Konflikt na Krymie uderzy w Bałkany? "Winny projekt South Stream"

08.03.2014 | W odwecie za sankcje Rosjanie zakręcą kurek z gazem? Pytamy ekspertów
08.03.2014 | W odwecie za sankcje Rosjanie zakręcą kurek z gazem? Pytamy ekspertów
Fakty TVN
08.03.2014 | W odwecie za sankcje Rosjanie zakręcą kurek z gazem? Pytamy ekspertówFakty TVN

- Niewykluczone, że jednym z pierwszych regionów, w który rykoszetem "gospodarczo" uderzy konflikt na Krymie, będą Bałkany - alarmuje dr Przemysław Żukiewicz, ekspert ds. polityki wschodniej. Wzrosło bowiem ryzyko, że pozostawiony z ukraińskimi długami Gazprom nie będzie w stanie sfinansować ukończenia gazociągu South Stream, który miał dostarczać tam surowiec.

Budowa South Stream ruszyła w 2012 roku. Na początku tego tygodnia prezes Gazpromu Aleksiej Miller ogłosił, że pierwsze dostawy surowca mogłyby popłynąć gazociągiem pod koniec grudnia 2015 roku.

- Wszystko przebiega zgodnie z planem, budowa naziemnych odcinków gazociągu ruszyła w Bułgarii i Serbii - powiedział podczas spotkania z premierem Dmitrij Miedwiediew. Moc przesyłowa South Stream ma wynieść docelowo 63 mld metrów sześciennych surowca rocznie.

Wykluczyć Ukrainę

Celem jego budowy jest obniżenie znaczenia Ukrainy, jako kraju tranzytowego w dostawie rosyjskiego gazu dla reszty Europy. W ubiegłym roku aż 55 proc. gazu dla Europy było eksportowane przez Ukrainę. „Projekt South Stream może też sugerować, że podmorski gazociąg jest instrumentem powstrzymywania budowy południowego korytarza energetycznego mającego transportować gaz z regionu m.in. Morza Kaspijskiego przez Turcję do Europy” – podkreślał w ubiegłym roku na łamach kwartalnika „Bezpieczeństwo Narodowe” Paweł Turowski, analityk Departamentu Bezpieczeństwa Pozamilitarnego BBN. Jest także wbrew interesom Unii Europejskiej, która dążyła do uniezależnienia od rosyjskiego gazu. Eurokraci nie złożyli jednak broni.

Unia namiesza w „strumieniu”?

Pod koniec 2013 roku Komisja Europejska po raz kolejny przypomniała, że umowy dotyczące South Stream pomiędzy Rosją a Austrią, Bułgarią, Chorwacją, Grecją, Słowenią, Węgrami i Serbią są niezgodne z unijnym prawem.

Zapisy dają bowiem Gazpromowi 100-procentową kontrolę nad przedsięwzięciem, jako jednoczesny producent, dostawca i operator gazociągu, co godzi w obowiązującą na terytorium UE zasadę wolnego rynku.

Czy oznacza to, że na rosyjski koncern albo jego partnerów zostanie nałożona jakaś kara? Mimo naruszenia unijnego prawa – nie. „Komisja Europejska nie ma takich uprawnień” – wyjaśniała w grudniowej ekspertyzie Agata Łoskot-Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich. „Może natomiast opóźnić i skomplikować jego realizację, bo firmom trudniej będzie uzyskać kredyt na projekt łamiący unijne prawo” – tłumaczyła. Opóźnienie jego budowy byłoby na rękę władzom Kijowa, bo odłożyłoby w czasie zmniejszenie czy nawet wstrzymanie płacenia przez Rosjan opłat tranzytowych.

Tymczasem Rosja cały czas utrzymuje, że wart 20 mld dol. projekt eksportu gazu do Europy Środkowej przez Morze Czarne i Bałkany poprawi bezpieczeństwo energetyczne UE, bo zniweluje ewentualne przerwy w dostawach wynikające ze sporów cenowych między Kijowem a Moskwą. Stąd konsekwentna budowa gazociągu.

Rosja rozdaje "gazowe" karty
Rosja rozdaje "gazowe" kartyTVN24 Biznes i Świat

Walka o Krym, czyli tańsze rury

Jednak zaangażowanie Kremla w konflikt na Krymie - choć ubrane w wzniosłe słowa „konieczności ochrony tamtejszej rosyjskiej mniejszości” - ma jeszcze jedno, nieprezentowane dotąd nigdzie indziej oblicze. Chodzi o ekonomiczne osłabienie Ukrainy przy pomocy South Stream.

Jedna z możliwości budowy gazociągu, tzw. „opcja Krymska”, zakładała jego przebieg przez Półwysep. - To byłoby pięciokrotnie tańsze niż położenie wszystkich rur na dnie Morza Czarnego” – przekonywał jeszcze we wrześniu 2011 roku prezydent Wiktor Janukowycz. Wtedy jednak Gazprom nazwał propozycję „niepraktyczną” i odłożył na półkę.

