Rząd przedłużył zakaz lotów międzynarodowych. Wynika to z rozporządzenia Rady Ministrów, które podpisał premier Mateusz Morawiecki.
W związku z pandemią COVID-19 od połowy marca w Polsce wprowadzony został zakaz międzynarodowych i krajowych lotniczych połączeń pasażerskich. Rozporządzenie Rady Ministrów z 21 maja przedłużyło zakaz w międzynarodowym ruchu lotniczym do 6 czerwca. Teraz rząd zdecydował się na przedłużenie zakazu do 16 czerwca.
"W związku z rozprzestrzenianiem się zakażeń wirusem SARS-CoV-2 istnieje konieczność skorzystania z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego" - czytamy w uzasadnieniu.
Jest jednak kilka wyjątków, dotyczą one między innymi lotów realizowanych na zlecenie premiera oraz na zlecenie osoby fizycznej lub osoby prawnej, samolotami posiadającymi do 15 miejsc pasażerskich. Na tej liście są również loty czarterowe realizowane przez obcych przewoźników lotniczych na zlecenie państw obcych w celu powrotu ich obywateli.
Ryanair i Wizz Air czekają
Przedstawiciele irlandzkiej linii w odpowiedzi przesłanej TVN24 Biznes poinformowali, że "Ryanair wznowi działalność w Polsce z dniem 1 lipca". "Na początek w naszym letnim rozkładzie lotów pojawi się ponad 180 tras międzynarodowych. Ryanair planuje przywrócić trasy krajowe (Gdańsk – Kraków, Gdańsk – Wrocław oraz Szczecin – Kraków) od końca października w ramach zimowego programu lotów" - czytamy.
Jednocześnie przewoźnik zastrzegł, że "rozkład może ulec zmianom w przypadku nałożenia dalszych ograniczeń podróży przez rządy poszczególnych krajów".
Węgierski Wizz Air poinformował w czwartek, że w wyniku przedłużenia restrykcji dotyczących lotów międzynarodowych linia zawiesza wszystkie loty w polskiej siatce połączeń do 14 czerwca bieżącego roku.
Loty krajowe
W odniesieniu do lotów krajowych zakaz obowiązywał do 31 maja.
Od poniedziałku LOT ponownie uruchomił pasażerskie połączenia lotnicze. Wznowiona siatka połączeń obejmuje około 30 rejsów krajowych, realizowanych do trzech razy dziennie z Warszawy do Gdańska, do dwóch razy dziennie z Warszawy do: Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry oraz jeden raz dziennie z Krakowa do Gdańska.
Narodowy przewoźnik od 20 czerwca wznowi kolejne połączenia. Spółka poinformowała w piątkowym komunikacie, że będzie można skorzystać z bezpośrednich lotów krajowych na trasie Kraków - Olsztyn-Mazury (do trzech razy tygodniowo) i Rzeszów - Gdańsk (raz tygodniowo).
Najwięksi przewoźnicy
Z danych ULC wynika, że irlandzki Ryanair pozostaje największą linią lotniczą w Polsce. Przewoźnik obsłużył w polskich portach lotniczych w krajowym i międzynarodowym ruchu w ubiegłym roku blisko 12 milionów pasażerów, co stanowiło wzrost o 402 tysiące pasażerów rok do roku.
Na drugim miejscu sklasyfikowano Polskie Linie Lotnicze LOT - około 11,8 miliona pasażerów. Narodowy przewoźnik rósł jednak najszybciej. LOT przewiózł ponad 1,4 miliona pasażerów więcej niż rok wcześniej.
Na trzecim miejscu znalazł się węgierski Wizz Air - niecałe 9,5 miliona pasażerów, po wzroście o ponad 760 tysięcy pasażerów.
Źródło: TVN24 Biznes