Kryzys do lamusa? Przed nami szał zakupów

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Prawie połowa Polaków na świąteczne zakupy przeznaczy 200-500 zł

Mimo kryzysu, na świętach Polacy nie zamierzają oszczędzać, a nawet - wydadzą więcej. Prawie połowa Polaków na świąteczne zakupy przeznaczy 200-500 zł - wynika z sondażu GfK Polonia przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej". Gazeta przypomina, że w ubiegłym roku wydanie takiej sumy deklarowało tylko 37 proc. badanych. Kryzys do lamusa?

W tym roku na gwiazdkowe prezenty ponad połowa ankietowanych chce przeznaczyć od 100 aż do 500 zł. Co czwarty twierdzi, że wyda na ten cel mniej niż przed rokiem.

Wyniki sondażu potwierdza raport Deloitte, zgodnie z którym, wydatki świąteczne Polaków o 1,6 proc. przekroczą te ubiegłoroczne.

Świąteczny szał zakupów - to tradycja

Ekspertów to nie dziwi. – Święta i prezenty to tak silna tradycja, że Polacy z nich nie zrezygnują. Nawet jeśli boją się o pracę albo ich wynagrodzenia spadły, to prezenty kupią kosztem innych wydatków, zwłaszcza na dobra trwałego użytku czy wakacje – komentuje w rozmowie z gazetą główny ekonomista PricewaterhouseCoopers, prof. Witold Orłowski.

Kosmetyki, słodycze, książki

Co w tym roku najczęściej znajdziemy pod choinką? Podobnie jak i w zeszłym roku - będą to kosmetyki - taki zakup planuje co drugi Polak. Inne popularne upominki - to słodycze, zabawki, ubrania i książki. Nie skąpimy także na biżuterii. – Na razie kryzys nas omija, ale prawdziwy obraz siły nabywczej naszego społeczeństwa pokazuje okres przedświąteczny, kiedy to tradycyjnie kupujemy prezenty. Dla jubilerów to jeden z najważniejszych okresów w roku – przyznaje wiceprezes sieci Apart Adam Rączyński.

Poza tym - fortunę wydajemy na świąteczne zakupy żywnościowe. Najbardziej rozchwytywane towary to ryby i wódka. Na ostatni kwartał roku przypada prawie jedna trzecia rocznej sprzedaży tych artykułów. – W tym roku nie powinien być dla branży gorszy od końcówki ubiegłego roku – przewiduje prezes spółki Seko, Kazimierz Kustra.

A Zachód oszczędza

W odróżnieniu od rozpasania Europy Środkowo-Wschodniej (wzrost świątecznych wydatków w Polsce o 1,6 proc., na Ukrainie - aż o 3,7 proc.) - Zachód stawia na oszczędność.

Według raportu firmy Deloitte, w Europie Zachodniej wydatki spadną o około 6,3 proc. Najbardziej pasa zacisną Wielka Brytania i Irlandia.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN24