Orlen spisuje na straty ogromne środki. "Jest absolutnie za dużym graczem, by płacić takie zaliczki"

Źródło:
TVN24
"Orlen jest zbyt duży by płacić zaliczki"
"Orlen jest zbyt duży by płacić zaliczki"
wideo 2/9
"Orlen jest zbyt duży by płacić zaliczki"

Minus 1,6 mld złotych - na tyle Orlen wyliczył straty z tytułu przekazanych zaliczek na dostawy ropy. Na antenie TVN24 autor reportaży o Orlenie Łukasz Frątczak pytał, jak mogło dojść do tak ogromnej straty. - Z kim zostały podpisane te umowy? Albo zostały podpisane z firmami krzakami, które już nie istnieją, dlatego się nie da odzyskać. Albo z firmami z krajów, z których się nie da odzyskać. I to rodzi już bardzo poważne pytania z kim żeśmy handlowali? - wskazywał na liczne wątpliwości reporter "Czarno na Białym".

- Te 1 miliard 600 milionów wyparowały właśnie z tej spółki Orlen Traiding założonej w Szwajcarii. Ta spółka miała zajmować się działalnością trajderską stricte - czyli kupować ropę, sprzedawać ropę. Była założona w Szwajcarii, bo tam de facto jest powiedzmy lepsze prawo niż w Polsce dla tego typu działalności - powiedział Łukasz Frątczak, reporter "Czarno na Białym" w rozmowie z Arturem Molędą.

Na pytanie o to, czemu taka spółka została zarejestrowana Frątczak wskazał, że "wszyscy światowi gracze mają (takie spółki - przyp. red.) zarejestrowane w Szwajcarii".

- To da się jeszcze wytłumaczyć. To, czego nie da się wytłumaczyć, to jakim sposobem nasza spółka Orlen zapłaciła jakimś firmom, ja mam nadzieje, że kilku, a nie jednej, miliard sześćset milionów złotych zaliczki na ropę - powiedział Frątczak.

Orlen przewiduje 1,6 mld zł odpisu za 2023 r. tytułem utraconych przedpłat za ropę. Analiza Łukasza Frątczaka
Orlen przewiduje 1,6 mld zł odpisu za 2023 r. tytułem utraconych przedpłat za ropę. Analiza Łukasza FrątczakaTVN24

Gigantyczna kwota na kilka transportowców

Reporter "Czarno na Białym" wskazał, że największy statek, który transportuje ropę może na pokład wziąć dwa miliony baryłek i licząc przy cenie 70 dolarów za baryłkę, to wychodzi 140 mln dolarów - tyle kosztuje cały ładunek największego transportowca na świecie.

- To ile tych transportowców kupiła ta szwajcarska spółka? Zapłacili przedpłatę za całość? Bo jeżeli tylko za 10 procent, za 15, to się okazuje, że my kupiliśmy 100? Ponad 100 takich transportowców zaginęło Orlenowi? To jest niebywałe. A poza tym, co ja słyszę od osób z Orlenu, bo rozmawiałem z nimi wczoraj i dzisiaj, (...) Orlen płaci na bramie, czyli wtedy, kiedy ropa do niego przyjeżdża, do zakładu. Ewentualnie może zwolnić gwarancję bankową, jak już ropa trafi do nas, do portu. Na jakiej zasadzie tutaj ta szwajcarska spółka płaciła zaliczki, ludzie z Orlenu mówią mi, że nie mają pojęcia, że to jest wbrew procedurom, które obowiązują w samym Orlenie - wskazał Frątczak.

Sprawdź także: Były prezes Orlen Trading zatrzymany przez policję. Liczne zarzuty

To nie mogła być zaliczka

Na pytanie o to, czy jest taka praktyka, że płaci się zaliczki za ropę reporter powiedział, że absolutnie nie, "Orlen jest za dużym graczem na to, żeby płacić takie zaliczki".

- Zaliczki to mogą płacić właściciele dwóch stacji benzynowych, jak kupują jedną cysternę. W tej skali biznes może płacić zaliczki. Orlen jest absolutnie za dużym graczem i tacy gracze jak Orlen, jak MOL, jak Repsol, jak BP nie płacą zaliczek. Oni są za poważnymi graczami i też powinni handlować z poważnymi graczami. Nie ze spółką krzak, którą założył ktoś i spółka nie ma żadnej historii - wskazał Frątczak.

Reporter przypomniał, że skoro jest komunikat o odpisie to za tym idzie założenie, że tych pieniędzy, 1,6 mld zł, nie da się odzyskać.

- Na tę chwilę mamy bardzo mało informacji takich wewnętrznych. Z kim był podpisany ten kontrakt i na jakiej zasadzie? Jeżeli byśmy to analizowali tak logicznie i jak rozmawiam z ludźmi ze swoimi źródłami z Orlenu, to po pierwsze tych przedpłat w ogóle nie powinno być. A jeżeli już były, no to w takim razie w jakiej one procentowo kwocie były, to jest pytanie. I z kim zostały podpisane te umowy? Albo zostały podpisane z firmami krzakami, które już nie istnieją, dlatego się nie da odzyskać. Albo z firmami z krajów, z których się nie da odzyskać. I to rodzi już bardzo poważne pytania, z kim żeśmy handlowali. Na logikę rzecz ujmując, gdybyśmy kupowali tę ropę od BPI, od Circle K, od Kanadyjczyków, to jaki problem byłoby pójść z nimi w arbitraż, odzyskać te pieniądze? - Wskazuje Frątczak.

Czytaj też: Pomaska: prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zarobków w Orlenie

Byłbym zdumiony, gdyby prezes Obajtek nie wiedział

Artur Molęda w rozmowie z reporterem "Czarno na Białym" zauważył, że ktoś musiał się pod tą decyzją podpisać. Pod decyzjami, by wprowadzić taki, a nie inny system sprzedażowy oraz o tym, by wysłać te pieniądze. 

- Wiesz, no to jest dosyć proste. To zarząd tej szwajcarskiej spółki na pewno się pod tym podpisywał. Ja mam inne pytanie. Kto tej szwajcarskiej spółce wysłał takie pieniądze? No bo ktoś też, skoro oni wydali miliard sześćset, to ktoś z Polski musiał przetransferować te pieniądze. Przecież oni nie mieli tych pieniędzy znikąd, tak? - zapytał retorycznie Frątczak.

Na pytanie, czy w jego ocenie prezes Obajtek miał wiedzę o tym wszystkim reporter stwierdził, że "byłbym zdumiony, gdyby nie wiedział".

- No byłbym zdumiony, gdyby nie wiedział. Prezes Obajtek i wiceprezes Róg. Te dwie osoby, nie przez przypadek je wskazuję, byłbym zdumiony, gdyby o tym nie wiedzieli. Zwłaszcza, że ta spółka szwajcarska, to w kuluarach się mówiło, że to było takie dziecko wiceprezesa Roga. Więc myślę, że oni na pewno wiedzieli, co tam się dzieje. Oni wybierali osoby, które tam trafią do tej spółki. Więc teraz jest pytanie. Ja mam nadzieję, że zostaną niedługo upublicznione następne informacje, czyli z którymi firmami podpisaliśmy, my jako Orlen oczywiście, te umowy i jakie były to zaliczki - powiedział Frątczak.

Autorka/Autor:jw/ams

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Resort klimatu chce, aby po polskich drogach do 2030 roku jeździło ponad 1,5 miliona samochodów elektrycznych. Jednak drugą stroną medalu jest ogromny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną. Resort przygotował ustawę w celu uregulowania tego rynku. Jak podaje Licznik Elektromobilności, pod koniec marca 2024 r. po polskich drogach jeździło 108 331 samochodów osobowych z napędem elektrycznym.

1,5 miliona w sześć lat. Kolejny ambitny plan na elektryki

Źródło:
PAP,tvn24.pl

Zysk netto, który Grupa Orlen osiągnęła w I kwartale 2024 roku, był niższy o ponad 6,5 miliarda złotych w porównaniu do tego samego okresu przed rokiem - wynika ze skonsolidowanego raportu kwartalnego koncernu.

Słabe wyniki kwartalne paliwowego giganta

Słabe wyniki kwartalne paliwowego giganta

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Będzie decyzja w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego na dniach - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. - Myślę, że na pewno będzie powstawać lotnisko, które jest potrzebne - dodał. Wicepremier odniósł się także do poprawki do nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Źródło:
TVN24

Od 1 czerwca banki będą musiały przed udzieleniem pożyczki, kredytu czy przy wypłacie gotówki sprawdzić, czy numer PESEL klienta nie został zastrzeżony. Zapowiedź wdrożenia usługi właśnie pojawiła się na stronie internetowej Banku Millennium. Zapytaliśmy także inne banki, czy będą gotowe z wypełnieniem ustawowego obowiązku na czas.

"Wypłata gotówki będzie wstrzymana". Ważna zmiana w bankach

"Wypłata gotówki będzie wstrzymana". Ważna zmiana w bankach

Źródło:
tvn24.pl

Rolnicy ze Związku Rolniczego "Orka", którzy protestowali w Sejmie od 9 maja, opuścili budynek po rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą. Jak poinformowali podczas konferencji prasowej, mają wziąć udział w spotkaniu z głową państwa.

