Nadzór gani banki za kredyty we frankach

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plKNF wzięła już na celownik pierwszy bank

Zdaniem Komisji Nadzoru Finansowego banki, które mają trudności z pozyskiwaniem finansowania we frankach szwajcarskich, powinny wycofać z oferty kredyty udzielane w tej walucie. Nie wywiązywanie się z umów podpisanych z kredytobiorcami, w tym także opóźnianie lub brak wypłaty kredytu jest podstawą do podjęcia działań interwencyjnych przez nadzór - twierdzi Komisja.

- Niewywiązywanie się z umów podpisanych z kredytobiorcami, w tym także opóźnianie lub brak wypłaty kredytu jest podstawą do podjęcia działań interwencyjnych - uważa Komisja nadzorująca polskie instytucje finansowe.

Z powodu kryzysu finansowego na światowych rynkach niektóre polskie banki mają trudności z pozyskaniem szwajcarskiej waluty, bo nie mają jej gdzie pożyczyć. Stąd coraz częstsze przypadki złych praktyk wobec klientów opóźniają wypłaty kredytów we frankach lub zmuszają do przewalutowania pożyczki.

Komisja informuje, że już wszczęła postępowanie wobec jednego z banków, który mimo zaleceń nadzorcy nie zaprzestał udzielania kredytów walutowych.

- Podstawą do interwencji jest brak realizacji przez bank zaleceń poinspekcyjnych z 2006 i 2007 roku, a także uchybienia w realizacji zobowiązań - napisano w komunikacie.

Wciąż brak franków

NBP wkrótce pożyczy od Banku Narodowego Szwajcarii i EBC franki, żeby zapobiec brakowi tej waluty na polskim rynku międzybankowym. Jednak KNF nie chce, żeby banki, którym brak franków, gdy będą już mogły swapować tę walutę z NBP, używały jej do udzielania kolejnych kredytów.

- W związku z sytuacją na rynku międzybankowym KNF będzie rekomendowała wykorzystanie środków pozyskanych dzięki instrumentom z +Pakietu zaufania+ NBP przede wszystkim do obsługi bieżących zobowiązań. Finansowanie rozwoju akcji kredytowej środkami z instrumentami o charakterze pomocowym może prowadzić do pogłębienia trudności na rynku międzybankowym - napisano w komunikacie.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl