Legalna praca nie dla cudzoziemca. A Polska ich potrzebuje

Cudzoziemcy mają większe szanse na pracę w tym rokusxc.hu | TVN24

Polska potrzebuje cudzoziemców, choć dla wielu z nich nasz kraj to tylko przystanek w drodze na Zachód. To może się zmienić, ale problemem są zbyt skomplikowane przepisy. Obowiązuje już nowa ustawa, ale niestety brakuje w niej m.in. uelastycznienia treści zezwolenia na pracę. - To pozwalałoby cudzoziemcom łatwiej zmieniać szefa i zwiększałoby ich mobilność – mówił w rozmowie z tvn24bis.pl Jacek Białas, prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Agencja pracy dla cudzoziemców EWL podaje, że miniony rok nie był dobry pod względem wzrostu zatrudnienia obcokrajowców. Urzędy pracy odnotowały wręcz spadek liczby chętnych pracowników i pracodawców, chcących zatrudniać cudzoziemców.

Liczba wydanych zezwoleń na pracę w 2013 roku utrzymała się na podobnym poziomie co rok wcześniej. Urzędy wojewódzkie wydały 39 078 takich dokumentów, podczas gdy w 2012 roku zezwolenia na pracę otrzymało 39 144 cudzoziemców.

Taka sytuacja jest niekorzystna dla polskiego rynku pracy, który według ekspertów w perspektywie kilku lat może mieć poważne problemy ze znalezieniem rąk do pracy. Według danych GUS do 2035 roku ma nastąpić obniżenie populacji w Polsce o 3 miliony osób, a to w połączeniu ze wzrostem liczby emerytów może negatywnie wpłynąć na kondycję polskiej gospodarki.

Dziś praca na obcokrajowców czeka głównie w branżach: transportowej, budowlanej, rolno-spożywczej i w handlu. To tam pracę mogą znaleźć przyjezdni. Pracy w naszym kraju szukają głównie Ukraińcy, Rosjanie i Białorusini.

– Według naszych wewnętrznych danych tegoroczny przyrost zatrudnienia może być w niektórych sektorach bardzo znaczący, nawet na poziomie 40 do 50 procent w porównaniu do pierwszego półrocza 2013 r. - mówił portalowi tvn24bis.pl Zbigniew Wafflard z agencji EWL

Pomoże prawo?

Zwiększeniu napływu pracowników z zagranicy miała służyć nowa ustawa o cudzoziemcach. Weszła w życie w maju tego roku wprowadzając szereg ułatwień – m.in. wydłużyła z 2 do 3 lat zezwolenia na pobyt czasowy dla cudzoziemców, wprowadziła możliwość składania jednego zezwolenie na pobyt i pracę w Polsce (do tej pory trzeba było ubiegać się o te pozwolenia oddzielnie), czy zezwolenie na pobyt czasowy na okres do 3 lat dla cudzoziemców kontynuujących w Polsce studia (dotychczas mogli otrzyma je tylko na rok).

Ponadto wprowadzono zapis, że cudzoziemiec, który ubiega się o zezwolenie na pobyt czasowy nie musi przedstawiać tytułu prawnego do zajmowanego lokalu. Wystarczy, że wykaże, że ma zapewnione w Polsce miejsce zamieszkania.

Rafał Rogala, szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców tłumaczył, że te rozwiązania wpisują się w założenia dotyczące polskiej polityki migracyjnej, które zostały określone w dokumencie „Polityka migracyjna Polski, stan obecny i postulowane działania”. Ustawa dostosowuje także polskie przepisy do regulacji unijnych.

­– Te zmiany powinny przyciągnąć cudzoziemców do Polski, a polski rynek pracy potrzebuje osób, które wypełnią lukę kadrową i kompetencyjną – podkreśla Zbigniew Wafflard.

Fala wniosków

Po wejściu w życie nowej ustawy liczba składanych do wojewody mazowieckiego wniosków wzrosła o prawie 50 proc., a dziennie w siedzibie Wydziału Spraw Cudzoziemców obsługiwanych jest nawet 1500 klientów. W ramach postępowań dotyczących pobytu czasowego 60 procent to sprawy dotyczące pracy – informuje zespół prasowy wojewody mazowieckiego.

Średni czas rozpatrywania wniosku wg zapewnień urzędników nie uległ zmianie. W przypadku pobytów czasowych są to 2 miesiące – pod warunkiem, że dokumenty są kompletne, a termin udzielenia opinii przez Straż Graniczną, Komendę Stołeczną Policji i Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie zostanie przedłużony. Natomiast średni czas rozpatrywania wniosków o pobyt stały i rezydenta długoterminowego UE trwa do 3 miesięcy.

Zbyt wiele szczegółów?

Jednak zdaniem Jacka Białasa, prawnika z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka nowe regulacje nie zmieniają dotychczasowego systemu.

Organizacje pozarządowe pomagające imigrantom wskazują przede wszystkim na to, że zezwolenie na pracę nadal szczegółowo określa warunki wykonywania pracy (konkretnego pracodawcę, stanowisko, rodzaj pracy, wymiar czasu pracy, rodzaj umowy, wysokość wynagrodzenia). – Zmiana lub naruszenie któregoś z tych warunków wymaga przeprowadzenia osobnego postępowania o zmianę zezwolenia na pracę lub o wydanie nowego. Można jedynie podwyższyć wysokość wynagrodzenia. W przypadku gdy warunki te zostaną zmienione bez zmiany samego zezwolenia, wówczas cudzoziemcowi może zostać cofnięte zezwolenie na pracę i pobyt. A to grozi deportacją – tłumaczy Jacek Białas.

Cudzoziemiec „przypisany” do pracodawcy

Białas dodaje, że w trakcie prac nad projektem ustawy o cudzoziemcach, HFPC postulowała o uelastycznienie treści zezwolenia na pracę, tak, aby nie określało ono przynajmniej konkretnego pracodawcy. – To pozwalałoby cudzoziemcom łatwiej zmieniać szefa i zwiększałoby ich mobilność na rynku pracy, a zatem bardziej zachęcało do podejmowania pracy w Polsce. Niestety ta propozycja nie została zaakceptowana – informuje prawnik.

A wystarczyłoby złagodzić te wymogi, tak aby określono np. tylko stanowisko pracy, obszar na którym ważne jest zezwolenie i minimalne wynagrodzenie.

W opinii Jacka Białasa sama procedura uzyskiwania zezwolenia na pobyt i na pracę jest nadal czasochłonna i skomplikowana.

– Należy wypełnić kilkunastostronicowy formularz wniosku, uiścić opłatę skarbową w wysokości 440 zł oraz załączyć szereg dokumentów (dotyczących np. wysokości dochodu, posiadanego miejsca zamieszkania itp.). Często cudzoziemcy są po złożeniu wniosku wzywani do uzupełnienia wniosku o kolejne dokumenty, co przedłuża postępowanie – zwraca uwagę Jacek Białas.

Aby dopełnić tych formalności muszą stać w wielogodzinnych kolejkach, które ustawiają się już od godz. 4 w nocy. Urzędnicy z warszawskiego Wydziału Spraw Cudzoziemców przyznają, że najwięcej trudności ich klientom sprawia właśnie wypełnianie wniosków o legalizację pobytu, które należy wypełnić w języku polskim. A ten kilkunastostronicowy typowo urzędowy dokument nawet Polakom może napsuć krwi. Poza tym, nowa ustawa o cudzoziemcach nałożyła obowiązek osobistego stawiennictwa cudzoziemców oraz oddania odcisków linii papilarnych.

Prawo nadal niekorzystne dla cudzoziemców

Aby realnie poprawić sytuację cudzoziemców chcących pracować w Polsce, należałoby więc przede wszystkim zliberalizować warunki zezwolenia na pracę. Tak aby nie wiązało ono sztywno zatrudnionego z firmą i pozwalało na jej zmianę bez konieczności przeprowadzania postępowania administracyjnego.

­– Wśród najczęściej wymienianych zagadnień, których nowa ustawa niestety nie reguluje, jest również brak rozwiązania w postaci stałej abolicji dla cudzoziemców, o którą walczyły organizacje pozarządowe – dodaje Zbigniew Wafflard.

– Można by także rozszerzyć możliwość podejmowania pracy na podstawie oświadczenia – dodać kolejne państwa, których obywatele mogliby podejmować pracę na tej podstawie, jak również przedłużyć możliwość wykonywania takiej pracy np. do 12 miesięcy – podpowiada Jacek Białas. – Można pomyśleć aby w perspektywie oświadczenie zastąpiło zezwolenie na pracę.

Na podstawie samego oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi już dziś mogą zatrudnić się w Polsce obywatele Białorusi, Gruzji, Republiki Mołdowy, Federacji Rosyjskiej, Republiki Armenii i Ukrainy. W ten sposób mogą pracować tutaj przez kolejnych 6 miesięcy.

Autor: hej//gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu | TVN24

Pozostałe wiadomości

Do końca lipca można wybrać, czy dołączyć do OFE i ZUS, czy tylko do ZUS - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mogą o tym zdecydować osoby, które urodziły się po 1968 roku. Oświadczenie o zmianie można złożyć w trzech formach: elektronicznie, osobiście, bądź pocztą.

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Źródło:
PAP

Narodowy Bank Polski opublikował raport na temat sytuacji firm. Wynika z niego, że sytuacja finansowa w sektorze przedsiębiorstw pogorszyła się w I kwartale 2024 roku. Jak stwierdzono wynik finansowy netto sektora był wyraźnie niższy niż przed rokiem, głównie z powodu spadku wyniku na sprzedaży.

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport

Źródło:
PAP

Stworzona przez zmarłego w ubiegłym roku Janusza Filipiaka spółka ma zniknąć z polskiej giełdy. Spadkobiercy wraz z Funduszem CVC Capital Partners - który jest właścicielem sieci sklepów Żabka - poinformowali o swoim zamiarze ogłoszenia wezwania na 100 proc. akcji spółki.

Spadkobiorcy dużej polskiej firmy chcą ją sprzedać.  Jest już kupiec

Spadkobiorcy dużej polskiej firmy chcą ją sprzedać. Jest już kupiec

Źródło:
PAP

Chiński biznesmen Guo Wengui został skazany przez amerykański sąd za oszukanie swoich internetowych fanów poprzez scam wart na ponad miliard dolarów. Uznano go za winnego dziewięciu z 12 postawionych mu zarzutów, w tym ściągania haraczy, oszustw i prania brudnych pieniędzy.

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Źródło:
BBC

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Polski rząd szykuje szereg działań, które mają zmusić chińskie platformy internetowe, takie jak Temu, AliExpress, czy Shein do przestrzegania prawa - donosi środowa "Rzeczpospolita" - Chcemy działać w ramach obowiązującego prawa, dysponujemy narzędziami, które umożliwiłyby zarówno UOKiK, jak i innym organom szerzej zakrojone kontrolowanie poczynań tych firm - zapowiada Ignacy Niemczycki, wiceminister rozwoju i technologii cytowany przez dziennik.

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Źródło:
PAP, "Rzeczpospolita"

Auchan najtańszy w czerwcu, wyprzedził Biedronkę i Makro Cash & Carry - podała agencja badawcza ASM SFA. W raporcie dodano, że spadek cen odnotowano w 7 z 13 badanych sieci sklepów. Różnica między najtańszym a najdroższym koszykiem w czerwcu 2024 r. wyniosła 154,16 zł i była o 5,65 zł wyższa niż w maju. 

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Źródło:
PAP

Bakterie Enterobacteriaca wykryto w 37 procent zbadanych próbek lodów pobranych w województwie zachodniopomorskim - przekazał w poniedziałek sanepid. Najwyższy wskaźnik zanieczyszczenia lodów występuje w pasie nadmorskim.

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Źródło:
PAP

- Jest to propozycja, którą osoby zarabiające to minimalne wynagrodzenie za pracę są w stanie w sposób realny odczuć w swoich portfelach - powiedział w TVN24 BiS Sebastian Gajewski, wiceminister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Planowana podwyżka płacy minimalnej od 1 stycznia 2025 roku ma wynieść 7,6 procent. Najniższe wynagrodzenie wzrosłoby do 4 626 złotych.

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą  Polacy "realnie odczują w portfelach"

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą Polacy "realnie odczują w portfelach"

Źródło:
TVN24 BiS

Płatki owsiane bezglutenowe z glutenem - takie ostrzeżenie wydał Główny Inspektorat Sanitarny. Osoby uczulone na gluten lub z alergią na pszenicę nie powinny spożywać produktu wycofywanego z obrotu.

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Skurczyła się liczba pracowników, którzy pomagają polskim przedsiębiorcom za granicą, bo PAIH nie stać na utrzymanie biur – czytamy w środowym "Pulsie Biznesu". Przybywa jednak zatrudnionych w centrali i krajowych placówkach.

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

Źródło:
PAP

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

We wtorek 16 lipca kolejny raz nie padła główna wygrana. To oznacza dalszy wzrost kumulacji, a w najbliższym losowaniu będzie można wygrać siedem milionów złotych. Oto wyniki losowań Lotto oraz Lotto Plus.

Wyniki Lotto z 16 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 16 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl