Łukaszenka pomaga Ukraińcom. Łatwiej dostaną pracę i zasiłki na Białorusi

Najnowsze


Aleksander Łukaszenka podpisał dekret wprowadzający ułatwienia dla obywateli Ukrainy, którzy czasowo przebywają na terytorium Białorusi – poinformowało biuro prasowe prezydenta.

Dekret „O przebywaniu obywateli Ukrainy w Republice Białoruś” upraszcza m.in. procedurę przyznawania państwowych zasiłków obywatelom Ukrainy, a także pozwala czasowo przebywającym w Białorusi młodym obywatelom Ukrainy uzyskać prawo do edukacji przedszkolnej, ogólnej średniej i specjalnej na równi z niepełnoletnimi obywatelami Białorusi.

Koniec z opłatami

Dokument został przyjęty w związku ze wzrostem liczby przybywających na Białoruś z obwodów ługańskiego i donieckiego obywateli Ukrainy, których status prawny w sferze zawodowej i socjalnej wymaga uregulowania – podała agencja BiełTA.

Zgodnie z dekretem Ukraińcy będą mogli zapisywać swe dzieci na naukę w placówkach oświatowych Białorusi bez dokumentów, których nie mogą okazać z przyczyn obiektywnych. Dzięki temu dzieci i młodzież z Ukrainy będzie się mogła na Białorusi uczyć i korzystać z pomocy socjalnej obejmującej wyżywienie czy zakwaterowanie. Dekret zwalnia także z konieczności wnoszenia opłaty państwowej za zezwolenie na zatrudnianie Ukraińców na Białorusi oraz ze specjalnej zgody na prawo do pracy.

Fala uchodźców

O tym, że coraz więcej obywateli Ukrainy zwraca się do białoruskich wydziałów migracji o zalegalizowanie pobytu informował pod koniec lipca przedstawiciel Departamentu ds. Obywatelstwa i Migracji białoruskiego MSW Uładzimir Marhiewicz. Jak powiedział, codziennie do białoruskich organów ds. obywatelstwa i migracji zwraca się osobiście, telefonicznie lub przez internet około 200 osób z Ukrainy. Według niego na Białoruś przyjeżdżają głównie Ukraińcy z obwodów wschodnich - ługańskiego i donieckiego - gdzie trwają walki sił rządowych z prorosyjskimi separatystami. Ambasador Białorusi w Kijowie Walancin Wialiczka powiadomił 18 sierpnia, że w ostatnim czasie przyjechało na Białoruś ponad 25 tys. mieszkańców Ukrainy, z czego 500 ubiega się o status uchodźcy. Dodał, że około 1,5 tys. otrzymało już zgodę na stałe zamieszkanie.

Autor: rf//km / Źródło: PAP