LOT wzbija się w przestworza? TVN24 BiŚ: spółka nie wystąpi o drugą transzę pomocy

Najnowsze

tvn24LOT podtrzymuje prognozę w której liczy na przynajmniej 70 mln zł zysku z działalności podstawowej w całym 2014 roku

LOT co najmniej do końca listopada nie wystąpi o drugą transzę pomocy publicznej - dowiedział się reporter TVN24 Biznes i Świat. To efekt dobrych wyników przewoźnika w październiku.

Spółka utrzymuje, że będzie wstrzymywała się z decyzją o ewentualną pomoc tak długo, jak będzie to możliwe.

LOT podtrzymuje prognozę, w której liczy na przynajmniej 70 mln zł zysku z działalności podstawowej w całym 2014 roku.

Sprawa LOT-u

Pierwszą transzę pomocy spółka otrzymała w grudniu 2012 roku otrzymała pierwszą transzę pomocy w wysokości 400 mln zł (ok. 100 mln euro), a tymczasową zgodę na pożyczkę KE wydała dopiero w maju 2013 r. Miesiąc później do KE trafił plan restrukturyzacji, zawierający wytyczne dotyczące przyszłości PLL LOT, m.in. modernizacji floty oraz efektywnego wykorzystania samolotów.

Plan zakłada też przekazanie PLL LOT drugiej transzy pomocy na restrukturyzację w wysokości 381 mln zł, a także uzyskanie trwałej rentowności od 2015 r.

W 2013 r. LOT zakończył rok stratą na działalności podstawowej wynoszącą tylko ok. 4 mln zł. Był to wynik o 138 ml zł lepszy od zakładanego w Planie Restrukturyzacji. Miniony rok był też pierwszym od lat, kiedy LOT zanotował wynik netto na plusie - wyniósł on 26 mln zł.

Pod koniec lipca tego roku Komisja Europejska podjęła pozytywną decyzję w sprawie LOT-u. Zaakceptowała Plan Restrukturyzacji i uznała, że pomoc publiczna została udzielona zgodnie z prawem. Proces restrukturyzacji spółki kończy się formalnie pod koniec 2015 r. Obecnie dopracowywana jest długoterminowa strategia firmy.

Autor: mn / Źródło: TVN24 Biznes i Świat, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24