Narodziny dziecka to finansowe kłopoty. Ciężarne Polki boją się utraty pracy

Najnowsze

tvn24Kiedy pojawi się dziecko, rodzina automatycznie ubożeje - tłumaczą eksperci

Aż 38 proc. ciężarnych kobiet obawia się, że po urodzeniu dziecka ich rodzina popadnie w finansowe tarapaty – wynika z badań firmy MillwardBrownHealthcare na zlecenie Polskiego Banku Komórek Macierzystych cytowanych przez "Rzeczpospolitą".

- Nie są to zwykłe lęki ciężarnych kobiet, tylko trzeźwa ocena sytuacji. Bo wiedzą, że kiedy pojawi się dziecko, rodzina automatycznie ubożeje – tłumaczy prof. Krystyna Iglicka, demograf i rektor Uczelni Łazarskiego. Ekspertka przypomina opublikowane niedawno przez Główny Urząd Statystyczny raport mówiący o tym, że bieda najczęściej dotyka tych, którzy mają dzieci.

- Dlatego, biorąc pod uwagę wydatki związane z dzieckiem, młodzi albo ograniczają się tylko do jednego, albo w ogóle rezygnują z potomstwa – mówi prof. Iglicka.

Zagrożony etat

Strach ciężarnych przed niedostatkiem potęguje dodatkowo obawa przed utratą pracy. O swój etat boi się 17 proc. tych, które rodzą po raz pierwszy i 23 proc. matek w drugiej ciąży. - Z moich obserwacji wynika, że im więcej dzieci w rodzinie, tym większe prawdopodobieństwo wypowiedzenia – mówi Joanna Krupska, przewodnicząca Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus".

Autor: rf/klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24