Mieszkanie plus 2021 – wniosek, zasady. Kto może skorzystać z programu?

Źródło:
mieszkanieplus.gov.pl
Zapowiedzi a rzeczywistość - podsumowanie programu Mieszkanie plus
Zapowiedzi a rzeczywistość - podsumowanie programu Mieszkanie plusTVN24
wideo 2/5
Zapowiedzi a rzeczywistość - podsumowanie programu Mieszkanie plusTVN24

Mieszkanie plus to rządowy projekt, mający zapewnić przystępne cenowo mieszkania na wynajem, a docelowo również na własność. Na czym polega ten program i kto może z niego skorzystać? Jak złożyć wniosek o Mieszkanie plus?

● Program Mieszkanie plus ma zwiększać dostępność mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach. ● Program składa się z dwóch filarów – rynkowego i społecznego. ● Skierowany jest do wszystkich, którzy mają zdolność czynszową i nie posiadają obecnie praw do żadnej nieruchomości. ● Od 2019 roku działa uzupełniający program dopłat do czynszu Mieszkanie na start.

Mieszkanie plus – co to jest za program?

Program Mieszkanie plus jest jednym z filarów Narodowego Programu Mieszkaniowego, ustanowionego uchwałą Rady Ministrów nr 115/2016 z dnia 27 września 2016 r. w sprawie przyjęcia Narodowego Programu Mieszkaniowego. 

Założeniem programu Mieszkanie plus jest zwiększenie dostępności mieszkań dla osób, których dochody nie pozwalają na najem lub kupno mieszkania na zasadach rynkowych. Program ten obejmuje dopłaty do wydatków mieszkaniowych oraz wsparcie budownictwa mieszkaniowego z wykorzystaniem gruntów publicznych.

Na czym polega program Mieszkanie plus?

Program Mieszkanie plus składa się z dwóch filarów: rynkowego i społecznego.

Filar rynkowy polega na budowie na zasadach rynkowych mieszkań na wynajem. Ma w ten sposób ułatwiać rodzinom o umiarkowanych dochodach najem mieszkania lub najem mieszkania z możliwością dojścia do jego własności. Skierowany jest on do osób, których dochody umożliwiają terminowe opłacanie czynszu i które obecnie nie posiadają na własność mieszkania lub innej nieruchomości. 

Dochody tych osób muszą być zarazem zbyt wysokie, by kwalifikowały je do ubiegania się o mieszkanie komunalne lub socjalne, i zbyt niskie, by dawały zdolność kredytową. Czynsze w filarze rynkowym naliczane są na zasadach rynkowych.

Filar społeczny programu polega z kolei na wspieraniu budownictwa mieszkaniowego skierowanego do osób o średnich i niskich dochodach. Budowa mieszkań komunalnych, socjalnych i zastępczych wspierana jest ze środków budżetu państwa.

Mieszkania te zapewniane są na zasadach najmu przez poszczególne gminy, a ich przydział uzależniony jest od spełniania określonych warunków, przede wszystkim posiadania niskiego dochodu na członka gospodarstwa domowego oraz trudnych obecnie warunków mieszkaniowych. Czynsze w tym filarze są ograniczane ustawowo (w przypadku mieszkań Towarzystwa Budownictwa Społecznego) albo określane przez władze samorządowe. 

Mieszkanie plus – wniosek

Nie istnieje jedna droga składania wniosków do ofert w ramach programu Mieszkanie plus. Przy okazji każdej inwestycji odrębnie ogłaszane są nabory wniosków i terminy ich składania.

Nabory te ogłaszane są przez poszczególne urzędy miast i urzędy gmin na ich stronach internetowych. Tam również udostępniane są właściwe wnioski, których wypełnienie jest konieczne, aby móc wziąć udział w danym naborze. Rozpatrywaniem wniosków zajmują się poszczególne samorządy.

Do wniosków należy załączyć wymagane dokumenty, m.in. zaświadczenia o zarobkach, decyzje w sprawie przyznania określonych świadczeń czy upoważnienie do weryfikacji w Biurze Informacji Gospodarczej. Pełny wykaz wymaganych załączników dostępny jest w zakładce: Jakie kryteria muszę spełnić, by wziąć udział w programie Mieszkanie plus.

Mieszkanie plus – zapisy

Informacje o naborach pojawiają się również na stronie programu Mieszkanie plus. Osoby, które chcą dowiedzieć się, czy w ich gminie lub mieście realizowane są inwestycje programu Mieszkanie plus, mogą też dzwonić ma infolinię pod numerem 801 801 596.

Dla kogo Mieszkanie plus?

Program Mieszkanie plus formalnie skierowany jest do wszystkich obywateli bez względu na ich status społeczny i miejsce zamieszkania. Tym samym skorzystać z niego mogą zarówno rodziny, jak i single czy seniorzy. Program otwarty jest również dla osób przebywających aktualnie na emigracji, chcących przeprowadzić się do innej części Polski, a nawet nieposiadających polskiego obywatelstwa.

Według założeń program Mieszkanie plus został stworzony z myślą o osobach o średnich lub niskich zarobkach, młodych rodzinach, osobach, dla których niedostateczne warunki mieszkaniowe są przeszkodą w powiększeniu rodziny, a także osobach, które poszukują pracy poza dotychczasowym miejscem zamieszkania. 

Nie ma przy tym określonych kryteriów dochodowych, których spełnienie warunkuje skorzystanie z pomocy.

Mieszkanie plus – zasady

Istnieją jednak dwie podstawowe zasady warunkujące to, kto może skorzystać z programu: - brak prawa własności lub współwłasności do mieszkania lub domu, a także brak prawa do lokalu spółdzielczego; - zdolność do terminowego opłacania czynszu, badana w oparciu o dochody netto, w tym otrzymywane świadczenia, takie jak 500 plus czy alimenty.

Poszczególne gminy mogą ponadto ustalać kryteria pierwszeństwa w dostępie do oferty programu Mieszkanie plus. Kryteria te mogą dotyczyć obecnej sytuacji materialnej lub mieszkaniowej, ale też na przykład premiować osoby z wyższym wykształceniem, które dane gminy chciałyby zachęcić do niewyprowadzania się z danej gminy czy miejscowości.

Mieszkanie Plus – ile mieszkań wybudowano?

Według oficjalnych danych na dzień 31 maja 2021 roku, w ramach programu Mieszkanie plus zostało wybudowanych lub znajduje się w budowie 27 898 mieszkań. Z tej liczby 13 224 mieszkania zostały ukończone.

Informacje o tym, gdzie powstały lub powstają nowe mieszkania, dostępne są na stronie programu Mieszkanie plus (mieszkanieplus.gov.pl).

Mieszkanie plus a Mieszkanie na start

Od 2019 roku funkcjonuje dodatkowy program Mieszkanie na start, będący uzupełnieniem programu Mieszkanie plus. Program ten oferuje możliwość bezzwrotnych dopłat do czynszu w mieszkaniach nowych lub poddanych rewitalizacji w ramach współpracy samorządów z inwestorami. 

Wysokość dopłat określana jest indywidualnie, według wzoru zawartego w ustawie o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania. Więcej informacji o wysokości dopłat znaleźć można na stronie gov.pl.

Dopłaty przyznane mogą być nawet na 15 lat, ale uwarunkowane jest to dodatkowym kryterium dochodowym: - w przypadku gospodarstw jednoosobowych średni miesięczny dochód nie przekracza 100 proc. aktualnego przeciętnego wynagrodzenia w Polsce; - w przypadku pozostałych gospodarstw domowych średni miesięczny dochód nie przekracza 100 proc. aktualnego przeciętnego wynagrodzenia w Polsce plus 40 punktów procentowych za każdą kolejną osobę w gospodarstwie, na przykład przy trzech osobach w gospodarstwie nie można przekroczyć 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia

Prawo do dopłaty jest co roku weryfikowane, a najemca jest przy tej okazji zobowiązany do ponownego złożenia w swoim urzędzie gminy lub urzędzie miasta oświadczenia o liczbie osób w gospodarstwie, osiąganych dochodach oraz nieposiadaniu prawa własności innej nieruchomości.

Więcej informacji na temat programu Mieszkanie na Start znaleźć można na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego. 

Akty prawne: Uchwała Rady Ministrów nr 115/2016 z dnia 27 września 2016 r. w sprawie przyjęcia Narodowego Programu Mieszkaniowego; Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania; Ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących; Zarządzenie Nr 11 Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 stycznia 2018 r. w sprawie Rady Mieszkalnictwa

Autorka/Autor:red.

Źródło: mieszkanieplus.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Każdy ze stu najlepiej opłacanych szefów kanadyjskich firm zarobił średnio 13,2 miliona dolarów kanadyjskich w ciągu roku. To oznacza, że średnio każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik – wynika z opublikowanego w czwartek raportu think tanku Canadian Centre for Policy Alternatives (CCPA).

Zarobili w 10 godzin tyle, ile przeciętny pracownik przez rok

Zarobili w 10 godzin tyle, ile przeciętny pracownik przez rok

Źródło:
PAP

Ferie zimowe w szkołach rozpoczynają się już za dwa tygodnie. Uczniowie i nauczyciele z różnych części Polski wypoczną w czterech terminach. Przerwa w zajęciach, zależnie od województwa, nastąpi między 20 stycznia a 26 lutego.

Ferie coraz bliżej. Cztery terminy

Ferie coraz bliżej. Cztery terminy

Źródło:
PAP

W 2024 roku sądy ogłosiły 21,2 tysiąca upadłości konsumenckich. To historyczny rekord. Zbankrutowało już prawie 116 tysięcy Polaków - czytamy w piątkowym wydaniu "Pulsu Biznesu".

Nowy rekord upadłości

Nowy rekord upadłości

Źródło:
PAP

- Niemcy obawiają się wojny celnej z USA, która zaszkodziłaby ich gospodarce opartej na globalnym handlu - ocenił ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Konrad Popławski. Zauważył, że obostrzenia celne wpłynęłyby też negatywnie na Polskę.

Ryzyko "poważnych strat". "Każde zakłócenie powoduje ogromne problemy"

Ryzyko "poważnych strat". "Każde zakłócenie powoduje ogromne problemy"

Źródło:
PAP

- Ciekawe, że taką konferencję robi partia, za której rządów mieliśmy potężny wystrzał inflacji - stwierdził na antenie TVN24 ekonomista Marek Zuber, ekonomista, odnosząc się do czwartkowej konferencji Prawa i Sprawiedliwości o cenach w Polsce.

PiS i lodówka. "Partia, za której rządów mieliśmy potężny wystrzał inflacji"

PiS i lodówka. "Partia, za której rządów mieliśmy potężny wystrzał inflacji"

Źródło:
tvn24.pl

Mnożą się sygnały pogorszenia sytuacji gospodarczej w Rosji, co przyznają szefowie rosyjskich firm, nawet tych szczególnie bliskich Kremlowi - pisze w czwartek "Le Monde".

"Sygnały" wysyłane do Putina. "Sytuacja jest trudna"

"Sygnały" wysyłane do Putina. "Sytuacja jest trudna"

Źródło:
PAP

W Polsce buduje się obecnie niemal 1600 kilometrów dróg za blisko 65 miliardów złotych - przekazała w komunikacie Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad.

"Największy plac budowy w Europie"

"Największy plac budowy w Europie"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Stacja TVN24 w grudniu 2024 roku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,2 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl - najczęściej czytaną witryną newsowych stacji telewizyjnych. Także cały 2024 rok TVN24 i "Fakty" TVN zakończyły na czele zestawień w swoich kategoriach.

Świetne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Premier Słowacji Robert Fico nazwał "sabotażem" Wołodymyra Zełenskiego wstrzymanie przez Ukrainę tranzytu gazu przesyłanego z Rosji do Unii Europejskiej. Na opublikowanym w czwartek nagraniu wideo ponownie zagroził odcięciem dostaw prądu na Ukrainę, a także mówił o możliwości ograniczenia wsparcia dla ukraińskich uchodźców na Słowacji.

Fico mówi o "sabotażu" Zełenskiego

Fico mówi o "sabotażu" Zełenskiego

Źródło:
PAP

W losowaniu Lotto 31 grudnia 2024 roku padła szóstka. Główna wygrana wyniosła ponad 19,4 miliona złotych, a szczęśliwy zakład kupiono w Lubinie - poinformował Totalizator Sportowy. We wtorek wygrano także w Eurojackpot - 1,1 miliona złotych, a w środę - w Ekstra Pensji.

Ostatni dzień roku i najwyższa wygrana. Podano, gdzie padła

Ostatni dzień roku i najwyższa wygrana. Podano, gdzie padła

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Za wprowadzeniem euro zamiast złotego w Polsce jest niespełna 31 procent Polaków - wynika z badania opisanego przez "Rzeczpospolitą". Dziennik wskazał, że podejście Polaków do europejskiej waluty znacznie odbiega od unijnej średniej.

Euro zamiast złotego? Zaskakujące wyniki badania

Euro zamiast złotego? Zaskakujące wyniki badania

Źródło:
"Rzeczpospolita", tvn24.pl

"Renta alkoholowa" to potoczna nazwa na świadczenie wypłacane osobom, które są niezdolne do pracy z powodu nadużywania alkoholu. Tak naprawdę chodzi o rentę z tytułu niezdolności do pracy, którą przyznaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie świadczenie wynosi 1780,96 złotego w przypadku całkowitej niezdolności do pracy.

"Renta alkoholowa" 2025. Ile wynosi? Komu przysługuje?

"Renta alkoholowa" 2025. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Źródło:
tvn24.pl, zus.pl

Zdolność kredytowa Polaków w 2024 roku niemal się nie zmieniła, a mieszkania podrożały w tym czasie średnio kilkanaście procent. Według danych ekspertów singiel z dochodem 6,5 tysiąca złotych mógł w grudniu liczyć na kredyt do 481 tysięcy złotych, co w Warszawie wystarczyłoby na kawalerkę.

Co się stało ze zdolnością kredytową? Wyliczenia

Co się stało ze zdolnością kredytową? Wyliczenia

Źródło:
PAP

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje seniorom powyżej 75. roku życia lub osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Wsparcie jest co roku waloryzowane, co oznacza, że wkrótce zostanie podwyższone. Jakie warunki należy spełnić, by Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił dodatek pielęgnacyjny?

Dodatek pielęgnacyjny 2025. Kto może otrzymać?

Dodatek pielęgnacyjny 2025. Kto może otrzymać?

Źródło:
gov.pl, tvn24.pl

Slowcation to jeden z największych trendów podróżniczych na 2025 rok, wynika z badania amerykańskiej organizacji Future Partners. Taki rodzaj wypoczynku polega na "zanurzeniu się" w miejscu docelowym i unikaniu najpopularniejszych miejsc i tras turystycznych.

Slowcation wśród największych trendów w turystyce na 2025 rok. Na czym polega

Slowcation wśród największych trendów w turystyce na 2025 rok. Na czym polega

Źródło:
Future Partners, Forbes, Smarter Travel

W czwartek 2 stycznia mija termin na złożenie wniosku o świadczenie Aktywnie w żłobku z gwarancją wypłaty wyrównania od października 2024 roku - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Jeśli rodzic nie zdąży w tym terminie, to ZUS przyzna świadczenie od miesiąca, w którym rodzic złożył wniosek, czyli bez wyrównania za poprzednie miesiące.

Środki mogą przepaść. Ostatni dzień na wniosek

Środki mogą przepaść. Ostatni dzień na wniosek

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wraz z 1 stycznia w Mediolanie wszedł w życie zakaz palenia w miejscach publicznych. Ma on obowiązywać we wszystkich otwartych przestrzeniach, w tym na ulicach. Kara za jego złamanie może sięgnąć nawet 250 euro. Wyjątek stanowią papierosy elektroniczne, których nie uwzględniono w przepisach.  

To miasto wprowadziło zakaz palenia na ulicy. Wysoka kara

To miasto wprowadziło zakaz palenia na ulicy. Wysoka kara

Źródło:
CNN, PAP, Rai News, tvn24.pl

Bary mleczne w Polsce przetrwały dzięki nostalgii za domowym jedzeniem i bezpretensjonalną atmosferą - pisze brytyjski tygodnik "The Economist". Jak dodał, lokale, których tradycja sięga czasów komunizmu, starają się dostosować do nowej rzeczywistości i zwyczajów kulinarnych.

"The Economist" pisze o fenomenie nad Wisłą. "Obraz polskiego społeczeństwa"

"The Economist" pisze o fenomenie nad Wisłą. "Obraz polskiego społeczeństwa"

Źródło:
PAP

W 2025 roku wysokie zapotrzebowanie na pracowników utrzyma się w przemyśle, logistyce, a także branżach związanych z zielonymi technologiami - informują przedstawiciele agencji zatrudnienia. Istotna będzie też kadra menedżerska, która zajmie się redukcją kosztów pracy. Jak będzie wyglądał rynek pracy w tym roku?

