Odszkodowań za zamknięte niebo nie będzie

19.04 | Chmura pyłu spowodowała ogromne zamieszanie. Ludzie tkwiący na lotniskach, niespecjalnie przedłużone wczasy, same problemy. Kłopoty mają jednak nie tylko firmy przewozowe i biura turystyczne. Będą je mieli przede wszystkim turyści i pasażerowie. O odszkodowaniach za brak usługi mogą zapomnieć. Na szczęście mogą i powinni liczyć na pomoc od organizatorów. (TVN24, PAP)
Odszkodowanie? Zapomnij...TVN24

Chmura pyłu wulkanicznego spowodowała ogromne zamieszanie na europejskich lotniskach. Nieplanowane przedłużenie urlopu czy podróż powrotna pociągiem, koczowanie na lotnisku, opóźnienia. Turyści i pasażerowie o odszkodowaniach za brak usługi mogą jednak zapomnieć. Zadziałała "siła wyższa". Mogą natomiast i powinni liczyć na pomoc przewoźników i biur podróży.

- Mamy do czynienia z kataklizmem o rozmiarach do tej pory nieznanych. Padamy jego ofiarą nie tylko my - biura podróży, przewoźnicy lotniczy, ale również klienci - stwierdził na antenie TVN24 prezes Polskiej Izby Turystyki Jan Korsak.

Prezes Polskiej Izby Turystycznej Jan Korsak o koszmarnej sytuacji związanej z hamującą niebo chmurą pyłu
Prezes Polskiej Izby Turystycznej Jan Korsak o koszmarnej sytuacji związanej z hamującą niebo chmurą pyłuTVN24
Co możemy zrobić, gdy utknęlismy na lotnisku?
Co możemy zrobić, gdy utknęlismy na lotnisku?

Podkreślił też, że dzisiaj koszty spadają głównie na przedsiębiorców. - Linie lotnicze ponoszą milionowe straty, ponoszą je również tour-operatorzy. Solidarnie ponosimy konsekwencje i uciążliwości, ale również konsumenci będą je ponosić. Znaleźliśmy się w sytuacji niezawinionej przez nikogo, znaleźliśmy się w sytuacji zupełnie obiektywnej.

Odszkodowań nie będzie. Pomoc być musi

Jak twierdzą eksperci, prawnie konsumenci nie mogą liczyć na żadne odszkodowania z powodu braku podróży lotniczej.

- Jest ogólne ubezpieczenie linii lotniczych. Ale jeśli chodzi o chmurę pyłu, tutaj odszkodowań nie będzie - zaznaczył Damian Godlewski z Komisji Ochrony Praw Pasażerów Urzędu Lotnictwa Cywilnego. - To jest stanowisko Komisji Europejskiej i naszego urzędu. Decyzja kierowników lotów o zamknięciu przestrzeni powietrznej zwalnia z odpowiedzialności odszkodowawczej przewoźników - tłumaczył Godlewski.

- Odszkodowanie jest jedną rzeczą. Drugą jest pomoc i opieka - zaznaczyła z kolei Małgorzata Cieloch z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - Te rzeczy muszą się pojawić. Jeżeli się nie pojawią - przewoźnik i organizator turystyczny łamią prawo - podkreśliła przedstawicielka UOKiK.

Zapewnić transport, nocleg, wyżywienie...

A jakiej pomocy możemy spodziewać się od przewoźników i biur turystycznych? - Tak naprawdę pierwszej rzeczy, której pasażerowie powinni się domagać, to lot alternatywny - zaznaczył w TVN24 Godlewski. W obecnej sytuacji jednak, loty alternatywne oferowane są... na kilka dni wprzód, np. bilet sobotni "przechodzi" na czwartek. - Jeśli takiego lotu w najbliższym czasie nie ma, pozostają trzy możliwości. Albo czekać na alternatywny lot, albo w ogóle zrezygnować z wylotu, albo zmienić środek transportu - wylicza Godlewski.

Jak podkreślił, to że przewoźnik powinien zająć się zorganizowaniem alternatywnego transportu, jest to zawarte w przepisach. - A jeśli pasażerowie chcą oczekiwać na lot alternatywny, przewoźnik powinien zorganizować im nocleg i wyżywienie, a także pomóc np. przy transporcie z lotniska - zaznaczył.

Biuro musi się turystą zająć

W nieco innej sytuacji są zaś są turyści, którzy wyjechali na wakacje. Cieloch dała nawet przykład własnego brata, który z Egiptu miał wrócić cztery dni temu. W jego przypadku biuro podróży się "spisało". - Zapewniło nocleg i wyżywienie - przyznała sugerując, że tak powinni zachowywać się inni tour-operatorzy. - Powinni wziąć za nas odpowiedzialność, zapewnić nocleg, wyżywienie czy kontakt do bliskich - podkreśliła przedstawicielka UOKiK.

Jednak nie we wszystkich przypadkach jest tak pięknie. - To zależy od biura podróży, od jego odpowiedzialności. Ale mamy już w UOKiK przypadki skarg, że konsumenci są wyrzucani z hoteli i czekają na ulicy - przyznała. A co wtedy? - Trzeba udać się na lotnisko - wtedy odpowiedzialność za nas przejmie przewoźnik - radziła Małgorzata Cieloch.

Źródło: tvn24.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niemal dwie dekady temu "Wyrocznia z Omaha" zszokowała świat. Warren Buffett w 2006 roku zobowiązał się do oddania niemal całej fortuny i od tego czasu przekazał znaczną część majątku na cele charytatywne. Gdyby nie to, byłby najbogatszym człowiekiem świata - wskazał "Forbes".

Jedna decyzja sprawiła, że nie jest najbogatszy na świecie

Jedna decyzja sprawiła, że nie jest najbogatszy na świecie

Źródło:
"Forbes"

Ministerstwo klimatu krytycznie wypowiada się o projekcie resortu finansów dotyczącym podatku od nieruchomości. "W projekcie pojawiły się niejasności, które mogą dotyczyć zarówno małoskalowej, jak i wielkoskalowej fotowoltaiki" - komentuje resort dla "Rzeczpospolitej". Ministerstwo Finansów uspokaja, że celem projektu nie jest opodatkowanie fotowoltaiki.

Podatek od fotowoltaiki? Ministerstwo zabiera głos

Podatek od fotowoltaiki? Ministerstwo zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl/Rzeczpospolita

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak zapowiedział otwarcie bramek na autostradzie A1 na odcinku Toruń - Gdańsk w każdy weekend. Jest jeden warunek - czas oczekiwania na bramkach zbliży się do 25 minut.

Minister zapowiada otwarcie bramek. Jest jeden warunek

Minister zapowiada otwarcie bramek. Jest jeden warunek

Źródło:
PAP

W Polsce rośnie skala nielegalnie pracujących cudzoziemców - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Dodaje, że spośród objętych kontrolą imigrantów, 71 procent stanowili obywatele Ukrainy.

"Na ogromną skalę rośnie czarny rynek". Niepokojące dane

"Na ogromną skalę rośnie czarny rynek". Niepokojące dane

Źródło:
PAP

Wenecja nie wyklucza wprowadzenia w przyszłym roku wyższej opłaty za wstęp do miasta - zapowiedział szef wydziału do spraw turystyki w zarządzie miasta Simone Venturini. Podsumowując zakończony 14 lipca eksperyment, podkreślał, że "wprowadzenie odpłatnego wstępu do Wenecji było spektakularnym sukcesem". Dotąd kosztował on 5 euro.

Finał turystycznego eksperymentu. "Spektakularny sukces"

Finał turystycznego eksperymentu. "Spektakularny sukces"

Źródło:
PAP

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 roku wyniosło 8144,83 złotego, co oznacza wzrost o 11,0 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny.

Pensje w górę. Najnowsze dane

Pensje w górę. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ponad połowa obywateli Serbii nie chce uruchomienia w kraju kopalni litu - wynika z sondażu Nowej Serbskiej Myśli Politycznej. W piątek do Belgradu przyjedzie kanclerz Niemiec Olaf Scholz, a jednym z głównych tematów rozmów będzie właśnie wydobycie tego surowca. Geolodzy oceniają, że w Dolinie Jadar w Serbii mogą znajdować się największe w Europie złoża litu, określanego też jako "białe złoto".

Wielkie złoża "białego złota" i potężne kontrowersje. "Niesłychanie dochodowe"

Wielkie złoża "białego złota" i potężne kontrowersje. "Niesłychanie dochodowe"

Źródło:
PAP

Produkcja przemysłowa w czerwcu 2024 roku wzrosła o 0,3 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

"Pozytywne zaskoczenie" w przemyśle

"Pozytywne zaskoczenie" w przemyśle

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Chorwacki operator systemu przesyłowego energii (HOPS ) poinformował w środę, że dzień wcześniej, we wtorek o godzinie 20.00, odnotowano nowy rekord zużycia energii elektrycznej - podała telewizja N1. Wszystko przez coraz bardziej intensywny sezon turystyczny i coraz większe wykorzystanie urządzeń klimatyzacyjnych.

Nowy rekord w Chorwacji

Nowy rekord w Chorwacji

Źródło:
PAP

Polska należy do czołówki producentów rowerów w krajach Unii Europejskiej - donosi czwartkowy "Puls Biznesu". Dodaje, że w kolejnych latach polski rynek w tym segmencie będzie rósł, pomimo prognozowanych spadków jego wartości w tym roku.

Milion sztuk rocznie. Polska w unijnej wielkiej piątce

Milion sztuk rocznie. Polska w unijnej wielkiej piątce

Źródło:
PAP

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo "w sprawie dotyczącej wyrządzenia TVP S.A. w likwidacji szkody majątkowej w wielkich rozmiarach w latach 2018–2024 przez osoby zajmujące się jej sprawami majątkowymi". Spółka mogła stracić około 7 milionów złotych – poinformowała w środę TVP.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości finansowych w TVP

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości finansowych w TVP

Źródło:
PAP

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zamyka swój multimedialny program MeduM. - Projekt na samą platformę i na materiały historyczne wygrała firma, która zupełnie przypadkowo jest powiązana z fundacją wspólnika kuzyna Jarosława Kaczyńskiego - przekazała podczas konferencji Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji. - Jako naukowca bolało mnie, że taka perełka jak NCBR jest wykorzystywana do szeregu działań o charakterze dewiacyjnym - skomentował dla biznesowej redakcji tvn24.pl Jerzy Małachowski, szef NCBR.

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Źródło:
tvn24.pl

Wzrost cen konsumpcyjnych w Polsce w czerwcu 2024 roku wyniósł 2,9 procent rok do roku - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Wskaźnik dla Polski jest powyżej średniej Unii Europejskiej, gdzie inflacja liczona według HICP wyniosła w ujęciu rocznym 2,6 procent.

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Spółka PKP Cargo nie ma prawa upaść i nie upadnie, jest zbyt ważna - zapewnił w środę dziennikarzy minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Firma ta może tylko wchodzić na dobre tory i każdy krok idzie w tym kierunku - dodał.

"Ta spółka nie ma prawa upaść i nie upadnie"

"Ta spółka nie ma prawa upaść i nie upadnie"

Źródło:
PAP

Na austriackich lotniskach panuje chaos. Tylko w ostatnim tygodniu ponad 1000 lotów było opóźnionych, a blisko 100 zostało odwołanych.

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Źródło:
PAP

Były prezes Orlenu Jacek Krawiec został szefem rady dyrektorów PGNiG Upstream Norway (PUN) - wynika z informacji na stronie spółki. PUN to norweska spółka córka koncernu, udziałowiec złóż węglowodorów na norweskim szelfie i na Morzu Północnym.

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Źródło:
PAP

PKP Intercity podpisało umowę z firmą H.Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych o wartości ponad 4,2 miliarda złotych. W ramach kontraktu ma zostać zbudowanych 300 nowych wagonów.

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

Źródło:
PAP

Ponad 2,3 miliona osób na koniec 2023 roku wykonywało pracę na podstawie umów cywilno-prawnych, to jest umów zlecenie czy umów o dzieło - wynika z raportu opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny.

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

Ikea poinformowała o wycofaniu z rynku ładowarki uniwersalnej VARMFRONT ze względu na wadę produktową, stwarzającą ryzyko pożarowe. Sieć apeluje do klientów, którzy nabyli produkt, by niezwłocznie zaprzestali go używać i skontaktowali się z firmą w celu wymiany urządzenia lub zwrotu pieniędzy.

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Źródło:
tvn24.pl

Sąd Unii Europejskiej oddalił skargę na decyzję Komisji Europejskiej uznającą TikToka za tak zwanego strażnika dostępu, czyli przedsiębiorstwo dominujące na rynku. W związku z tym właściciel aplikacji nadal podlegać będzie surowszym przepisom o rynkach cyfrowych (DMA).

Sąd przyznał rację Brukseli w sprawie TikToka

Sąd przyznał rację Brukseli w sprawie TikToka

Źródło:
PAP