Kredyty duszą "pokolenie X". Zarabiają lepiej niż rodzice, ale mniej oszczędzają

Najnowsze


Choć socjologowie i ekonomiści więcej czasu poświęcają obecnie tzw. "millenialsom" i ich zbyt wysokim oczekiwaniom wobec życia, okazuje się, że już "pokoleniu X" nie wiedzie się tak dobrze, jak pokoleniu ich rodziców. Przynajmniej w Stanach Zjednoczonych.

"Pokoleniem X" nazywa się osoby urodzone pomiędzy rokiem 1965 a 1980. Choć w dużej większości zarabiają one lepiej niż ich rodzice, to ich oszczędności, inwestycje, nieruchomości i zabezpieczenie emerytalne są o wiele skromniejsze.

Dwa razy mniejszy majątek

Z amerykańskich statystyk wynika, że typowy przedstawiciel "generacji X" posiada majątek o wartości 29 tys. dolarów. Każde z jego z rodziców, w jego wieku dysponowało średnio dwukrotnie większym majątkiem.

Wynika to głównie z konieczności spłacania kredytów, które wielu Amerykanów zaciąga jeszcze na studiach. Średni poziom zadłużenia Amerykanina w wieku 34-49 lat jest sześciokrotnie wyższy niż zadłużenie jego rodziców.

Wszystko to oznacza, że "pokolenie X" może być pierwszą powojenną generacją, która zgromadzi majątek mniejszy niż ta wcześniejsza.

Autor: ToL / Źródło: CNN Newsource/x-news