Koniec wsparcia dla Windows XP. Co zrobić?

Aktualizacja:
Microsoft wspierał system XP przez 12 latarchiwum

Od dziś Windows XP przestaje otrzymywać wsparcie od Microsoftu. Nie będzie dostępna pomoc techniczna oraz aktualizacje pomagające chronić komputer. Co ważne w tym samym terminie Microsoft wycofuje też program Security Essential. Użytkownicy XP powinni pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

Microsoft zazwyczaj obsługuje systemy operacyjne przez około 10 lat. Jednak biorąc pod uwagę popularność wydanego w październiku 2001 roku systemu XP, firma zgodziła się w 2007 roku rozszerzyć wsparcie do 8 kwietnia 2014 roku. Koniec pomocy technicznej nie oznacza, że system przestanie działać. Jednak komputer może być narażony na różne niebezpieczeństwa i wirusy.

Uaktualnienia to jeden z podstawowych aspektów ochrony systemu operacyjnego. Ich brak powoduje, że system staje się łakomym kąskiem dla hakerów, którzy łatwo mogą włamać się do naszego komputera. A sam antywirus i firewall nie wystarczą do skutecznej ochrony.

Dlaczego Microsoft rezygnuje z XP?

- XP nie odpowiada już potrzebom współczesnej informatyki i przy obecnej generacji zagrożeń nie posiada zabezpieczeń przed cyberprzestępcami - tłumaczy Tom Murphy, dyrektor komunikacji w Microsoft.

System nie nadąża też już za rozwojem hardware'u. Jeśli kupimy np. nową drukarkę lub skaner, mogą one nie działać na Windowsie XP. To samo odnosi się do nowego oprogramowania, zwłaszcza jeśli potrzebuje ono szybszych procesorów i większej pamięci. XP nie posiada także funkcji, które są powszechne w nowych systemach np., oszczędzania energii w laptopach.

Co robić?

Jeśli jednak nadal chcemy korzystać z systemu XP, musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Po pierwsze należy ściągnąć i zainstalować wszystkie dostępne aktualizacje, które przez lata wypuścił Microsoft.

Gdy już to zrobimy musimy zastanowić się do czego naprawdę potrzebujemy komputera. Jeśli nie korzystamy z internetu, odłączmy go. To zminimalizuje ryzyko ataku hakerów. Bądźmy też ostrożni przy używaniu pamięci USB, ponieważ może wprowadzić do naszego komputera złośliwe oprogramowanie. Usuńmy także aplikacje, których nie używamy. Jeżeli potrzebujemy internetu, powstrzymajmy się od używania poczty, Facebooka i innych serwisów społecznościowych, poprzez które mogą przedostawać się szkodliwe "robaki". Zamiast tego skorzystajmy z tabletu bądź telefonu.

Ponieważ powyższe ograniczenia sprawiają, że komputer dla większości współczesnych użytkowników staje się niemal bezużyteczny, najlepiej zaktualizować system do wersji Windows 7 lub Windows 8. Microsoft sprzedaje "ósemkę" jako aktualizację za ok. 120 dolarów. Sprzedaż detaliczna Windows 7 już się zakończyła, choć można go znaleźć jeszcze w sprzedaży online. Warto tez rozważyć po prostu... zakup nowego komputer. Aktualizacja systemu nie opłaca się nam na dłuższą metę, ponieważ oprócz samego Windowsa musimy dokupić nowe oprogramowanie. Jego starsze wersje nie są w pełni kompatybilne z systemami Windows 7 i Windows 8. Przykładem jest np. stara wersja pakietu Office, dla której dzisiaj Microsoft również zakończył wsparcie techniczne.

Tymczasem na większości sprzedawanych dziś komputerów najnowsza wersja Windowsa jest już zainstalowana.

Problem z bankomatami?

Większy problem mogą mieć banki. Windows XP zainstalowany jest bowiem w 95 proc. bankomatów na świecie. Gdy Microsoft ogłosił, że zakończy wsparcie dla XP, pojawiły sie obawy, że mogą one wkrótce stać się celem hakerskich ataków.

Ale eksperci uspokajają. - Prawie na pewno nic się nie stanie - podkreśla Avivah Litan, analityk z firmy Gartner. I tłumaczy, że banki i operatorzy bankomatów już dawno wdrożyli odpowiednie środki bezpieczeństwa w celu zapobieżenia zagrożeń ze strony sieciowych piratów. Poza tym mogą wykupić od Microsoftu wsparcie dla systemu XP albo uaktualnić system do wyższej wersji np. Windows 7. Co więcej nie wszystkie bankomaty z systemem Windows XP są narażone na ataki. W części z nich instalowana była zmodyfikowana wersja Windows XP o nazwie Embedded, a wsparcie technicznie dla niej Microsoft zapewnia aż do 2016 roku. Wersję Embedded posiadają np. najbardziej popularne w Polsce bankomaty sieci Euronet.

Autor: mn//gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: archiwum

Pozostałe wiadomości

Beko Europe zamierza zamknąć swoją fabrykę w Łodzi. Pracę ma stracić 1100 osób. W piątek przeciwko tej decyzji protestowali pracownicy zakładu. - Walczymy o dalszą działalność fabryki i nasze miejsca pracy. A jeśli się nie uda, o godne odprawy - powiedział szef Solidarności w łódzkich zakładach Beko Sebastian Graczyk.

Gigant zamyka fabrykę w Polsce. "Miały być miód i mleko, zostało grupowe zwolnienie"

Gigant zamyka fabrykę w Polsce. "Miały być miód i mleko, zostało grupowe zwolnienie"

Źródło:
PAP

Kolejne powiaty zostały objęte stanem klęski żywiołowej - wynika z rozporządzenia opublikowanego w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Chodzi o powiaty: bolesławiecki, jaworski, legnicki i złotoryjski.

Kolejne powiaty objęte stanem klęski żywiołowej

Kolejne powiaty objęte stanem klęski żywiołowej

Źródło:
tvn24.pl

Niektóre magazyny uległy zalaniu, a część dróg jest zniszczona - zwraca uwagę Polska Izba Gazu Płynnego, prosząc klientów o cierpliwość. "Podejmujemy maksymalne wysiłki, aby zapewnić dostawy LPG mieszkańcom na terenach powodziowych" - podkreślają dostawcy.

Kłopoty z gazem. "Maksymalne wysiłki, aby zapewnić dostawy"

Kłopoty z gazem. "Maksymalne wysiłki, aby zapewnić dostawy"

Źródło:
PAP

W mediach społecznościowych pojawiły się nieprawdziwe informacje dotyczące rzekomego podniesienia cen worków na piasek w sklepach Leroy Merlin - przekazała sieć w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej. "Stanowczo zaprzeczamy tym fałszywym doniesieniom" - napisano.

Wielka sieć handlowa reaguje. "Fałszywe doniesienia"

Wielka sieć handlowa reaguje. "Fałszywe doniesienia"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

PKO BP, Bank Pekao, Santander, ING Bank Śląski, BNP Paribas, Velobank i Nest Bank - klienci tych banków muszą przygotować się na utrudnienia z powodu prac serwisowych w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami czy w dostępie do serwisu internetowego.

Utrudnienia dla klientów dużych banków. "Wszystkie ważne transakcje wykonaj wcześniej"

Utrudnienia dla klientów dużych banków. "Wszystkie ważne transakcje wykonaj wcześniej"

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, co oznacza, że kumulacja po raz kolejny wzrośnie. W Polsce najwyższa była wygrana trzeciego stopnia w wysokości prawie 1,3 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 20 września 2024 roku.

Wyniki Eurojackpot z 20 września. Jakie liczby padły podczas losowania?

Wyniki Eurojackpot z 20 września. Jakie liczby padły podczas losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Samolot linii Scandinavian Airlines (SAS) musiał awaryjnie lądować po tym, jak w trakcie lotu z posiłku jednej z pasażerek wyskoczyła mysz. Podróżujący do Hiszpanii odwiedzili tym samym na moment Danię.

Żywa mysz w posiłku. Samolot lądował awaryjnie

Żywa mysz w posiłku. Samolot lądował awaryjnie

Źródło:
BBC

Fourna, wyludniająca się wioska w centralnej Grecji, poszukuje nowych mieszkańców - rodzin z dziećmi. Miejscowość oferuje zakwaterowanie, pracę dla co najmniej jednej osoby i pieniądze na dobry start w nowym miejscu. Są już pierwsze zgłoszenia. - Mam nadzieję, że się rozrośniemy - komentuje miejscowy duchowny Konstantinos Dusikos.

Wioska szuka mieszkańców. Oferuje zakwaterowanie, pracę i pieniądze na start

Wioska szuka mieszkańców. Oferuje zakwaterowanie, pracę i pieniądze na start

Źródło:
PAP, Euronews, Reuters

- To nie są jeszcze duże kwoty, dlatego że dopiero te wnioski tak naprawdę zaczynają spływać, więc mówimy o niskich dziesiątkach milionów złotych - tak o wydanych środkach mówił w piątek w "Jeden na jeden" Andrzej Domański, minister finansów. Wyjaśniał także z jakich mechanizmów zwolnień podatkowych będą mogli skorzystać poszkodowani przedsiębiorcy.

Umorzenia i odroczenia dla poszkodowanych. Minister finansów o szczegółach

Umorzenia i odroczenia dla poszkodowanych. Minister finansów o szczegółach

Źródło:
TVN24

Oprócz środków z Funduszu Solidarności - na wsparcie krajów dotkniętych powodzią przeznaczone będzie 10 mld euro z Funduszu Spójności z prefinansowaniem. Kwota, która nam się początkowo należała była bowiem zdecydowanie niższa, a sposób jej wydatkowania nie tak korzystny, jak teraz. Co udało się wynegocjować w UE? Podsumowuje Maciej Sokołowski.

Pieniądze z UE na powódź. Co wynegocjowano dla Polski?

Pieniądze z UE na powódź. Co wynegocjowano dla Polski?

Źródło:
TVN24

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udostępnił specjalny adres mailowy powodz@gunb.gov.pl, na który można wysyłać zgłoszenia dotyczące budynków, które wymagają przeprowadzenia pilnej oceny stanu technicznego po powodzi - poinformował w czwartek urząd. Urząd prosi o rozwagę i podkreśla, że "w takich sytuacjach najważniejsze jest bezpieczeństwo i zachowanie szczególnej ostrożności".

Pilne oceny stanu technicznego po powodzi. Tam trzeba się zgłaszać

Pilne oceny stanu technicznego po powodzi. Tam trzeba się zgłaszać

Źródło:
PAP

Wystrzeliły ceny worków z piaskiem, żywności, wody, a także urządzeń do osuszania domów i mieszkań. Już dzień po ogłoszeniu informacji o możliwości dokonywania zgłoszeń UOKiK otrzymał 27 zgłoszeń w sprawie powodziowej spekulacji - przekazała piątkowa "Gazeta Wyborcza".

Firmy próbują zarabiać na powodzi. Ceny niektórych produktów wystrzeliły

Firmy próbują zarabiać na powodzi. Ceny niektórych produktów wystrzeliły

Źródło:
PAP

W wyniku powodzi najbardziej ucierpiały zasiewy rzepaku. Na tym etapie można stwierdzić również dużą skalę zniszczeń ziemniaków, buraków oraz kukurydzy - przekazał resort rolnictwa. Gospodarstwom, które ucierpiały w wyniku powodzi przysługiwać będzie kilka form pomocy.

Duże straty w rolnictwie po powodzi. Najbardziej ucierpiał rzepak

Duże straty w rolnictwie po powodzi. Najbardziej ucierpiał rzepak

Źródło:
PAP

Firma Nike ogłosiła, że jej aktualny prezes John Donahoe w przyszłym miesiącu przejdzie na emeryturę. Na jego miejsce został mianowany Eliott Hill, który zaczął swoją karierę w Nike'u w 1988 r. jako stażysta. Rynek na nowe doniesienia zareagował pozytywnie.

Zaczął jako stażysta 36 lat temu, teraz będzie prezesem. Zmiana warty w legendarnej firmie

Zaczął jako stażysta 36 lat temu, teraz będzie prezesem. Zmiana warty w legendarnej firmie

Źródło:
BBC, CNN

Głęboki spadek sprzedaży aut elektrycznych w Europie sprawia, że Polska traci jedną ze swoich specjalizacji eksportowych - informuje piątkowa "Rzeczpospolita". Eksport baterii zmalał w tym roku o ponad połowę.

Rynek aut elektrycznych "szoruje po dnie"

Rynek aut elektrycznych "szoruje po dnie"

Źródło:
PAP

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej negocjuje z liniami lotniczymi nowe stawki za usługi kontroli powietrznej. Mają one obowiązywać w kolejnych czterech latach. Stawki będą znacząco wyższe od obowiązujących obecnie - czytamy w piątek w "Rzeczpospolitej".

Bilety lotnicze pójdą w górę. Od stycznia nowe stawki

Bilety lotnicze pójdą w górę. Od stycznia nowe stawki

Źródło:
PAP

- Opieszałość obecnego rządu odnośnie CPK dziwi, ale przede wszystkim, co jest bardzo bolesne, także kosztuje - stwierdził prezydent Andrzej Duda podczas czwartkowej konferencji na Krynica Forum 2024. Zdaniem spółki informacje przekazane przez głowę państwa są nieprawdziwe.

Prezydent skrytykował opieszałość w sprawie CPK. Spółka zarzuca mówienie nieprawdy

Prezydent skrytykował opieszałość w sprawie CPK. Spółka zarzuca mówienie nieprawdy

Źródło:
PAP

Ursula von der Leyen zapowiedziała w czwartek pomoc w wysokości 10 mld euro dla krajów poszkodowanych przez powódź. Jak przekazał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, połowa tych środków ma trafić do Polski.

Połowa unijnych środków na odbudowę dla Polski. Są szczegóły

Połowa unijnych środków na odbudowę dla Polski. Są szczegóły

Źródło:
PAP