Nord Stream ruszy w 2011 r.

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Nowe gazociągi oplotą Polskę ze wszystkich stron

- Gazociąg Północny będzie zbudowany i zacznie działać w 2011 roku, i nie przeszkodzą temu względy ekologiczne - zapewnił szef rosyjskiego koncernu Gazprom Aleksiej Miller. Gazociąg po dnie Bałtyku, omijający Polskę budują wspólnie Niemcy i Rosja. Niemcy chcą od Unii Europejskiej pieniędzy na jego budowę.

- Teraz przeprowadzone są niezbędne badania i uzgodnienia w sprawie Gazociągu Północnego, rozpoczęto pracę nad produkcją rur -oznajmił Miller cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. - Aspekty ekologiczne nie wpłyną na terminy uruchomienia gazociągu; jak planowano, będzie on uruchomiony w 2011 roku, ponieważ Gazociąg Północny to najnowocześniejszy morski gazociąg na świecie - dodał Miller.

Szef Gazpromu zapewnił, że dotrzymane będą terminy uruchomienia także drugiego planowanego gazociągu - South Stream. Jak podkreślił, weszły w życie porozumienia Rosji z Bułgarią, Węgrami i Grecją, a teraz przygotowywane jest uzasadnienie techniczno-gospodarcze gazociągu.

- Takim sposobem, w pełni będziemy mogli zaspokoić rosnący popyt na gaz w tym regionie Europy - powiedział.

Konkurencja gazociagów

Nord Stream to dwie nitki rurociągu, który przez Bałtyk połączy Rosję i Niemcy. Magistralę projektuje i buduje spółka o tej samej nazwie, w której udziały mają: Gazprom, niemieckie - BASF Wintershall i E.ON oraz holenderska Gasunie (9 proc.). Budowa morskiego odcinka jest w zawieszeniu, gdyż Finlandia, Estonia i Szwecja, przez których wyłączne strefy ekonomiczne miałaby przebiegać rura, nie godzą się na rozpoczęcie inwestycji z powodów ekologicznych. Niechętna temu projektowi jest Polska.

South Stream połączy Rosję z Europą Środkową i Południową z ominięciem Ukrainy. Ma przebiegać z Rosji po dnie Morza Czarnego do Bułgarii i Serbii i dalej do państw Europy Środkowej, Zachodniej i Południowej. W Bułgarii podzieli się na dwie nitki - północną do Austrii przez Rumunię i Węgry oraz południową do Włoch przez Grecję.

South Stream jest konkurencyjny wobec unijnego projektu gazociągu Nabucco, który ma przesyłać kaspijski gaz przez Turcję od granicy z Iranem lub Gruzją, i dalej przez Bułgarię, Rumunię i Węgry do Austrii.

Niemcy chcą pieniędzy na Nord Stream...

Tymczasem Niemcy zabiegają o dofinansowanie z unijnego budżetu gazociągu Nord Stream po dnie Morza Bałtyckiego - dowiedziała się PAP w środę ze źródeł dyplomatycznych w Brukseli. Zabiegają oni o wpisanie gazociągu Nord Stream na listę projektów energetycznych, które mają być dofinansowane kwotą 5 mld euro z unijnego budżetu w ramach walki z kryzysem.

Unijny dyplomata relacjonował PAP, że Niemcy podniosły ten temat w ramach prac roboczych w Radzie UE (gdzie reprezentowane są rządy UE), sugerując w zamian poparcie dla zaproponowanej przez Komisję Europejską listy. Polska poparta przez kilka innych krajów ostro wówczas zaprotestowała. - Temat wywołał prawdziwą burzę - powiedział jeden z dyplomatów.

Jego zdaniem, Niemcy starają się wywrzeć nacisk na Polskę i inne kraje przeciwne projektowi Nord Stream, by zgodziły się na udzielenie kredytów na tę kontrowersyjną inwestycję przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI). Obecnie na dofinansowanie projektów w krajach trzecich przez EBI muszą zgodzić się jednomyślnie wszystkie kraje członkowskie. Dopiero Traktat z Lizbony wprowadza głosowanie kwalifikowaną większością głosów, uniemożliwiając pojedynczemu krajowi zawetowanie kredytu.

EIB wielokrotnie deklarował, że jest gotów dofinansować Nord Stream, jeśli zyska polityczne poparcie wszystkich "27" krajów członkowskich.

...zamiast na gazoport w Świnoujściu

Pytane przez PAP źródła niemieckie podtrzymały generalny sprzeciw Berlina wobec propozycji KE w sprawie wydatkowania 5 mld euro, z których część miała iść na finansowanie budowy gazoportu w Świnoujściu.

Pod koniec stycznia sama kanclerz Niemiec Angela Merkel zażądała poparcia UE dla projektu Nord Stream, choć nie łączyła tematu z listą dotyczącą 5 mld euro. Wystosowała pismo do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso i premiera Czech Mirka Topolanka, w którym argumentuje, że niedawny konflikt gazowy między Rosją a Ukrainą pokazał, iż "w dziedzinie zaopatrzenia w energię Unia Europejska musi stać się bardziej niezależna i odporna na kryzysy".

Merkel wskazała na potrzebę "silnej dywersyfikacji państw - dostawców i szlaków transportowych". Dlatego też - jej zdaniem - decydujące znaczenie mają projekty gazociągów Nabucco, Nord Stream i South Stream. Kanclerz podkreśliła wielkie znaczenie politycznej woli i wsparcia dla tych projektów ze strony wszystkich państw UE.

Nabucco ocaleje?

Nabucco i tak jest aktywnie wspieranym "pierwszoplanowym priorytetem" dla Unii Europejskiej, bo daje szansę na dostawy surowca z regionu Morza Kaspijskiego, zmniejszając uzależnienie od dostaw z Rosji; Nord Stream i tak już jest wpisany na listę priorytetowych projektów unijnych, bo będzie nową drogą przesyłową, a South Stream - unijnym priorytetem nie jest.

Zaproponowana przez KE lista projektów, głównie energetycznych, które mają być dofinansowane w ramach walki z kryzysem, nie ma na razie wymaganego poparcia większości państw UE. Niemcy, wraz z Wielką Brytanią, Włochami, a także Szwecją, Holandią i Austrią zgłosiły sprzeciw podczas ostatniego posiedzenia ministrów finansów państw UE w Brukseli 10 lutego. Główni płatnicy netto obawiają się, że do unijnego planu pobudzania gospodarki musieli dołożyć.

Lista nie podoba się też Hiszpanii, która krytykuje jej brak "równowagi geograficznej", czyli zbyt duży nacisk na projekty na wschodzie i północy Europy.

Polska poparła propozycję KE, choć dopiero po tym, jak okazało się, że jest na niej wiele projektów dotyczących Polski, w tym 250 mln euro dla elektrowni w Bełchatowie i 80 mln euro dla terminalu gazowego LNG w Świnoujściu.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24