Po kilkunastu dniach opuścili Sejm. Koniec protestu

Po kilkunastu dniach opuścili Sejm. Koniec protestu

Źródło:
PAP

Od 1 czerwca obowiązywać będą nowe zasady zatrzymywania oraz zwrotu dowodu rejestracyjnego przez diagnostów. W przypadku niektórych pojazdów zmieni się także sam sposób przeprowadzania badań technicznych. Oto szczegóły nadchodzącej rewolucji. 

Zmiany w badaniach technicznych. Nowe przepisy od 1 czerwca

Zmiany w badaniach technicznych. Nowe przepisy od 1 czerwca

Źródło:
tvn24.pl

Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało w środę o objęciu sankcjami 12 amerykańskich firm zbrojeniowych i ich kierownictw wyższego szczebla w ramach retorsji za sankcje nałożone na chińskie firmy i w odpowiedzi na sprzedaż broni Tajwanowi.

Napięcie między Chinami i USA rośnie. Jest biznesowy odwet

Napięcie między Chinami i USA rośnie. Jest biznesowy odwet

Źródło:
PAP

Wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego spełnia wymagania formalne - Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej dała zielone światło. Jednak opinia jest niewiążąca dla marszałka Sejmu, który teraz zdecyduje, czy zwrócić wniosek do wnioskodawców, czy skierować go do procedowania.

Trybunał Stanu dla Glapińskiego. Jest zielone światło dla wniosku

Trybunał Stanu dla Glapińskiego. Jest zielone światło dla wniosku

Źródło:
PAP

Senat zgłosił poprawki do ustawy w sprawie osłon dla odbiorców energii. Teraz ustawa wróci do Sejmu. Projekt zakłada m.in. wprowadzenie jednorazowego świadczenia pieniężnego w postaci bonu przeznaczonego dla gospodarstw domowych o niższych dochodach.

Senat zgłasza poprawki do ustawy o bonie energetycznym

Senat zgłasza poprawki do ustawy o bonie energetycznym

Źródło:
PAP

Najbardziej poszukiwanym udogodnieniem przy zakupie czy wynajmie mieszkania jest miejsce parkingowe - wynika z raportu serwisu Otodom. Polacy bardziej cenią je niż na przykład balkony czy klimatyzację. Bo gdy własnego miejsca brak, to za wynajem trzeba słono zapłacić. W Warszawie to nawet 600 złotych miesięcznie.

Kluczowy czynnik przy kupnie i wynajmie mieszkania. Jego brak słono kosztuje

Kluczowy czynnik przy kupnie i wynajmie mieszkania. Jego brak słono kosztuje

Źródło:
PAP

W rządzie trwają prace nad wdrożeniem unijnej dyrektywy w sprawie pensji minimalnych w Unii Europejskiej. Resort rodziny skłania się, by wartość referencyjna była określona jako 60 procent przeciętnego wynagrodzenia - przekazało biuro prasowe ministerstwa.

Rewolucja w płacy minimalnej. Propozycja rządu

Rewolucja w płacy minimalnej. Propozycja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Renta wdowia według projektu zgłoszonego przez ponad dwadzieścia organizacji to koszt nawet 10 miliardów złotych rocznie - wynika z wyliczeń Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - W obliczu zwiększającej się liczby osób starszych to rozwiązanie jest odpowiedzią na ważną potrzebę społeczną - skomentowała w środę szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Dodatkowe pieniądze dla setek tysięcy osób. Ministerstwo zabiera głos

Dodatkowe pieniądze dla setek tysięcy osób. Ministerstwo zabiera głos

Źródło:
PAP

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2024 roku wyniosło 8271,99 złotego, co oznacza wzrost o 11,3 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym spadło o 0,4 procent.

Przeciętne wynagrodzenie w kwietniu. Dane GUS

Przeciętne wynagrodzenie w kwietniu. Dane GUS

Źródło:
tvn24.pl

Produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 7,9 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 2,2 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. To wynik lepszy od prognoz. "Ożywienie powoli postępuje" - napisali analitycy mBank.

Produkcja przemysłowa w kwietniu. Nowe dane GUS

Produkcja przemysłowa w kwietniu. Nowe dane GUS

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu trzech serii leku Palifren Long. Powodem są wyniki badań, które wykazały, że nie spełnia on wymagań jakościowych.

Trzy serie leku wycofane z aptek. Nie spełnia wymagań jakościowych

Trzy serie leku wycofane z aptek. Nie spełnia wymagań jakościowych

Źródło:
tvn24.pl

Do 31 maja osoby dorabiające do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego mają czas na dostarczenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaświadczenia o osiągniętych przychodach za okres od 1 marca 2023 roku do 29 lutego 2024 roku - poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

ZUS przypomina o ważnym terminie

ZUS przypomina o ważnym terminie

Źródło:
PAP

W sprawie mediów publicznych podstawowy komunikat jest taki, że się nie zatrzymamy, idziemy ścieżką wyznaczoną przez ministra Bartłomieja Sienkiewicza - powiedziała ministra kultury Hanna Wróblewska. - Jeśli komuś wydaje się, że przyszła miła pani zamiast siepacza, jest w błędzie - dodała.

"Jeśli komuś wydaje się, że przyszła miła pani zamiast siepacza, to jest w błędzie"

"Jeśli komuś wydaje się, że przyszła miła pani zamiast siepacza, to jest w błędzie"

Źródło:
PAP

Kierowco, planujesz wyposażyć auto w instalację gazową? Będziesz musiał posiadać specjalną naklejkę lub tabliczkę, która potwierdza jej homologację. W piątek 17 maja weszło w życie rozporządzenie ministra infrastruktury w tej sprawie.

Nowy obowiązek dla części kierowców. Przepisy już obowiązują

Nowy obowiązek dla części kierowców. Przepisy już obowiązują

Źródło:
tvn24.pl

W pierwszym kwartale 2024 roku Polacy kupili aż 800 domów oraz apartamentów na Półwyspie Iberyjskim - informuje Registradores de Espana. To wzrost o 21 procent w porównaniu do ubiegłego kwartału oraz trzykrotnie więcej niż w przedpandemicznym pierwszym kwartale 2019 roku - dodaje w środowym wydaniu "Puls Biznesu".

Polacy masowo kupują te nieruchomości. Padł rekord

Polacy masowo kupują te nieruchomości. Padł rekord

Źródło:
PAP

System kaucyjny ma zacząć działać w Polsce w 2025 roku. Wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner podczas sejmowej podkomisji ocenił jednak, że nierealne jest, by wszedł w życie w terminie. Zwracał uwagę, że dopiero "w październiku dowiemy się, jak będzie wyglądał".

Rewolucja w sklepach. "Nierealny termin"

Rewolucja w sklepach. "Nierealny termin"

Źródło:
PAP

Flagowy program mieszkaniowy rządu stoi pod znakiem zapytania. Prace utykają, ostro krytykuje go Lewica. Jeśli programu Mieszkanie na start nie będzie, rynek się ustabilizuje, a ceny mieszkań spadną - informuje w środowym wydaniu "Rzeczpospolita".

"Sytuacja jest dziwna". Ważą się losy rządowego programu 

"Sytuacja jest dziwna". Ważą się losy rządowego programu 

Źródło:
PAP

Część klientów może już korzystać z dodatkowego zabezpieczenia, które wprowadzają obecnie banki w Polsce - poinformował na konferencji doradca Narodowego Banku Polskiego. Jest nim analiza behawioralna, która bada i zapamiętuje nasz sposób posługiwania się urządzeniem elektronicznym. Niezbędna jest jednak wyrażona przez klienta zgoda na użycie przez bank tego zabezpieczenia.

Rewolucja w bankach. Nowe zabezpieczenie

Rewolucja w bankach. Nowe zabezpieczenie

Źródło:
PAP

Pocztowa Solidarność zwróciła się z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy o udzielenie wsparcia w walce z "zatrzymaniem bezmyślnej transformacji, będącej faktycznie początkiem likwidacji Poczty Polskiej" oraz rozpoczęcie debaty publicznej na temat przyszłości spółki. Według związkowców spółka nie powinna być traktowana jako projekt biznesowy, ale strategiczny podmiot o istotnym znaczeniu dla funkcjonowania państwa.

"Potężna" redukcja etatów, "pierwszy krok do likwidacji"

"Potężna" redukcja etatów, "pierwszy krok do likwidacji"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rada Unii Europejskiej przyjęła we wtorek pierwsze na świecie przepisy o sztucznej inteligencji (AI). Dzielą one tę technologię na cztery kategorie: oprogramowanie wysokiego ryzyka, ograniczonego i minimalnego wpływu oraz systemy nieakceptowalne. Te ostatnie będą w UE zakazane.

Pierwsze takie przepisy na świecie

Pierwsze takie przepisy na świecie

Źródło:
PAP, Reuters

Pedro Soares dos Santos, stojący na czele Jeronimo Martins, do której należy między innymi sieć sklepów Biedronka, zarabia ponad 232 razy więcej, niż wynosi przeciętne wynagrodzenie pracownika tej grupy - oszacował portugalski tygodnik "Expresso". Jak czytamy w artykule, "firma ta figuruje na liście spółek giełdowych jako jedna z najniższymi kosztami przeznaczanymi na wypłaty dla swoich pracowników".

Szef zarabia 232 razy więcej od pracowników

Szef zarabia 232 razy więcej od pracowników

Źródło:
PAP