Najnowsze

Kto i ile odziedziczy z twojej emerytury? Wyjaśnia Paweł Blajer

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24 Biznes i Świat,Kto i ile odziedziczy z twojej emerytury?

Czy zmiany w systemie emerytalnym mają jakiś wpływ na dziedziczenie składek zgromadzonych na koncie w Otwartym Funduszu Emerytalnym? Co się stanie, gdy ubezpieczony nie wskaże osoby do dziedziczenia? Czy wszystkie środki przepadną? W magazynie "Biznes dla Ludzi" wyjaśnił to Paweł Blajer i jego gość.

Wprowadzona reforma emerytalna i konieczność wyboru między ZUS a OFE zrodziła wiele pytań i wątpliwości. Wśród nich są te dotyczące dziedziczenia składek w przypadku śmierci ubezpieczonego.

OFE A ZUS. SPRAWDŹ RÓŻNICE

Przypominamy, że dziedziczeniu podlegają zarówno pieniądze zgromadzone na subkoncie w ZUS, jak i w OFE.

Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.

Podpisanie umowy z OFE

Decyzję o tym, kto ma przejąć środki w przypadku śmierci można podjąć już przy podpisywaniu umowy z OFE. - Wtedy niezależnie od tego, co będzie wpisane w testamencie, pieniądze otrzyma ta osoba, zwana także uposażonym - wyjaśnia radca prawny Jakub Więckowicz. Jeśli zaś chodzi o oszczędności zgromadzone na subkoncie w ZUS, to nie trzeba iść do placówki czy nawet składać dokumentów. - Bo informacje o tym, komu otrzyma środki, ZUS otrzyma od OFE - mówi ekspert. Co ważne, spadek z rachunku OFE lub subkonta ZUS nie podlegają opodatkowaniu.

Jeśli osoby uposażone nie zostały wskazane podczas podpisywania umowy z OFE, to zgromadzone środki zostaną przekazane małżonkowi i dzieciom, a dokładniej do OFE, do których oni należą. Jeśli nie mają oni rachunku, to zostanie utworzony.

CZYTAJ TAKŻE NASZ PORADNIK "ABC REFORMY EMERYTALNEJ"

Testament kontra umowa

A co, gdy emeryt zmieni zdanie i będzie chciał określić inne osoby uposażone bez informowania o tym instytucji? Czy wtedy wystarczy tylko umieścić taką informację w testamencie? Okazuje się, że nie. - W takiej sytuacji pierwszeństwo ma osoba wskazana podczas zawierania umowy z OFE - mówi prawnik. Słowem testament nie może zmienić zapisów w umowie.

Jeśli jednak nie będzie żadnych dyspozycji ani w umowie, ani w testamencie, to wtedy zgromadzone środki będą wchodzić w skład masy spadkowej i kluczowe będą postanowienia testamentu dotyczące wszystkich pieniędzy zmarłego. - Wtedy te osoby otrzymają gotówkę - dodaje. Warunkiem jest, aby zgon ubezpieczonego nastąpił przed jego przejściem na emeryturę.

W przypadku, gdy osoby wskazane do otrzymania spadku nie dożyją momentu otwarcia testamentu, to środki otrzymują kolejne osoby spokrewnione zgodnie z ustawowym dziedziczeniem.

Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.

Autor: rf//gry / Źródło: TVN24 Biznes i Świat,