Najnowsze

Polacy spragnieni podróżowania. "Turystyka krajowa zaczyna się odradzać"

Najnowsze

Autor:
mp
Źródło:
TVN24 Biznes
Wiceprezes PIT o stanie branży turystycznej
Wiceprezes PIT o stanie branży turystycznejTVN24
wideo 2/6
TVN24Wiceprezes PIT o stanie branży turystycznej

87 procent Polaków zamierza spędzić w ciągu najbliższych miesięcy urlop na terenie kraju - wynika z badań zleconych przez Polską Organizację Turystyczną. W czasach pandemii najczęściej wybieranym przez rodaków kierunkiem podróży są góry.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Jak zaznaczyła POT we wtorkowym komunikacie, Polacy są spragnieni podróżowania. Z badań przygotowywanych na zlecenie POT wynika, że 87 proc. Polaków, którzy planują urlop w najbliższych miesiącach, zamierza spędzić go w kraju. "To pozwala z optymizmem spojrzeć na perspektywę tegorocznych wakacji" - oceniono.

Najczęściej planujemy wyjazdy w góry (34 proc.), nad morze (27 proc.) lub do miejscowości położonych nieopodal jezior (16 proc.). "Dzięki kolejnym etapom odmrażania gospodarki turystyka krajowa zaczyna się odradzać" - czytamy w informacji.

Kampania

POT, by wesprzeć polską branżę turystyczną, rozpoczyna kampanię "Odpoczywaj w Polsce". Jej celem jest, jak wyjaśniono, zainspirowanie Polaków do podróżowania po kraju.

Akcja została opracowana wspólnie z regionalnymi i lokalnymi organizacjami turystycznymi. Na potrzeby kampanii POT stworzyła stronę https://odpoczywajwpolsce.pl/, gdzie prezentowana jest oferta turystyczna naszego kraju. "To punkty startowe do odkrywania okolicy" - wskazał prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk. Na umieszczonej na stronie interaktywnej mapie przedstawiono produkty turystyczne nagrodzone Certyfikatami POT, zdobywców tytułu "Polska Marka Turystyczna" oraz laureatów konkursu „EDEN – European Destination of Excellence" i "Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej". POT zachęca też do odwiedzania miejsc znajdujących się na liście światowego dziedzictwa UNESCO czy do poznawania bogactwa parków narodowych. Wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy, cytowany w komunikacie POT podkreślił, że Polska jest piękna i ma turystom wiele do zaoferowania. "Jestem przekonany, że na specjalnie stworzonym przez POT portalu każdy znajdzie inspirację do zaplanowania wyjątkowej podróży" - wskazał.

Chcą otwarcia granic

We wtorek w Senacie zorganizowano konferencję "Wakacje w dobie pandemii. Jak państwo powinno wesprzeć polską branżę turystyczną?"

Obecni na spotkaniu przedstawiciele branży turystycznej najczęściej narzekali na zamknięcie granic i brak harmonogramu ich otwierania. Klientami czterogwiazdkowych hoteli są bowiem turyści zagraniczni, których teraz nie ma - przekonywali. Przedstawicielka branży Anna Agatowska podkreślała, że obecnie najważniejszym problemem jest to, że zdławiony został popyt na usługi turystyczne, bo ludzie się boją epidemii. Wszelkie źródła epidemii powinny być więc jak najszybciej zduszane. - Najważniejsze oczekiwania? Jak najszybsze otwarcie granic - powiedziała.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował w poniedziałek, że w najbliższych dniach zostanie ogłoszona decyzja dotycząca otwarcia polskich granic. - Trwają analizy w tej sprawie; decyzja będzie podana jeszcze przed świętem Bożego Ciała - zapewnił.

Autor:mp

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości