, obawa o wzrost bezrobocia nie przekłada się na poziom osobistych lęków o utratę dotychczasowego miejsca pracy (deklaruje to 14 proc. respondentów).

Poświęcać się nie chcemyŹródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24