Legalna praca nie dla cudzoziemca. A Polska ich potrzebuje

Cudzoziemcy mają większe szanse na pracę w tym rokusxc.hu | TVN24

Polska potrzebuje cudzoziemców, choć dla wielu z nich nasz kraj to tylko przystanek w drodze na Zachód. To może się zmienić, ale problemem są zbyt skomplikowane przepisy. Obowiązuje już nowa ustawa, ale niestety brakuje w niej m.in. uelastycznienia treści zezwolenia na pracę. - To pozwalałoby cudzoziemcom łatwiej zmieniać szefa i zwiększałoby ich mobilność – mówił w rozmowie z tvn24bis.pl Jacek Białas, prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Agencja pracy dla cudzoziemców EWL podaje, że miniony rok nie był dobry pod względem wzrostu zatrudnienia obcokrajowców. Urzędy pracy odnotowały wręcz spadek liczby chętnych pracowników i pracodawców, chcących zatrudniać cudzoziemców.

Liczba wydanych zezwoleń na pracę w 2013 roku utrzymała się na podobnym poziomie co rok wcześniej. Urzędy wojewódzkie wydały 39 078 takich dokumentów, podczas gdy w 2012 roku zezwolenia na pracę otrzymało 39 144 cudzoziemców.

Taka sytuacja jest niekorzystna dla polskiego rynku pracy, który według ekspertów w perspektywie kilku lat może mieć poważne problemy ze znalezieniem rąk do pracy. Według danych GUS do 2035 roku ma nastąpić obniżenie populacji w Polsce o 3 miliony osób, a to w połączeniu ze wzrostem liczby emerytów może negatywnie wpłynąć na kondycję polskiej gospodarki.

Dziś praca na obcokrajowców czeka głównie w branżach: transportowej, budowlanej, rolno-spożywczej i w handlu. To tam pracę mogą znaleźć przyjezdni. Pracy w naszym kraju szukają głównie Ukraińcy, Rosjanie i Białorusini.

– Według naszych wewnętrznych danych tegoroczny przyrost zatrudnienia może być w niektórych sektorach bardzo znaczący, nawet na poziomie 40 do 50 procent w porównaniu do pierwszego półrocza 2013 r. - mówił portalowi tvn24bis.pl Zbigniew Wafflard z agencji EWL

Pomoże prawo?

Zwiększeniu napływu pracowników z zagranicy miała służyć nowa ustawa o cudzoziemcach. Weszła w życie w maju tego roku wprowadzając szereg ułatwień – m.in. wydłużyła z 2 do 3 lat zezwolenia na pobyt czasowy dla cudzoziemców, wprowadziła możliwość składania jednego zezwolenie na pobyt i pracę w Polsce (do tej pory trzeba było ubiegać się o te pozwolenia oddzielnie), czy zezwolenie na pobyt czasowy na okres do 3 lat dla cudzoziemców kontynuujących w Polsce studia (dotychczas mogli otrzyma je tylko na rok).

Ponadto wprowadzono zapis, że cudzoziemiec, który ubiega się o zezwolenie na pobyt czasowy nie musi przedstawiać tytułu prawnego do zajmowanego lokalu. Wystarczy, że wykaże, że ma zapewnione w Polsce miejsce zamieszkania.

Rafał Rogala, szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców tłumaczył, że te rozwiązania wpisują się w założenia dotyczące polskiej polityki migracyjnej, które zostały określone w dokumencie „Polityka migracyjna Polski, stan obecny i postulowane działania”. Ustawa dostosowuje także polskie przepisy do regulacji unijnych.

­– Te zmiany powinny przyciągnąć cudzoziemców do Polski, a polski rynek pracy potrzebuje osób, które wypełnią lukę kadrową i kompetencyjną – podkreśla Zbigniew Wafflard.

Fala wniosków

Po wejściu w życie nowej ustawy liczba składanych do wojewody mazowieckiego wniosków wzrosła o prawie 50 proc., a dziennie w siedzibie Wydziału Spraw Cudzoziemców obsługiwanych jest nawet 1500 klientów. W ramach postępowań dotyczących pobytu czasowego 60 procent to sprawy dotyczące pracy – informuje zespół prasowy wojewody mazowieckiego.

Średni czas rozpatrywania wniosku wg zapewnień urzędników nie uległ zmianie. W przypadku pobytów czasowych są to 2 miesiące – pod warunkiem, że dokumenty są kompletne, a termin udzielenia opinii przez Straż Graniczną, Komendę Stołeczną Policji i Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie zostanie przedłużony. Natomiast średni czas rozpatrywania wniosków o pobyt stały i rezydenta długoterminowego UE trwa do 3 miesięcy.

Zbyt wiele szczegółów?

Jednak zdaniem Jacka Białasa, prawnika z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka nowe regulacje nie zmieniają dotychczasowego systemu.

Organizacje pozarządowe pomagające imigrantom wskazują przede wszystkim na to, że zezwolenie na pracę nadal szczegółowo określa warunki wykonywania pracy (konkretnego pracodawcę, stanowisko, rodzaj pracy, wymiar czasu pracy, rodzaj umowy, wysokość wynagrodzenia). – Zmiana lub naruszenie któregoś z tych warunków wymaga przeprowadzenia osobnego postępowania o zmianę zezwolenia na pracę lub o wydanie nowego. Można jedynie podwyższyć wysokość wynagrodzenia. W przypadku gdy warunki te zostaną zmienione bez zmiany samego zezwolenia, wówczas cudzoziemcowi może zostać cofnięte zezwolenie na pracę i pobyt. A to grozi deportacją – tłumaczy Jacek Białas.

Cudzoziemiec „przypisany” do pracodawcy

Białas dodaje, że w trakcie prac nad projektem ustawy o cudzoziemcach, HFPC postulowała o uelastycznienie treści zezwolenia na pracę, tak, aby nie określało ono przynajmniej konkretnego pracodawcy. – To pozwalałoby cudzoziemcom łatwiej zmieniać szefa i zwiększałoby ich mobilność na rynku pracy, a zatem bardziej zachęcało do podejmowania pracy w Polsce. Niestety ta propozycja nie została zaakceptowana – informuje prawnik.

A wystarczyłoby złagodzić te wymogi, tak aby określono np. tylko stanowisko pracy, obszar na którym ważne jest zezwolenie i minimalne wynagrodzenie.

W opinii Jacka Białasa sama procedura uzyskiwania zezwolenia na pobyt i na pracę jest nadal czasochłonna i skomplikowana.

– Należy wypełnić kilkunastostronicowy formularz wniosku, uiścić opłatę skarbową w wysokości 440 zł oraz załączyć szereg dokumentów (dotyczących np. wysokości dochodu, posiadanego miejsca zamieszkania itp.). Często cudzoziemcy są po złożeniu wniosku wzywani do uzupełnienia wniosku o kolejne dokumenty, co przedłuża postępowanie – zwraca uwagę Jacek Białas.

Aby dopełnić tych formalności muszą stać w wielogodzinnych kolejkach, które ustawiają się już od godz. 4 w nocy. Urzędnicy z warszawskiego Wydziału Spraw Cudzoziemców przyznają, że najwięcej trudności ich klientom sprawia właśnie wypełnianie wniosków o legalizację pobytu, które należy wypełnić w języku polskim. A ten kilkunastostronicowy typowo urzędowy dokument nawet Polakom może napsuć krwi. Poza tym, nowa ustawa o cudzoziemcach nałożyła obowiązek osobistego stawiennictwa cudzoziemców oraz oddania odcisków linii papilarnych.

Prawo nadal niekorzystne dla cudzoziemców

Aby realnie poprawić sytuację cudzoziemców chcących pracować w Polsce, należałoby więc przede wszystkim zliberalizować warunki zezwolenia na pracę. Tak aby nie wiązało ono sztywno zatrudnionego z firmą i pozwalało na jej zmianę bez konieczności przeprowadzania postępowania administracyjnego.

­– Wśród najczęściej wymienianych zagadnień, których nowa ustawa niestety nie reguluje, jest również brak rozwiązania w postaci stałej abolicji dla cudzoziemców, o którą walczyły organizacje pozarządowe – dodaje Zbigniew Wafflard.

– Można by także rozszerzyć możliwość podejmowania pracy na podstawie oświadczenia – dodać kolejne państwa, których obywatele mogliby podejmować pracę na tej podstawie, jak również przedłużyć możliwość wykonywania takiej pracy np. do 12 miesięcy – podpowiada Jacek Białas. – Można pomyśleć aby w perspektywie oświadczenie zastąpiło zezwolenie na pracę.

Na podstawie samego oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi już dziś mogą zatrudnić się w Polsce obywatele Białorusi, Gruzji, Republiki Mołdowy, Federacji Rosyjskiej, Republiki Armenii i Ukrainy. W ten sposób mogą pracować tutaj przez kolejnych 6 miesięcy.

Autor: hej//gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu | TVN24

Pozostałe wiadomości

Orlen złożył pozwy przeciwko byłym członkom zarządu spółki: Danielowi Obajtkowi i Michałowi Rogowi - poinformował w poniedziałek zespół prasowy płockiego koncernu. Spółka domaga się zwrotu pieniędzy, które miały być przeznaczone na cele prywatne, na przykład wizyty w hotelach i restauracjach.

Wakacje i zabiegi na koszt Orlenu. Koncern pozywa Daniela Obajtka 

Wakacje i zabiegi na koszt Orlenu. Koncern pozywa Daniela Obajtka 

Źródło:
PAP

Mieszkanie i każde pomieszczenie między innymi z piecem na węgiel lub piecykiem gazowym od 1 stycznia 2030 roku obowiązkowo będzie musiało mieć czujkę dymu i czadu - zakłada rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które weszło w życie w poniedziałek.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Ustawa ustanawiająca Wigilię dniem wolnym od pracy w ogóle nie dotyczy tego roku. Jest trochę czasu na ewentualne rozstrzygnięcie wątpliwości - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent wyjaśnia

Czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent wyjaśnia

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku osoby uprawnione mogą składać wnioski o rentę wdowią, przy czym prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, ale nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku.

Nowe świadczenie z ZUS. Od stycznia można składać wnioski

Nowe świadczenie z ZUS. Od stycznia można składać wnioski

Źródło:
PAP

"Jeśli chodzi o oskładkowanie umów-zleceń, jest decyzja premiera, że ta reforma nie będzie realizowana" - wskazała w rozmowie z "Faktem" minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

"Ta reforma nie będzie realizowana"

"Ta reforma nie będzie realizowana"

Źródło:
PAP

Honda i Nissan oficjalnie rozpoczynają rozmowy w sprawie fuzji. Producenci chcą zakończyć negocjacje w okolicach czerwca 2025 roku, a nowa spółka holdingowa ma powstać w sierpniu 2026 roku. W wyniku fuzji może powstać trzecia co do wielkości grupa motoryzacyjna na świecie pod względem sprzedaży pojazdów po Toyocie i Volkswagenie.

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Źródło:
Reuters, CNN

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl