LOT uruchamia kolejne trasy krajowe. Rejsy międzynarodowe później niż zakładano

Autor:
ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Sebastian Mikosz: sytuacja w branży lotniczej jest bardzo trudna
Sebastian Mikosz: sytuacja w branży lotniczej jest bardzo trudnaTVN24
wideo 2/7
TVN24Sebastian Mikosz: sytuacja w branży lotniczej jest bardzo trudna

W krajowej siatce połączeń Polskich Linii Lotniczych LOT znalazły się dwie nowe trasy. Narodowy przewoźnik poinformował również o odwołaniu do końca miesiąca rejsów międzynarodowych.

1 czerwca LOT ponownie uruchomił krajowe połączenia lotnicze. Wznowiona siatka obejmuje rejsy z Warszawy do Gdańska, z Warszawy do: Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry oraz z Krakowa do Gdańska.

W piątek przewoźnik poinformował o uruchomieniu od 20 czerwca dwóch kolejnych tras krajowych: Kraków-Olsztyn i Rzeszów-Gdańsk. Pierwsze połączenie realizowane będzie trzy razy w tygodniu (poniedziałki, środy, piątki), a drugie raz w tygodniu (w soboty).

"Tym samym pasażerowie będą mogli skorzystać z ponad 30 rejsów realizowanych w ramach dziewięciu krajowych portów lotniczych" - czytamy w komunikacie.

Spółka poinformowała również, że obecny rozkład połączeń będzie obowiązywał do 30 czerwca. 

Loty międzynarodowe

Linie poinformowały jednocześnie, że odwołują wszystkie połączenia międzynarodowe zaplanowane od 15 czerwca do 30 czerwca. Powodem tej decyzji jest "troska o pasażerów" oraz "niestabilna sytuacja na międzynarodowych rynkach lotniczych, a także liczne obostrzenia związane z przemieszczaniem podczas pandemii".

"Wprowadzenie kolejnych kierunków, także międzynarodowych, uzależnione jest od lokalnych regulacji administracyjnych i bieżącej sytuacji epidemicznej w danym rejonie" - podkreślił przewoźnik.

Zakaz lotów

W związku z pandemią od połowy marca w Polsce wprowadzony został zakaz międzynarodowych i krajowych lotniczych połączeń pasażerskich. Rozporządzenie Rady Ministrów z 21 maja przedłużyło zakaz w międzynarodowym ruchu lotniczym do 6 czerwca. W piątek rząd zdecydował się na przedłużenie zakazu do 16 czerwca.

"W związku z rozprzestrzenianiem się zakażeń wirusem SARS-CoV-2 istnieje konieczność skorzystania z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego" - czytamy w uzasadnieniu.

Najwięksi przewoźnicy

Z danych ULC wynika, że irlandzki Ryanair pozostaje największą linią lotniczą w Polsce. Przewoźnik obsłużył w polskich portach lotniczych w krajowym i międzynarodowym ruchu w ubiegłym roku blisko 12 milionów pasażerów, co stanowiło wzrost o 402 tysiące pasażerów rok do roku.

Na drugim miejscu sklasyfikowano Polskie Linie Lotnicze LOT - około 11,8 miliona pasażerów. Narodowy przewoźnik rósł jednak najszybciej. LOT przewiózł ponad 1,4 miliona pasażerów więcej niż rok wcześniej.

Na trzecim miejscu znalazł się węgierski Wizz Air - niecałe 9,5 miliona pasażerów, po wzroście o ponad 760 tysięcy pasażerów.

Autor:ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości