Noblista Robert J. Shiller z Davos: Nie da się wszystkich zastąpić komputerami

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24 Biznes i ŚwiatRobert J. Shiller w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat

- Musimy znaleźć miejsce dla ludzi, którzy będą częścią współczesnej gospodarki, nie da się wszystkich zastąpić komputerami - mówi w rozmowie z dziennikarzem TVN24 Biznes i Świat laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Robert J. Shiller z Yale University.

Z Shillerem rozmawiał w Davos Jan Niedziałek. Podczas spotkania Światowego Forum Ekonomicznego jednym z głównych tematów kwestia rosnących nierówności społecznych i ekonomicznych oraz przeciwdziałanie skutkom kryzysu finansowego.

"Kapitalizm finansowy"

Shiller podkreślił, że żyjemy dziś "w czasach kapitalizmu finansowego". - Marzyłbym o demokratyzacji i uczłowieczeniu finansów. Musimy zmienić instytucje w taki sposób, żeby one lepiej służyły ludziom i uwzględniały naturę ludzką - podkreślił noblista.

- Ludzie mają taką tendencję, żeby myśleć, że przeszłość to przeszłość, że problemy już minęły a przed nami tylko spokojne wody. Oczywiście w przeszłości ludzie też tak myśleli. Historia zaskakuje i to nie zawsze w sposób pozytywny. Ostatnio dzieje się wiele dobrych rzeczy, nowe technologie sprawiają, że żyjemy w ciekawych czasach - dodał.

Przyszłość pracowników

Robert Shiller zaznaczył, że w obecnej sytuacji gospodarczej i finansowej na świecie martwi się "przede wszystkim o pracowników". - O ludzi, którzy nie są menadżerami i nie mają takich aspiracji. Co się z nimi stanie w ciągu nadchodzących 20, 30 lat? Widzimy, że nierówności na świecie rosną. Musimy znaleźć miejsce dla ludzi, którzy będą częścią współczesnej gospodarki, nie da się wszystkich zastąpić komputerami - powiedział Shiller.

I przywołał przykład tzw. freestylowych sachów. - Okazuje się, że ludzi wykorzystujący komputery grają lepiej niż same komputery. Musimy przeszkolić ludzi, którzy wykonują proste prace tak, żeby byli w stanie wykorzystywać nowoczesne technologie. Nie można ich zwalniać, trzeba zwiększyć ich efektywność - zauważył. Shiller zastanawia się, co radzić studentom, którzy uczestniczą w prowadzonych przez niego wykładach. - Czym mają się zająć, w czym się wyspecjalizować na przyszłość? Tak naprawdę nikt tego nie wie, przyszłość jest niepewna - powiedział Shiller.

Autor: mn/klim/ / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat