Można utracić "kontrolę nad kontem bankowym". PKO BP ostrzega

TVN24 Biznes

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Jak wygląda oszustwo "na koronawirusa'"?TVN24
wideo 2/5
TVN24Jak wygląda oszustwo "na koronawirusa'"?

PKO BP ostrzega przed przestępcami rozsyłającymi maile z fałszywym alertem o logowaniu do bankowości elektronicznej. "Wiadomości zawierają informację o logowaniu z nierozpoznanego urządzenia i link "Sprawdź aktywność" - wskazano w komunikacie.

Przedstawiciele PKO BP proszą, by nie klikać w link, nie odpowiadać na wiadomość i natychmiast ją usunąć. "Kliknięcie w link może spowodować utratę danych, kontroli nad kontem bankowym lub komputerem czy smartfonem" - czytamy.

Bank dołączył do komunikatu treść wiadomości od oszusztów.

Wiadomość od przestępcówPKO BP

W przypadku skorzystania z linku zawartego w otrzymanej wiadomości i podania jakichkolwiek danych na stronie internetowej przypominającej serwis iPKO, należy skontaktować się telefonicznie z konsultantem pod numerem 800 302 302 lub +48 81 535 60 60.

PKO BP przypomina

Przedstawiciele PKO BP zalecają, by zachować ostrożność i ograniczone zaufanie do wiadomości od nieznanych nadawców, w których znajduje się prośba o skorzystanie z linku. "Nie reaguj na nie, nie klikaj w linki, nie ujawniaj swoich danych" - dodano. 

Ponadto klienci logując się do serwisu internetowego banku, zawsze powinni wprowadzać adres strony ręcznie, a nie korzystać z linków. Należy również sprawdzić poprawność adresu strony w przeglądarce internetowej.

"Przed potwierdzeniem operacji zlecanej w serwisie iPKO kodem SMS przeczytaj dokładnie treść otrzymanego SMS-a, żeby upewnić się, że dotyczy on właściwej operacji" - dodali przedstawiciele PKO BP w komunikacie.

Więcej fałszywych wiadomości

Z sondażu Krajowego Rejestru Długów wynika, że aż 55 procent Polaków przyznało, że w czasie pandemii otrzymuje więcej fałszywych wiadomości, służących wyłudzeniu ich danych osobowych.

W ubiegłym tygodniu PGE Obrót ostrzegała przed oszustami podszywającymi się pod spółkę. "Rozsyłają oni fałszywe wiadomości z informacją o demontażu układu pomiarowego, spowodowanego rzekomo nieuregulowanymi płatnościami" - mogliśmy przeczytać w komunikacie. Podobne ostrzeżenie kilka dni wcześniej opublikowała również spółka Enea.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock