Agencja ratingowa Moody's przeanalizuje ratingi wiarygodności kredytowej krajów Unii Europejskiej w pierwszym kwartale 2012 roku. Analityków agencji nie przekonały ustalenia ubiegłotygodniowego szczytu UE w Brukseli.
Zdaniem Moody's przedstawione na piątkowym szczycie propozycje zawierają niewiele nowych rozwiązań. Nie zmieniają one wcześniejszej opinii agencji, że kryzys jest w przełomowej i niestabilnej fazie, a politykom coraz trudniej będzie go powstrzymać.
"Brak działań na rzecz stabilizacji rynków kredytowych w krótkim terminie oznacza, że strefa euro i cała Unia Europejska pozostają podatne na dalsze szoki, a spójność strefy euro pozostaje zagrożona" - napisała agencja w swoim komunikacie.
Unijny szczyt w Brukseli w dniach 8-9 grudnia zakończył się bez porozumienia ws. zmiany traktatu UE. Nowe zasady dyscypliny finansów publicznych, tzw. pakt fiskalny ma być wdrożony umową międzyrządową 26 państw - bez Wielkiej Brytanii. W Brukseli uzgodniono też, że kraje Wspólnoty przekażą 200 mld euro Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu, który przeznaczy je na pomoc zadłużonym gospodarkom. 150 mld euro miałoby pochodzić od krajów strefy euro, a 50 mld euro od krajów spoza strefy euro, w tym Polski.
Pochwała dla Polski
W oddzielnym komunikacie Moody's chwali dziś planowane przez polski rząd w projekcie przyszłorocznego budżetu zaciskania pasa. Agencja ocenia, że mogą one spowodować ograniczenie deficytu, co może pozytywnie wpłynąć na ocenę wiarygodności kredytowej Polski.
Według agencji, założenie że polska gospodarka urośnie w przyszłym roku o 2,5 proc. jest optymistyczne, w kontekście zewnętrznych zagrożeń. Mimo to Moody's wierzy, że rządowi uda się zrealizować plany dotyczące zacieśnienia polityki fiskalnej, głównie po stronie dochodów.
Według projektu przyszłorocznego budżetu w 2012 deficyt budżetowy ma wynieść do 35 mld zł, a relacja długu do PKB ma spaść do 3 proc.
Źródło: TVN CNBC