Nord Stream ruszy w 2011 r.

 
Nowe gazociągi oplotą Polskę ze wszystkich stronTVN24

- Gazociąg Północny będzie zbudowany i zacznie działać w 2011 roku, i nie przeszkodzą temu względy ekologiczne - zapewnił szef rosyjskiego koncernu Gazprom Aleksiej Miller. Gazociąg po dnie Bałtyku, omijający Polskę budują wspólnie Niemcy i Rosja. Niemcy chcą od Unii Europejskiej pieniędzy na jego budowę.

- Teraz przeprowadzone są niezbędne badania i uzgodnienia w sprawie Gazociągu Północnego, rozpoczęto pracę nad produkcją rur -oznajmił Miller cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. - Aspekty ekologiczne nie wpłyną na terminy uruchomienia gazociągu; jak planowano, będzie on uruchomiony w 2011 roku, ponieważ Gazociąg Północny to najnowocześniejszy morski gazociąg na świecie - dodał Miller.

Szef Gazpromu zapewnił, że dotrzymane będą terminy uruchomienia także drugiego planowanego gazociągu - South Stream. Jak podkreślił, weszły w życie porozumienia Rosji z Bułgarią, Węgrami i Grecją, a teraz przygotowywane jest uzasadnienie techniczno-gospodarcze gazociągu.

- Takim sposobem, w pełni będziemy mogli zaspokoić rosnący popyt na gaz w tym regionie Europy - powiedział.

Konkurencja gazociagów

Nord Stream to dwie nitki rurociągu, który przez Bałtyk połączy Rosję i Niemcy. Magistralę projektuje i buduje spółka o tej samej nazwie, w której udziały mają: Gazprom, niemieckie - BASF Wintershall i E.ON oraz holenderska Gasunie (9 proc.). Budowa morskiego odcinka jest w zawieszeniu, gdyż Finlandia, Estonia i Szwecja, przez których wyłączne strefy ekonomiczne miałaby przebiegać rura, nie godzą się na rozpoczęcie inwestycji z powodów ekologicznych. Niechętna temu projektowi jest Polska.

South Stream połączy Rosję z Europą Środkową i Południową z ominięciem Ukrainy. Ma przebiegać z Rosji po dnie Morza Czarnego do Bułgarii i Serbii i dalej do państw Europy Środkowej, Zachodniej i Południowej. W Bułgarii podzieli się na dwie nitki - północną do Austrii przez Rumunię i Węgry oraz południową do Włoch przez Grecję.

South Stream jest konkurencyjny wobec unijnego projektu gazociągu Nabucco, który ma przesyłać kaspijski gaz przez Turcję od granicy z Iranem lub Gruzją, i dalej przez Bułgarię, Rumunię i Węgry do Austrii.

Niemcy chcą pieniędzy na Nord Stream...

Tymczasem Niemcy zabiegają o dofinansowanie z unijnego budżetu gazociągu Nord Stream po dnie Morza Bałtyckiego - dowiedziała się PAP w środę ze źródeł dyplomatycznych w Brukseli. Zabiegają oni o wpisanie gazociągu Nord Stream na listę projektów energetycznych, które mają być dofinansowane kwotą 5 mld euro z unijnego budżetu w ramach walki z kryzysem.

Unijny dyplomata relacjonował PAP, że Niemcy podniosły ten temat w ramach prac roboczych w Radzie UE (gdzie reprezentowane są rządy UE), sugerując w zamian poparcie dla zaproponowanej przez Komisję Europejską listy. Polska poparta przez kilka innych krajów ostro wówczas zaprotestowała. - Temat wywołał prawdziwą burzę - powiedział jeden z dyplomatów.

Jego zdaniem, Niemcy starają się wywrzeć nacisk na Polskę i inne kraje przeciwne projektowi Nord Stream, by zgodziły się na udzielenie kredytów na tę kontrowersyjną inwestycję przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI). Obecnie na dofinansowanie projektów w krajach trzecich przez EBI muszą zgodzić się jednomyślnie wszystkie kraje członkowskie. Dopiero Traktat z Lizbony wprowadza głosowanie kwalifikowaną większością głosów, uniemożliwiając pojedynczemu krajowi zawetowanie kredytu.

EIB wielokrotnie deklarował, że jest gotów dofinansować Nord Stream, jeśli zyska polityczne poparcie wszystkich "27" krajów członkowskich.

