Panasonic wykupuje Sanyo

Najnowsze

TVN24Panasonic przechodzi do ataku

Japoński koncern Panasonic - największy na świecie producent telewizorów plazmowych - rozpoczął skupowanie udziałów w Sanyo. Docelowo chce przejąć ponad połowę akcji rywala za 4,4 mld dol. Panasonic ma apetyt na energetyczny biznes Sanyo, który jest potentatem w dziedzinie paneli słonecznych i baterii.

Plan przejęcia Sanyo Panasonic ogłosił już kilka miesięcy temu, ale skupowanie akcji ruszyło dopiero teraz. Początkowo Panasonic chciał przejąć całość akcji, ale nie wszyscy inwestorzy byli gotowi sprzedać swoje udziały.

Poza tym obie firmy musiały poczekać na zgody rządów Stanów Zjednoczonych, Chin i Unii Europejskiej. - Operacja ma zakończyć się do 7 grudnia po cenie 131 jenów (ok 1,4 dol.) za akcję - poinformował rzecznik Panasonic Akira Kadota.

Japońskie doładowanie

Powodem przejęcia jest zwłaszcza zainteresowanie energetycznym biznesem Sanyo, jak panele słoneczne i baterie, w którym Panasonic chciałby zwiększyć swój udział.

Sytuacja Panasonic jest coraz lepsza - za ostatni kwartał zanotował pierwszy od roku zysk netto, w wysokości 67 mln dol., jednak był mniejszy o 90 proc. niż w tym samym okresie ub.r. W całym roku spodziewa się straty na poziomie 1,5 mld dolarów.

Firmę Sanyo w 1947 roku założył Toshio Iue, kuzyn Konosuke Matsushity, który był właścicielem Panasonica. Firma Iue wyrosła na największego producenta baterii litowo-jonowych.

Źródło: yahoo.com

Źródło zdjęcia głównego: TVN24