Mieszkanie komunalne. Jak się o nie ubiegać? Czy można je wykupić?

Źródło:
TVN24 Biznes
Trendy cenowe na rynku mieszkaniowym
Trendy cenowe na rynku mieszkaniowym
TVN24 BiS
Trendy cenowe na rynku mieszkaniowymTVN24 BiS

Mieszkania komunalne są przeznaczone dla gospodarstw domowych o niskich dochodach. Aby taki lokal otrzymać, trzeba spełniać odpowiednie, ustalone przez gminę, kryteria. Jak ubiegać się o przydział mieszkania komunalnego? Jak złożyć wniosek?

● Mieszkania komunalne to forma pomocy społecznej dla osób w złej sytuacji mieszkaniowej ● Zasady i kryteria ich przydzielania ustalają poszczególne gminy ● W niektórych przypadkach możliwy jest wykup zajmowanego lokalu komunalnego ● Istnieje możliwość zamiany mieszkania komunalnego na inny lokal za zgodą zajmujących go lokatorów

Mieszkania komunalne – dla kogo?

Mieszkania komunalne są własnością gminy. Obowiązek tworzenia i funkcjonowania mieszkań komunalnych nakłada ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nią każda gmina zobowiązana jest do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych gospodarstw domowych o niskich dochodach.

Mieszkania komunalne są więc formą pomocy społecznej skierowanej do osób, które z różnych powodów nie są w stanie same zadbać o odpowiednie warunki mieszkaniowe dla siebie i swojej rodziny.

Mieszkania komunalne a mieszkania socjalne

Główną zaletą mieszkań komunalnych jest czynsz niższy niż w przypadku mieszkań wynajmowanych na zasadach rynkowych oraz pewność umowy najmu na czas nieoznaczony. Z drugiej strony jednak ubiegający się o przydział mieszkania komunalnego ma ograniczony wpływ na to, jaki lokal dostanie.

Mieszkań komunalnych nie należy przy tym mylić z mieszkaniami socjalnymi. Te drugie to lokale przyznawane osobom najuboższym bez praw do jakiegokolwiek innego lokalu (m.in. komunalnego), często po eksmisjach. Zwykle to mieszkania w złym stanie lub w mało atrakcyjnych lokalizacjach.

Jak dostać mieszkanie komunalne

Nie ma jednolitych, obowiązujących w całym kraju zasad ubiegania się o mieszkanie komunalne. Rady gmin ustalają to uchwałami, podobnie jak kryteria kwalifikujące do otrzymania takiego mieszkania.

Jakie to kryteria? Podstawowym jest wysokość dochodu gospodarstwa domowego. Nie jest jednak tak, że im niższy dochód, tym większa szansa na przydział mieszkania komunalnego. Dochód musi być na tyle niski, aby w ocenie urzędników uniemożliwiał rynkowy najem mieszkania, ale jednocześnie na tyle wysoki, aby pozwalał opłacić czynsz.

W wielu gminach przy rozpatrywaniu wniosków o przydział mieszkania komunalnego obowiązuje system punktowy. Punkty można otrzymać na przykład za to, ile osób obecnie mieszka w jednym lokalu, za długi czas oczekiwania na mieszkanie, za samotne wychowywanie dziecka czy za bezdomność.

Gminna komisja decydująca o przydziale mieszkań komunalnych może przy tym zweryfikować sytuację majątkową i mieszkaniową wnioskodawcy, a tym samym jej zgodność z informacjami podanymi we wniosku.

Przydział mieszkania komunalnego – procedura

Cały proces ubiegania się o przydział mieszkania komunalnego wygląda następująco:

● złożenie wniosku i załączników do niego zgodnie z wymaganiami danej gminy, ● weryfikacja wniosku przez urzędników, ● wydanie decyzji dotyczącej przydziału mieszkania – jeżeli jest pozytywna, wnioskodawca trafia na listę oczekujących, ● przedstawienie przez gminę propozycji mieszkań komunalnych (nie więcej niż trzech), ● w przypadku zaakceptowania wybranego mieszkania komunalnego przez wnioskodawcę – podpisanie umowy najmu na czas nieoznaczony (jeżeli wnioskodawca wszystkie propozycje odrzuci, zostaje skreślony z listy oczekujących).

Należy pamiętać, że na liście oczekujących można być nawet przez wiele lat. Wynika to z braku dostatecznej liczby mieszkań komunalnych, a także z problemów gmin z ewidencją mieszkań i ich zarządzaniem.

Jak złożyć wniosek o mieszkanie komunalne

Ponieważ szczegółowe zasady ubiegania się o przydział mieszkania komunalnego ustalają gminy, to tam należy szukać szczegółowych informacji, jak powinien wyglądać wniosek oraz jakie dokumenty trzeba do niego dołączyć. Informacji takich udzielają zwykle biura obsługi mieszkańca lub wydziały spraw mieszkaniowych danego urzędu. Najczęściej należy przygotować:

● podanie o przydział mieszkania komunalnego, ● deklarację o wysokości dochodów członków gospodarstwa domowego w okresie trzech ostatnich miesięcy, ● oświadczenie o stanie majątkowym członków gospodarstwa domowego, ● oświadczenie o nieposiadaniu tytułu prawnego do innego lokalu położonego w tej samej lub pobliskiej miejscowości.

Wykup mieszkania komunalnego

W określonych sytuacjach możliwe jest wykupienie przez najemcę mieszkania komunalnego. Po pierwsze w urzędzie gminy lub miasta należy dowiedzieć się, czy dany lokal przeznaczony jest na sprzedaż. Po drugie aktualny najemca nie może zalegać z opłatami za czynsz.

Jeżeli oba te warunki są spełnione, najemca ma pierwszeństwo w wykupie zajmowanego lokalu i może złożyć w tej sprawie odpowiedni wniosek. Cena wykupu jest ustalana przez gminę, bywa znacznie niższa od rynkowej za sprawą przyznawanych bonifikat. Najczęściej bonifikata jest tym wyższa, im gorszy jest stan techniczny lokalu.

Zamiana mieszkania komunalnego

Zgodnie z ustawą istnieje także możliwość zamiany mieszkania komunalnego na inne. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w których wynajmowane mieszkanie jest w złym stanie technicznym lub staje się zbyt małe względem aktualnej liczby mieszkańców, np. po urodzeniu się dzieci.

Aby możliwe było dokonanie zamiany mieszkania komunalnego, trzeba w pierwszej kolejności znaleźć najemców innego mieszkania, którzy również byliby zainteresowani dokonaniem zamiany – drugie z zamienianych mieszkań nie musi być przy tym komunalne, ale może być na przykład spółdzielcze. Następnie obie strony składają w tej sprawie wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w urzędzie gminy. 

Szczegółowe informacje na temat tego, kiedy i na jakich zasadach zamiana taka jest możliwa, regulowane są w uchwałach rad gmin. 

Mieszkanie komunalne – metraż na osobę

Mieszkając w lokalu komunalnym, trzeba spełniać ustawowe kryterium dotyczące metrażu na jedną osobę. Należy o tym pamiętać na przykład w sytuacji, gdy dzieci najemcy usamodzielniły się i wyprowadziły. 

Gmina może bowiem wypowiedzieć umowę najmu lokalu, jeżeli w trakcie jej trwania okaże się, że powierzchnia lokalu jest większa niż:

● 50 metrów kwadratowych dla jednej osoby ● 25 metrów kwadratowych dla każdej kolejnej osoby

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania komunalnego następuje w tej sytuacji z zachowaniem sześciomiesięcznego okresu wypowiedzenia. Ponadto gmina zobowiązana jest do jednoczesnego przedstawienia najemcy pisemnej oferty najmu innego lokalu komunalnego, a w razie przyjęcia tej oferty – pokrycia kosztów przeprowadzki. 

Gmina nie może wypowiedzieć umowy najmu z powodu niespełniania kryterium metrażu w dwóch przypadkach:

● gdy najemca ukończył 75. rok życia – chyba że najemca wyrazi na to zgodę ● gdy umowa najmu zawarta została przed 21 kwietnia 2019 roku

Należy pamiętać, że wypowiedzenie przez gminę umowy najmu mieszkania komunalnego możliwe jest również w innych przypadkach, m.in. niespełniania już kryteriów przyznania lokalu lub niepłacenia czynszu od co najmniej trzech miesięcy.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna-Pełczyńska Nałęcz odniosła się krytycznie do propozycji nowego programu mieszkaniowego, nad którym pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jak twierdzi, nowa wersja programu, zawierająca rozwiązania znane z "Mieszkania dla Młodych" wpłynie negatywnie na ceny oraz przyczyni się do rozwoju patodeweloperki.

Spór o program mieszkaniowy. Ministra: będzie to sprzyjać patodeweloperce

Spór o program mieszkaniowy. Ministra: będzie to sprzyjać patodeweloperce

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto nikt nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że w tym roku nie odnotowano jeszcze ani jednej szóstki, a kumulacja rośnie do czterech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto oraz Lotto Plus z 4 stycznia 2025 roku.

Kumulacja w Lotto w górę

Kumulacja w Lotto w górę

Źródło:
tvn24.pl

Firma Apple zapłaci 95 milionów dolarów w celu rozstrzygnięcia pozwu zbiorowego, który złożono ze względu na naruszenie prywatności użytkowników. W związku z tym każdemu poszkodowanemu przysługiwać będzie zadośćuczynienie sięgające 20 dolarów. Apple zaprzeczyło, że popełniło przestępstwo.

"Siri, mamy problem". Apple zapłaci blisko 100 milionów dolarów w ramach ugody

"Siri, mamy problem". Apple zapłaci blisko 100 milionów dolarów w ramach ugody

Źródło:
Reuters

Od niedzieli rośnie opłata za wjazd mostami i tunelami do Nowego Jorku. Stawki wzrosną do ponad 16 dolarów w godzinach szczytu oraz 14 dolarów poza szczytem. Zdaniem władz podwyżki są konieczne w celu ograniczenia ruchu drogowego, a także modernizacji systemu transportowego.

Wjazd do Wielkiego Jabłka w górę. Kierowcy słono zapłacą

Wjazd do Wielkiego Jabłka w górę. Kierowcy słono zapłacą

Źródło:
PAP

Sprzedaż mieszkań ustabilizowała się w grudniu. Dwie trzecie wprowadzanych do sprzedaży inwestycji ma ceny niższe od średniej rynkowej dla danego miasta. Z danych dotyczących prawie 46 tys. mieszkań wynika, że deweloperzy obniżyli ceny w cennikach dla blisko 14,5 tysiąca lokali – poinformował portal Tabelaofert.

Obniżki na rynku nieruchomości. Większość mieszkań poniżej cen rynkowych

Obniżki na rynku nieruchomości. Większość mieszkań poniżej cen rynkowych

Źródło:
PAP

W najbliższych dniach, ze względu na święto Trzech Króli, sklepy będą zamknięte przez dwa dni z rzędu. Jak wynika z przepisów, w styczniu doczekamy się jednak pierwszej, tegorocznej niedzieli handlowej. Wyjaśniamy, w które niedziele zrobimy zakupy w 2025 roku.

Czekają nas dwa dni bez zakupów. Kiedy pierwsza niedziela handlowa w tym roku?

Czekają nas dwa dni bez zakupów. Kiedy pierwsza niedziela handlowa w tym roku?

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Turyści coraz chętniej wybierają Hiszpanię. Jak podaje tamtejszy Narodowy Instytut Statystyczny, od stycznia do listopada 2024 r. Hiszpanię odwiedziła rekordowa liczba 88,5 mln zagranicznych turystów. To więcej niż w całym 2023 r.

Oni protestują, ale i tak do nich przyjeżdżają. Ten kraj notuje wzosty

Oni protestują, ale i tak do nich przyjeżdżają. Ten kraj notuje wzosty

Źródło:
PAP

Sprzedaż nowych samochodów w Rosji wzrosła o 47 procent w 2024 roku - poinformowały rosyjskie agencje prasowe cytowane przez Reutersa. To kolejny rok odrabiania ogromnego spadku, do którego doszło w 2022 roku, po inwazji Rosji na Ukrainę.

Silne odbicie sprzedaży w Rosji. Kupują to na potęgę

Silne odbicie sprzedaży w Rosji. Kupują to na potęgę

Źródło:
Reuters

Członkostwo Polski w strefie euro mogłoby stanowić źródło zaburzeń w gospodarce - stwierdziło Ministerstwo Finansów (MF). Resort przedstawił swoje stanowisko dotyczące europejskiej waluty w Polsce w corocznym opracowaniu "Monitor Konwergencji z Unią Gospodarczą i Walutową".

Euro w Polsce? Resort finansów stawia sprawę jasno

Euro w Polsce? Resort finansów stawia sprawę jasno

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nigdy wcześniej samochody spalinowe w Norwegii nie sprzedawały się tak słabo. Było ich zaledwie 1000 na 130 tysięcy wszystkich, które wyjechały z norweskich salonów w 2024 roku - wynika z raportu OFV, organizacji monitorującej norweski rynek motoryzacyjny.

W tym kraju nie chcą aut spalinowych. Historyczny spadek

W tym kraju nie chcą aut spalinowych. Historyczny spadek

Źródło:
PAP

W sektorze finansów w 2024 r. najbardziej wzrosły wynagrodzenia księgowych - o 9,8 proc. wobec 2023 r. Jak czytamy w branżowym raporcie, główni księgowi z Warszawy mogą zarobić 20-25 tys. zł. "Najmniejsze zmiany wynagrodzeń dotyczyły stanowisk kierowniczych i najwyższego szczebla" - oceniają autorzy. Podkreślono, że kwoty wynagrodzeń różnią się w poszczególnych regionach kraju.

Im wyższe stanowisko, tym niższa podwyżka. Jakie są zarobki w finansach?

Im wyższe stanowisko, tym niższa podwyżka. Jakie są zarobki w finansach?

Źródło:
PAP

Ustawa budżetowa na 2025 rok, którą wkrótce ponownie zajmą się posłowie, zakłada wzrost kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Oznacza to podwyżki wynagrodzeń prezydenta, premiera, ministrów czy parlamentarzystów.

Pensje w górę. Szykują się podwyżki

Pensje w górę. Szykują się podwyżki

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były dwie wygrane czwartego stopnia w wysokości ponad 400 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 3 stycznia 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Ceny paliw na stacjach benzynowych mogą być wyższe - wskazali analitycy Refleksu. Według portalu e-petrol.pl krajowe rafinerie od świąt podnoszą ceny w ślad za drożejącą ropą naftową i osłabieniem złotego, a operatorzy stacji nie zamortyzują podwyżek spadkiem marż.

Ceny paliw. Prognozy analityków

Ceny paliw. Prognozy analityków

Źródło:
PAP

Polskie banki mają cyklicznie wysokie dochody, a perspektywy dla rentowności poprawiają się - stwierdziła agencja Fitch. Ostrzegła jednak, że "ryzyko interwencji rządowych pozostaje wysokie".

Wielka agencja o polskich bankach. "Ryzyko interwencji rządowych pozostaje wysokie"

Wielka agencja o polskich bankach. "Ryzyko interwencji rządowych pozostaje wysokie"

Źródło:
PAP

Joe Biden zablokował przejęcie amerykańskiego koncernu stalowego US Steel przez japoński Nippon Steel. Zdaniem prezydenta USA oddanie tak wielkiego producenta stali stwarzałoby ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego. Wielkość transakcji miała wynieść około 15 miliardów dolarów.

Biden zablokował przejęcie giganta

Biden zablokował przejęcie giganta

Źródło:
PAP

Rok 2025 przyniósł kilka istotnych zmian w podatkach i składkach. Dotyczą one między innymi kasowego PIT, składki zdrowotnej, podatku od nieruchomości czy VAT. Od marca wzrośnie natomiast akcyza na papierosy.

Zmiany w podatkach 2025. Lista

Zmiany w podatkach 2025. Lista

Źródło:
tvn24.pl

Od 15 stycznia kierowcy jadący częścią autostrady A2 między Poznaniem a Koninem będą mogli skorzystać z usługi płatności elektronicznych za pośrednictwem videotollingu – poinformowała w piątek rzeczniczka spółki Autostrada Wielkopolska (AWSA) Anna Ciamciak.

Zmiany w pobieraniu opłat na części autostrady

Zmiany w pobieraniu opłat na części autostrady

Źródło:
PAP

Oszuści wysyłają fałszywe maile informujące potencjalnych klientów PKO BP o nagłej potrzebie aktualizacji danych konta bankowego - ostrzegł w piątek CERT Polska, dodając, że w ten sposób cyberprzestępcy próbują wyłudzić dane logowania.

Nowa metoda oszustów. Klienci wielkiego banku na celowniku

Nowa metoda oszustów. Klienci wielkiego banku na celowniku

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów opublikowało raport dotyczący ubiegłorocznych rozliczeń PIT. Pokazuje on między innymi, z których ulg podatkowych korzystaliśmy najczęściej.

Fiskus pokazuje dane. 10 najpopularniejszych ulg

Fiskus pokazuje dane. 10 najpopularniejszych ulg

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska otrzymała od Polski wniosek o wypłatę 7,3 miliarda euro z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) - podała KE. To trzeci wniosek Polski o środki z funduszu odbudowy.

Bruksela o wniosku o miliardy dla Polski

Bruksela o wniosku o miliardy dla Polski

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił kalkulator, w którym można policzyć szacunkową wysokość łączonych świadczeń, czyli renty rodzinnej po zmarłym małżonku i własnego świadczenia - poinformował regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego Karol Jagielski.

Nowe świadczenie. Uruchomiono specjalny kalkulator

Nowe świadczenie. Uruchomiono specjalny kalkulator

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2024 roku wzrosły w ujęciu rocznym o 4,8 procent, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 procent - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny.

Najnowsze dane o wzroście cen

Najnowsze dane o wzroście cen

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Każdy ze stu najlepiej opłacanych szefów kanadyjskich firm zarobił średnio 13,2 miliona dolarów kanadyjskich w ciągu roku. To oznacza, że średnio każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik – wynika z opublikowanego w czwartek raportu think tanku Canadian Centre for Policy Alternatives (CCPA).

Zarobili w 10 godzin tyle, ile przeciętny pracownik przez rok

Zarobili w 10 godzin tyle, ile przeciętny pracownik przez rok

Źródło:
PAP