Najnowsze

Niekończąca się sprzedaż stoczni

Najnowsze

TVN24Będzie trzecie podejście do sprzedazy majątku stoczni

Kolejne aukcje na części majątku stoczni Gdynia i Szczecin zostaną przeprowadzone odpowiednio: 16 i 17 grudnia - powiedział PAP wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz. W środę i w czwartek (2 i 3 grudnia) pojawią się w prasie ogłoszenia w sprawie aukcji na części majątku obu stoczni, które nie znalazły nabywców.

Na majątek stoczni coraz trudniej znaleźć kupców. W czwartek odbyły się przetargi na zakup części majątku stoczni Gdynia. Firmy Energomontaż Północ Warszawa i Stocznia Nauta Gdynia wylicytowały go na łączną sumę około 90 mln zł. Zostały rozstrzygnięte cztery przetargi, a do trzech nie zgłosili się żadni oferenci, mimo że wpłacili wadium. Łącznie ogłoszonych było 18 przetargów na majątek o wartości ok. 300 mln zł.

W przypadku stoczni szczecińskiej poszło jeszcze gorzej. W piątek konsorcjum osób fizycznych wylicytowało część jej majątku na kwotę ponad 10 mln zł, a Szczecińska Stocznia Remontowa Gryfia na sumę 211,6 tys. zł. Zostały rozstrzygnięte trzy przetargi, do jednego nie zgłosił się oferent, pomimo wpłacenia wadium. Łącznie ogłoszonych było 13 licytacji na majątek o wartości ponad 119 mln zł.

Rząd zawiadomi kogo się da

Była to już kolejna nieudana aukcja.

W maju katarski Fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights wylicytował główne części majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie. Inwestor, choć wpłacił wadium w wysokości 8 mln euro, nie zapłacił jednak całości pieniędzy. Później nad przejęciem aktywów stoczni zastanawiała się katarska rządowa agencja Qatar Investment Authority, ale ostatecznie wycofała się z inwestycji.

Wiceminister skarbu podkreślił, że do banków inwestycyjnych, firm z branży stoczniowej, placówek dyplomatycznych oraz potencjalnych inwestorów będą kierowane informacje w sprawie aukcji. Dodał, że termin wpłaty wadium, uprawniający do udziału w licytacjach, mija 11 grudnia.

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości