PiS bierze zbrojeniówkę

Najnowsze

TVN24PiS wstawia "swoich" do zbrojeniówki

Prawo i Sprawiedliwość chce obsadzić swoimi członkami rady nadzorcze i zarządy spółek przemysłu zbrojeniowego - pisze "Gazeta Wyborcza". Dziennik dodaje, że chodzi o 18 spółek-córek holdingu Bumar

Gazeta podkreśla, że do tej pory kolejne ekipy rządzące omijały zbrojeniówkę przy podziale politycznych łupów. PiS postanowił skończyć z tą praktyką.

Pracownicy Bumaru obawiają się, że roszady kadrowe sparaliżują zbrojeniówkę. - Dotychczasowe nominacje są dowodem, że PiS ma krótkie ławki, powiedział "Wyborczej" wysoko postawiony pracownik holdingu. - Na stanowiska trafiają ludzie spoza branży. Handel bronią to nie sprzedaż pietruszki, prowadzimy międzynarodowe operacje, często w rejonach konfliktów zbrojnych, objęte tajemnicą państwową. Trzeba mieć międzynarodowe kontakty oparte na wieloletniej współpracy i zaufaniu. Według rozmówców gazety w wyniku czystek kadrowych oprócz zarządów 18 spółek wymienionych ma być też kilkunastu dyrektorów operacyjnych w Bumarze. - To oni załatwiają kontrakty dla całej grupy, mówi jeden z rozmówców gazety. - Jeśli zastąpią ich kolejne osoby bez doświadczenia w branży, nie będzie kontraktów, a Bumar nie będzie miał pieniędzy na finansowanie spółek zależnych. Nastąpi efekt domina. Pracownicy holdingu interweniowali u prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Poinformowano ich, że za zmiany kadrowe w spółkach skarbu państwa odpowiada minister skarbu Wojciech Jasiński. Według rozmówców "Wyborczej" w PiS, planowane zmiany kadrowe w zbrojeniówce budzą niepokój kancelarii premiera. - Monitorujemy sprawę - ucina pytania zaufany współpracownik Jarosława Kaczyńskiego.

Przemysł zbrojeniowy nadzoruje obecnie wiceminister skarbu Ireneusz Dąbrowski. Bumarem kieruje natomiast jego zaufany współpracownik Tomasz Dembski. Gazeta pisze, że w spółkach Radwar, Centrum Optyki i PZL Wola do zmian kadrowych dojdzie w najbliższych tygodniach. Według "GW" do tych spółek Dembski rozesłał pisma z poleceniem zwołania nadzwyczajnych walnych zgromadzeń. W porządku obrad był tylko jeden punkt: zmiany w radzie nadzorczej. Roszady w pozostałych spółkach miałyby dojść do skutku najpóźniej na jesieni.

Źródło: PAP, Gazeta Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: TVN24