...zamiast na gazoport w Świnoujściu

Pytane przez PAP źródła niemieckie podtrzymały generalny sprzeciw Berlina wobec propozycji KE w sprawie wydatkowania 5 mld euro, z których część miała iść na finansowanie budowy gazoportu w Świnoujściu.

Pod koniec stycznia sama kanclerz Niemiec Angela Merkel zażądała poparcia UE dla projektu Nord Stream, choć nie łączyła tematu z listą dotyczącą 5 mld euro. Wystosowała pismo do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso i premiera Czech Mirka Topolanka, w którym argumentuje, że niedawny konflikt gazowy między Rosją a Ukrainą pokazał, iż "w dziedzinie zaopatrzenia w energię Unia Europejska musi stać się bardziej niezależna i odporna na kryzysy".

Merkel wskazała na potrzebę "silnej dywersyfikacji państw - dostawców i szlaków transportowych". Dlatego też - jej zdaniem - decydujące znaczenie mają projekty gazociągów Nabucco, Nord Stream i South Stream. Kanclerz podkreśliła wielkie znaczenie politycznej woli i wsparcia dla tych projektów ze strony wszystkich państw UE.

Nabucco ocaleje?

Nabucco i tak jest aktywnie wspieranym "pierwszoplanowym priorytetem" dla Unii Europejskiej, bo daje szansę na dostawy surowca z regionu Morza Kaspijskiego, zmniejszając uzależnienie od dostaw z Rosji; Nord Stream i tak już jest wpisany na listę priorytetowych projektów unijnych, bo będzie nową drogą przesyłową, a South Stream - unijnym priorytetem nie jest.

Zaproponowana przez KE lista projektów, głównie energetycznych, które mają być dofinansowane w ramach walki z kryzysem, nie ma na razie wymaganego poparcia większości państw UE. Niemcy, wraz z Wielką Brytanią, Włochami, a także Szwecją, Holandią i Austrią zgłosiły sprzeciw podczas ostatniego posiedzenia ministrów finansów państw UE w Brukseli 10 lutego. Główni płatnicy netto obawiają się, że do unijnego planu pobudzania gospodarki musieli dołożyć.

Lista nie podoba się też Hiszpanii, która krytykuje jej brak "równowagi geograficznej", czyli zbyt duży nacisk na projekty na wschodzie i północy Europy.

Polska poparła propozycję KE, choć dopiero po tym, jak okazało się, że jest na niej wiele projektów dotyczących Polski, w tym 250 mln euro dla elektrowni w Bełchatowie i 80 mln euro dla terminalu gazowego LNG w Świnoujściu.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowy podatek ma objąć kilka tysięcy firm.

Nowy podatek od stycznia

Nowy podatek od stycznia

Źródło:
PAP

W październiku 2024 roku przeciętny koszt wynajmu mieszkania w głównych miastach Polski osiągnął poziom 3634 złotych, co oznacza wzrost o 1,5 procent w porównaniu z wrześniem - wynika z raportu Otodom. Jednocześnie liczba wyszukiwań w październiku była o 8 procent niższa niż w poprzednim miesiącu.

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

Źródło:
PAP

Zaostrzenie kar dla kierowców, wprowadzenie nowego typu przestępstwa - organizacji i udziału w nielegalnych wyścigach samochodowych - oraz ograniczenie możliwości redukcji punktów karnych - takie zmiany szykuje rząd. - Po raz pierwszy wykraczają poza jeden kodeks, pod tym względem jest to podejście rewolucyjne - powiedział wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

Źródło:
PAP

Blisko 2,6 miliona Polaków zalega z płatnościami, ich zobowiązania we wrześniu zwiększyły się, osiągając najwyższy w historii poziom 86,5 miliarda złotych - wynika z raportu BIG InfoMonitor. Rekordzistą, jeśli chodzi o wartość zadłużenia, jest 68-letni mężczyzna z długiem wynoszącym 90 milionów złotych.

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

Źródło:
PAP

Gazprom całkowicie wstrzymał w sobotę rano dostawy gazu ziemnego do Austrii - potwierdziła rzeczniczka austriackiego koncernu energetycznego OMV Sylvia Shin w rozmowie z niemiecką agencją Deutsche Presse-Agentur. Kraj podjął stosowne środki zapobiegawcze i "zimą nikt nie zmarznie" - zapewnił już w piątek wieczorem kanclerz Austrii Karl Nehammer.

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Źródło:
PAP

Rząd Rosji postanowił tymczasowo ograniczyć eksport wzbogaconego uranu do Stanów Zjednoczonych - przekazała w piątek agencja Reutera. Jak dodano, decyzja została podjęta na polecenie prezydenta w odpowiedzi na zakaz importu uranu ogłoszony wcześniej przez USA.

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku wzrosły o 5 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Źródło:
PAP

Wykryto salmonellę w jednej z partii jaj "Kurza Paczka" - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Dodał, że spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego.

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Od soboty wszystkie stacje paliw zobowiązane będą do sprzedaży zimowego oleju napędowego. To coroczna procedura regulowana rozporządzeniem ministra klimatu i środowiska. Polskie przepisy określają także parametry, jakie muszą spełniać paliwa zimowe, przejściowe, a także letnie.

Od soboty nowe paliwo na stacjach

Od soboty nowe paliwo na stacjach

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Lotos

Platforma społecznościowa Bluesky podała, że zyskała ponad milion użytkowników w ciągu dnia. Według agencji AFP wielu internautów rezygnuje w ostatnim czasie z korzystania z należącego do Elona Muska serwisu X (dawniej Twitter).

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Źródło:
PAP

Komisja Europejska podwyższyła w piątek prognozy wzrostu PKB dla Polski. W 2024 roku ma to być 3 procent a w 2025 roku - 3,6 procent. Wcześniejsze, wiosenne szacunki mówiły o wzroście na poziomie 2,8 procent w tym roku i 3,4 procent w roku przyszłym.

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zatwierdziła, na podstawie unijnych przepisów dotyczących pomocy państwa, plany Polski przekazania rekompensaty Poczcie Polskiej za jej obowiązek świadczenia powszechnych usług pocztowych w latach 2021–2025. Chodzi o 865 milionów euro.

Poczta Polska otrzyma 865 milionów euro. Jest zgoda Brukseli

Poczta Polska otrzyma 865 milionów euro. Jest zgoda Brukseli

Źródło:
PAP

W ostatnich tygodniach w Polsce doszło do kilku zatruć, także śmiertelnych, wynikających z nieprawidłowego zastosowania środków do zwalczania gryzoni. W piątek apel w tej sprawie opublikował Główny Inspektor Sanitarny.

Ważny apel w sprawie środków do zwalczania gryzoni

Ważny apel w sprawie środków do zwalczania gryzoni

Źródło:
tvn24.pl

Zrobiliśmy pierwszy krok. Tym pierwszym krokiem, mówiąc w uproszczeniu, była rezygnacja ze składki zdrowotnej od aktywów trwałych, teraz czas na kolejne kroki. Krokiem numer dwa będzie obniżenie minimalnej składki zdrowotnej, która w tej chwili jest płacona od stu procent minimalnego wynagrodzenia. Obniżymy to do 75 procent - powiedział w rozmowie z Agatą Adamek, w programie "Jeden na Jeden", minister finansów Andrzej Domański.

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Źródło:
TVN24

Od 1 stycznia osobom, które ukończyły 100 lat, będzie przysługiwać świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 złotych brutto miesięcznie, które co roku zostanie zwaloryzowane - wynika z ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

W październiku Rada Polityki Pieniężnej ponownie odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych, który poparła jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz, a pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw - podał Narodowy Bank Polski. Innych wniosków nie składano.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Elektrownie węglowe będą wygaszane do końca dekady i na początku lat 30., więc musimy już teraz podejmować decyzje, by budować nowe elektrownie gazowe - stwierdził na antenie TVN24 Robert Tomaszewski, szef działu energetycznego Polityka Insight.

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Źródło:
tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

PKB Polski w trzecim kwartale 2024 roku wzrósł o 2,7 procent rok do roku wobec 3,2 procent w drugim kwartale - wynika ze wstępnego szacunku GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB w trzecim kwartale spadł o 0,2 procent.

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska (KE) nałożyła na Meta karę w wysokości niemal 800 milionów euro. Jako powód wskazano nieuczciwe praktyki w serwisie handlowym Facebook Marketplace, w tym powiązanie go z platformą społecznościową Facebook. Meta zapowiedziała odwołanie od decyzji.

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Źródło:
PAP

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi 48,7 tysiąca złotych i pobiera ją mężczyzna, którego staż pracy to 67 lat - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najniższa wypłacana kwota przez ZUS to 2 grosze. Świadczenie poniżej emerytury minimalnej otrzymuje ponad 456 tysięcy osób.

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Źródło:
PAP