Kto będzie szukał łupków? Decyzja w tym tygodniu

Najnowsze

TVN 24Prawdopodobnie w tym tygodniu zapadnie porozumienie spółek ws. gazu łupkowego

Prawdopodobnie w tym tygodniu zostanie podpisane porozumienie spółek energetycznych i KGHM ws. wspólnych poszukiwań gazu łupkowego - poinformował minister skarbu Mikołaj Budzanowski w TVN CNBC.

Na pytanie, czy powstanie jedna spółka - jej udziałowcami będą PKN Orlen, PGNiG, PGE, KGHM - która będzie prowadziła poszukiwania gazu, minister odpowiedział, że kluczem do poszukiwania i gazu łupkowego w Polsce jest zdrowa konkurencja, a nie konsolidacja i tworzenie jednego pomiotu. - Mniej instytucjonalizacji, mniej tworzenia nowych spółek, a bardziej przekazanie konkretnych kwot i finansowanie tego etapu poszukiwań w najbliższych trzech latach - mówi Budzanowski w TVN CNBC.

100 koncesji na wydobycie

W kwietniu pięć firm, w których Skarb Państwa ma udziały: PGNiG, PGE, Tauron, KGHM i Enea - podpisało list intencyjny ws. wspólnych poszukiwań gazu łupkowego. Umowa dotyczy poszukiwań węglowodorów na koncesji Wejherowo, która należy do PGNiG. Wejherowo to jedna z 15 koncesji poszukiwawczych gazu z łupków, jakie ma PGNiG. Prace tam rozpoczęto w 2010 r. Na odwiercie Lubocino-1 wykonano zabiegi szczelinowania, które potwierdziły występowanie znacznych pokładów gazu z łupków. Gaz łupkowy wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, która powoduje pęknięcia w skałach i w efekcie wypycha gaz. W ostatnich latach Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, m.in. dla Chevron, ConocoPhillips, Talisman Energy, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream.

Autor: nsz//kdj / Źródło: PAP, TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24