LOT zmniejsza minus prawie o połowę

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24LOT powoli wzlatuje do góry

52 mln zł straty miały w pierwszych trzech kwartałach tego roku Polskie Linie Lotnicze LOT. W porównaniu z analogicznym okresem 2010 roku strata narodowego przewoźnika zmalała o 44 mln zł.

- Przychody z naszej podstawowej działalności operacyjnej (usługi lotnicze - red.) za okres dziewięciu miesięcy bieżącego roku wzrosły o sześć proc., zaś koszty o cztery proc., mimo że koszty samego paliwa wzrosły w tym okresie aż o 27 proc. - mówił podczas konferencji prasowej prezes spółki Marcin Piróg. Podkreślił, że tylko w związku z wyższą ceną paliwa lotniczego LOT wydał o 221 mln zł więcej niż w 2010 roku.

Coraz więcej LOT-ów na niebie

- Wyniki finansowe z działalności podstawowej za trzy kwartały oznaczają zmniejszenie straty w skali roku z minus 96 mln zł w 2010 roku do minus 52 mln zł w tym roku. Jest to poprawa o 44 mln zł - powiedział Piróg. - W samym trzecim kwartale 2011 roku spółka odnotowała zysk z działalności podstawowej na poziomie 67,6 mln zł, w porównaniu do 56,4 mln zł z takiego samego okresu w zeszłym roku - dodał.

Prezes LOT poinformował tez, że w ciągu trzech kwartałów br. przewozy krajowe wzrosły o 21 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. Zwiększyła się również o 11 proc. dynamika na rejsach średniego zasięgu. Więcej pasażerów zostało też przewiezionych w klasie biznes.

Piróg powiedział tez, że wykorzystanie miejsc pasażerskich w samolotach LOT od początku roku do września wyniosło średnio około 75 proc., a w szczycie sezonu letniego, czyli w trzecim kwartale 2011 roku - 81 proc. Dodał, że poprawiła się również punktualność i regularność rejsów.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24