Mieszkania za złotówkę tylko do końca roku

Najnowsze

TVN24Ostatni dzwonek na przejęcie mieszkania

Jeszcze tylko przez dwa miesiące posiadacze spółdzielczych mieszkań lokatorskich mogą wykupić je za symboliczną złotówkę. Jeżeli ktoś zrobi to po 1 stycznia, będzie musiał zapłacić normalną cenę rynkową, pomniejszoną jedynie o koszty zużycia lokalu.

Od nowego roku przestaje obowiązywać wprowadzona 31 lipca 2007 roku nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która umożliwiała wykup mieszkań lokatorskich za za cenę, po jakiej nabyła lokal spółdzielnia. W wielu przypadkach była to rzeczywiście suma rzędu kilku złotych.

Ustawa została zakwestionowana przez Trybunał Konstytucyjny, który w wyroku z 17 grudnia 2008 roku orzekł, że przepisy pozwalające części lokatorów uzyskać mieszkania za cenę nieodpowiadającą ich wartości rynkowej łamią zasadę równości wobec prawa.

Trybunał wskazał wtedy jako ostateczną granicę obowiązywania preferencyjnych przepisów datę 31 grudnia 2009 r.

Bądź dokładny, spiesz się - i módl się

Wniosek w sprawie wykupu mieszkania trzeba złożyć jak najszybciej, szczególnie, że przepisy nie przewidują żadnego terminu, w którym spółdzielnia musi go rozpatrzyć. Może to zrobić w dowolnym czasie. Jeśli nie zdąży tego zrobić do 31 grudnia, to lokator nie nabędzie mieszkania za złotówkę.

Przed złożeniem wniosku trzeba uzupełnić wkład budowlany i uiścić wszystkie bieżące opłaty na rzecz spółdzielni, takie jak: czynsz, opłaty za wodę, wywóz śmieci, składki na fundusz remontowy. Po złożeniu wniosku spółdzielnia może zażądać od lokatora dodatkowych opłat, np. zwrotu kosztów remontu klatki schodowej, dachu, balkonów, docieplenia budynku czy upiększenia terenu wokół bloku.

Wybrani szczęśliwcy

Dla wybranych jest jednak furtka. Po nowym roku mieszkania za bezcen będą mogli wykupić ci, którym po 1961 roku odebrano własność i przekształcono ich mieszkania w lokatorskie. Nie będzie miało przy tym znaczenia, czy o wykup wystąpią osobiście ci, którym własność odebrano, czy ich spadkobiercy, np. dzieci albo wnuki.

Druga grupa, która będzie nadal korzystała z przywileju wykupu mieszkań za złotówkę, to posiadacze przejętych przez spółdzielnie mieszkań zakładowych.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24