Najnowsze

Minister pracy nie zdecydował się na OFE. A szef ZUS? "Odmawiam odpowiedzi"

Najnowsze

Minister pracy był gościem TVN24
tvn24Minister pracy był gościem TVN24

Czy jako członek rządu minister pracy musiał wybrać ZUS? - Ja chciałem wybrać. Nasze pokolenie ma pierwszy raz wybór - podkreślił we "Wstajesz i Wiesz" w TVN24 Władysław Kosiniak-Kamysz. Swojej decyzji nie chce ujawniać szef ZUS Zbigniew Derdziuk.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o funduszach emerytalnych z grudnia 2013 roku, od 1 kwietnia do 31 lipca br. ubezpieczeni mogą decydować, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej trafiała do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS.

Do wczoraj na OFE zdecydowało się ponad 800 tys. osób. Na antenie TVN24 minister pracy i polityki społecznej podkreślał, że w ostatnim czasie widać znaczący wzrost liczby składanych deklaracji. - Na sam koniec widzę, że Polacy przyspieszyli wybór. Tego się spodziewaliśmy. Jest jeszcze siedem, osiem dni na podjęcie decyzji. Będzie milion, może ponad milion. To jest wolny wybór Polaków - podkreślił minister.

I dodał: - Namawiam zawsze do racjonalnego wyboru, opartego o wiedzę, sprawdzenie wyników finansowych.

Pytany, czy jako członek rządu musiał wybrać ZUS Kosiniak-Kamysz odpowiedział, że chciał wybrać ZUS. - Ja już próbowałem, próbowaliśmy w OFE i nie uważam, żeby były tylko plusy wybierania ryzyka giełdowego. Tam jest ryzyko i jeśli ktoś chce je podjąć to można, tylko trzeba zrobić to świadomie - zaznaczył minister.

Szef ZUS wybrał, ale

O swoim wyborze nie chce z kolei informować szef ZUS Zbigniew Derdziuk. W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" powołuje się na tajemnicę ubezpieczonego.

- Wybrałem, ale skorzystam z prawa odmowy odpowiedzi na to pytanie. Powołam się przy tym na tajemnicę ubezpieczonego - stwierdził Derdziuk.

Autor: mn / Źródło: tvn24, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY 2.0) / tvn24

Pozostałe wiadomości