Moto-recesja dopiero przed nami

Najnowsze

Aktualizacja:

Związek Przemysłu Samochodowego w Niemczech spodziewa się pogłębienia kryzysu w branży w 2009 roku. Producenci aut zapowiadają dalsze redukcje zatrudniania.

Według szacunków związku VDA, w przyszłym roku uda się sprzedać na niemieckim rynku jedynie 2,9 miliona nowych samochodów. To najmniej od zjednoczenia Niemiec w 1990 roku.

- Rynki dla branży motoryzacyjnej kurczą się w tempie i w sposób, jakich nie widzieliśmy nigdy dotąd - powiedział na konferencji prasowej we Frankfurcie szef VDA Matthias Wissmann.

W roku bieżącym popyt na nowe samochodów załamał się z powodu kryzysu na rynku kredytów; według VDA roczna sprzedaż wyniesie nieco mniej niż 3,1 miliona.

Potrzebni... po kryzysie

Wissmann nie chciał spekulować, ilu z 761,6 tysięcy pracowników branży motoryzacyjnej w Niemczech i jej poddostawców może stracić zatrudnienie w przyszłym roku. Od sierpnia tego roku zlikwidowano 1850 miejsc pracy. Zwolnienia objęły przede wszystkim zatrudnionych na czas określony.

- Naszym celem jest utrzymać liczbę stałego personelu możliwie najdłużej, bo po kryzysie znów będziemy potrzebować pracowników - powiedział Wissmann, cytowany przez agencję dpa. - Jednak im głębszy kryzys i im dłużej potrwa, tym większe będą jego konsekwencje.

Źródło: PAP