"Płaćcie nam mniej, ale nie zwalniajcie"

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Pracownicy LOT-u godzą się na niższe pensje

Związki zawodowe działające w PLL LOT proponują, aby zamiast ewentualnej redukcji zatrudnienia zmniejszyć pensje pracownikom. W środę związkowcy przedłożą zarządowi pismo, w którym zwrócą się o natychmiastowe rozpoczęcie rozmów w tej sprawie

Według medialnych doniesień w ramach planowanej na przyszły rok restrukturyzacji w PLL LOT pracę może stracić nawet tysiąc osób z 3,5 tys. obecnie zatrudnionych. Dlatego związkowcy mają dla zarządu propozycję.

Przewodniczący "Solidarności" w PLL LOT Stefan Malczewski wyjaśnił, że pensje pracowników LOT mają różne składowe, które wynikają ze zbiorowego układu pracy. Według wyliczeń związków zawodowych, na zawieszeniu części z nich, jak np. premii, dodatków i nagród jubileuszowych, można zaoszczędzić około 60 mln zł. Zdaniem Malczewskiego to tyle, ile zarząd spółki planuje oszczędzić na planowanych zwolnieniach w spółce.

- Problem jest w tym, że prezes zawiesił zbiorowy układ pracy, więc teoretycznie nie ma jak oszczędzać na dodatkach, które są w tym układzie zapisane. Ale chcemy o tym rozmawiać - powiedział przewodniczący. Zaznaczył, że w środę pismo podpiszą zarządy związków zawodowych działających w spółce. - Według mnie nie będzie z tym problemu. Mamy kryzys i pracownicy godzą się na mniejsze pensje, żeby uniknąć zwolnień - dodał Malczewski. Rzecznik PLL LOT Andrzej Kozłowski odmówił komentarza w tej sprawie do czasu, aż zapozna się z pismem.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24