Rekrutacje w firmach. Które branże będą poszukiwały pracowników?

Rekrutacje w firmach. Które branże będą poszukiwały pracowników?

Źródło:
PAP

PMI dla polskiego przemysłu w grudniu 2024 roku wyniósł 48,2 punktu - podała firma S&P Global. To kolejny miesiąc, w którym odnotowano spadek tego wskaźnika. Jak napisano w raporcie, odczyt wskazuje na najsilniejsze pogorszenie warunków w sektorze od sierpnia.

Nowe dane z przemysłu

Nowe dane z przemysłu

Źródło:
tvn24.pl

Zmagające się z niedoborem energii elektrycznej Zimbabwe zdecydowało, aby Rosja wybudowała w tym kraju małe reaktory jądrowe. Poinformował o tym Edgar Moyo, minister energii i rozwoju energetyki Zimbabwe.

Zimbabwe wybrało Rosję. Chodzi o kluczową inwestycję

Zimbabwe wybrało Rosję. Chodzi o kluczową inwestycję

Źródło:
PAP

Zaostrzenie kar za przekroczenie prędkości, jazdę po alkoholu i udział w nielegalnych wyścigach - to tylko niektóre ze zmian, jakie mają się pojawić w tym roku. W planach jest także stworzenie rejestru osób z dożywotnim zakazem jazdy czy wprowadzenie mechanizmów ułatwiających egzekwowanie kar. Jakie zmiany mogą czekać kierowców w 2025 roku?

Wyższe kary, droższe OC, nowe wykroczenie. Szykują się zmiany dla kierowców w 2025 roku

Wyższe kary, droższe OC, nowe wykroczenie. Szykują się zmiany dla kierowców w 2025 roku

Źródło:
TVN24

Prezydent Władimir Putin zlecił rosyjskiemu rządowi i największemu bankowi w kraju Sbierbankowi, by nawiązano współpracę z Chinami w zakresie sztucznej inteligencji (AI) - przekazała Agencja Reutera.

Putin zlecił zadanie rządowi. Chodzi o współpracę z Chinami

Putin zlecił zadanie rządowi. Chodzi o współpracę z Chinami

Źródło:
Reuters, PAP

Oto kalendarz urlopowy na 2025 rok. Poza niedzielami będzie 14 dni wolnych od pracy. Poniżej wskazujemy, które to dni i wyjaśniamy, kiedy poprosić pracodawcę o urlop, by jak najlepiej wypocząć w 2025 roku.

Kalendarz 2025. Kiedy najlepiej wziąć wolne?

Kalendarz 2025. Kiedy najlepiej wziąć wolne?

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku mamy nowe zasady segregacji tekstyliów. - Będziemy zobowiązani, żeby te odpady odkładać gdzieś, do jakiejś torby, worka czy kosza - wyjaśnia na antenie TVN24 prezeska Fundacji Pro Terra Hanna Marliere. Jak podkreśla, szczegółowe zasady recyklingu są ustalane przez samorządowców.

Nowe zasady segregacji śmieci

Nowe zasady segregacji śmieci

Źródło:
TVN24

Ile wynosi najniższa krajowa w 2025 roku? Od 1 stycznia minimalne wynagrodzenie za pracę to 4666 złotych brutto, a minimalna stawka godzinowa do 30,50 złotego brutto. Według szacunków rządu podwyżka płacy minimalnej obejmie około 3,2 miliona osób.

Najniższa krajowa w 2025 roku. Ile na rękę przy umowie o pracę?

Najniższa krajowa w 2025 roku. Ile na rękę przy umowie o pracę?

Źródło:
tvn24.pl, PAP

1 stycznia zniesiono kontrole na granicach lądowych z Bułgarią i Rumunią. Oba kraje starały się o wejście do pełnej strefy Schengen od przystąpienia do Unii Europejskiej w 2007 roku.

Nowe kraje weszły do "pełnego Schengen"

Nowe kraje weszły do "pełnego Schengen"

Źródło:
PAP