Krymski eksport

Teraz, w sytuacji antyukraińskich nastrojów na Półwyspie, niewykluczone, że do tego pomysłu powróci. Tym bardziej, że ułatwi to „odcięcie” Krymu od Ukrainy i jej osłabienie. W jaki sposób? Po pierwsze, Rosja zyska bezpośrednie połączenie gazowe z Półwyspem, a on sam uniezależni się energetycznie od Ukrainy. Po drugie, udaremni to projekty poszukiwania surowców z dna na Morza Czarnego rozpoczęte przez Ukrainę we współpracy z amerykańskimi i europejskimi firmami. Niemniej zaostrzający się konflikt naraża całe przedsięwzięcie na wielkie niebezpieczeństwo.

Jak ocenili analitycy, na fali ostatnich wydarzeń, współczynnik ryzyka budowy gazociągu wzrósł z 15 do 20 proc. - Te szacunki i tak wydają się zaniżone – uważa dr Przemysław Żukiewicz, ekspert ds. stosunków wschodnich z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i redaktor bloga poświęconego polityce wschodniej Poli(kry)tyka. – Chodzi nie tylko o ryzyko utraty kontroli nad gazociągiem, ale także o straty finansowe, jakie w związku z kryzysem krymskim poniesie Gazprom, a które z pewnością nadwyrężą jego zdolności inwestycyjne - dodaje. Współfinansowanie gazociągu przez państwa, przez które ma on przebiegać, także wydaje się niemożliwe. Bułgaria, Serbia czy Słowenia w obecnej sytuacji nie będą w stanie ze swoich budżetów wyasygnować na to żadnych środków. - Może się więc okazać, że jednym z pierwszych regionów, w które rykoszetem uderzy konflikt na Krymie, będą Bałkany - podkreśla.

08.03.2014 | W odwecie za sankcje Rosjanie zakręcą kurek z gazem? Pytamy ekspertów
08.03.2014 | W odwecie za sankcje Rosjanie zakręcą kurek z gazem? Pytamy ekspertówFakty TVN

Jamał II jak as w rękawie?

Inną opcją, jaka pozostaje Rosjanom jest rozpoczęcie przygotowań do budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa, tzw. Jamał II. Wstępne plany zakładały jej przebieg przez Białoruś, Polskę, Słowację do Węgier, omijając w ten sposób Ukrainę. Pierwszą nitkę gazociągu uruchomiono w 1999 r., a podpisane wtedy porozumienia przewidywały uruchomienie drugiej nitki już w 2001 r. Ale trzy lata później z projektu ostatecznie zrezygnowano.

Gazprom powrócił do tych planów w kwietniu ubiegłego roku czego wyrazem było memorandum podpisane przez rosyjskiego giganta z polsko-rosyjską spółką EuroPolGaz, które wywołało w Polsce mała polityczną burzę. Gazprom przekonywał wtedy, że ta inwestycja wiąże się z „otrzymaniem przez Polskę korzyści gospodarczej w postaci opłat za tranzyt gazu”. W kontekście ostatnich wydarzeń należałoby jednak uznać Jamał II za projekt nierealny – twierdzi dr Żukiewicz. – Wsparcie Polski dla Ukrainy sprawia, że tranzyt gazu przez nasz kraj staje się dla Rosjan nieakceptowalny. Viktor Orban z kolei nie tylko porozumiał się z Putinem w kwestii elektrowni jądrowej w Paks, ale także zapowiedział rozpoczęcie budowy węgierskiej nitki South Stream na kwiecień 2015 roku. Tym samym Jamał II przestał mieć dla Węgrów jakikolwiek sens - dodaje.

Przeciwko tej opcji przemawia także jej koszt. To co najmniej dwa miliardy dolarów. W obliczu kłopotów z wyegzekwowaniem płatności od Ukrainy czy perspektywą malejącego zapotrzebowania na gaz związanego z rosnącymi na wiosnę temperaturami , znalezienie takiej kwoty może okazać się nie lada wyzwaniem. I to pomimo zysków rzędu 38 mld dol. rocznie – tyle Gazprom zarobił w 2012 r.

Autor: Radosław Fellner//gry / Źródło: tvn24bis.pl, qclub, NaturalGasEurope, Novinite

Źródło zdjęcia głównego: Gazprom

Pozostałe wiadomości

Prezes Zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. Marcin Wojdat 17 września br. złożył rezygnację z pełnienia funkcji Prezesa Zarządu PWPW i ze składu Zarządu z dniem 11 października br. ze względów osobistych, które uniemożliwiłyby mu dalsze pełnienie obowiązków - przekazało w czwartek redakcji tvn24.pl Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wojdat był szefem PWPW od 25 stycznia tego roku.

Odchodzi prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych

Odchodzi prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych

Źródło:
MSWiA

Z powodu uszkodzeń wywołanych powodzią w czwartek nieprzejezdne pozostają dwa odcinki linii kolejowych. Zamknięte są także trzy przejścia graniczne z Czechami - przekazało w czwartek po południu PKP PLK SA na portalu X. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podała, że zablokowane są cztery drogi krajowe, a na trzech odcinkach wprowadzono ruch wahadłowy.

Zablokowane drogi, utrudnienia na kolei

Zablokowane drogi, utrudnienia na kolei

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską do zwiększenia środków na pomoc dla powodzian, a także lepsze przygotowanie UE na klęski żywiołowe. Europosłowie chcą, by Fundusz Solidarności, był "współmierny do rosnącej liczby i dotkliwości klęsk żywiołowych w Europie".

Więcej pieniędzy dla powodzian. Jest apel Strasburga

Więcej pieniędzy dla powodzian. Jest apel Strasburga

Źródło:
PAP

Platforma rezerwacyjna Booking.com nie może stosować tzw. klauzul parytetowych, czyli zabraniać hotelom oferowania noclegów po niższych cenach na ich własnych stronach lub przez inne platformy - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE.

Booking kontra unijny trybunał. Portal nie może ograniczać ofert

Booking kontra unijny trybunał. Portal nie może ograniczać ofert

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda ocenił, że bez budowy elektrowni atomowych Polska nie będzie w stanie spełnić unijnych wymogów klimatycznych. - Nie możemy dalej być białą plamą na europejskiej mapie cywilnej atomistyki; elektrownie atomowe mają dla nas absolutnie fundamentalne znaczenie - podkreślił.

"Polska nie może być białą plamą na europejskiej mapie"

"Polska nie może być białą plamą na europejskiej mapie"

Źródło:
PAP

Sto sklepów sieci Rabat Detal zostało zniszczonych w wyniku powodzi - przekazała spółka we wpisie w mediach społecznościowych. Jedna z placówek, znajdująca się w Głuchołazach (województwo opolskie), została zalana zaledwie trzy dni po otwarciu.

Sklep zalany trzy dni po otwarciu. Sieć pokazała zdjęcia

Sklep zalany trzy dni po otwarciu. Sieć pokazała zdjęcia

Źródło:
tvn24.pl

Średnia kwota udzielonego kredytu mieszkaniowego w sierpniu wyniosła niemal 422 tysiące złotych - wynika z danych opublikowanych przez Biuro Informacji Kredytowej. To najwięcej w historii. Wartość średniego kredytu była o 9,8 procent wyższa niż przed rokiem.

Kwoty "coraz wyższe". Padł rekord

Kwoty "coraz wyższe". Padł rekord

Źródło:
tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2024 roku wyniosło 8189,74 złotego, co oznacza wzrost o 11,1 procent rocznie - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Analitycy spodziewali się wzrostu o 10,8 procent.

Pensje mocno w górę. Najnowsze dane

Pensje mocno w górę. Najnowsze dane

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Unijny sektory turystyczny odrobił straty po pandemii z nawiązką - wynika z danych Eurostatu. Jak podał unijny urząd statystyczny, w 2023 roku wynajęto o 2,3 procent noclegów więcej niż w przedpandemicznym 2019 roku. Platformy świadczące usługi najmu krótkoterminowego odnotowały najbardziej wyraźny wzrost, bo o prawie 30 procent.

Straty z pandemii odrobione

Straty z pandemii odrobione

Źródło:
PAP

Prawie milion euro kary nałożono na biznesmena, który prowadził krótkoterminowy wynajem niemal 200 willi na greckiej wyspie Mykonos bez odpowiedniej rejestracji.

Na czarno wynajmował wille. Olbrzymia kara

Na czarno wynajmował wille. Olbrzymia kara

Źródło:
PAP

- Dochodzą do mnie sygnały, że w niektórych urzędach te procedury znowu stają się barierą dla ludzi. Niektórzy urzędnicy wymagają danych, które nie są potrzebne - powiedział Donald Tusk na zakończenie posiedzenia sztabu kryzysowego. Premier zwrócił się do urzędników z "uwagą, która może niektórym zepsuć humor". Podkreślił, że na szczegółową weryfikację przyjdzie jeszcze czas.

Tusk do urzędników z "uwagą, która może niektórym zepsuć humor"

Tusk do urzędników z "uwagą, która może niektórym zepsuć humor"

Źródło:
tvn24.pl

Rezerwa Federalna USA zdecydowała w środę o obniżeniu stóp procentowych o 50 punktów bazowych (0,5 p.p.). Była to pierwsza obniżka od lutego 2022 r., kiedy zaczęła się seria podwyżek związana z walką z inflacją. Ostatnie cięcie stóp miało miejsce w 2020 r. Ten odważny, ale nieoczekiwany ruch o pół punktu procentowego otwiera drogę do niższych kosztów pożyczek na wszystkie rodzaje kredytów, od kredytów hipotecznych po karty kredytowe.

Amerykański bank centralny obniżył stopy procentowe bardziej, niż oczekiwano

Amerykański bank centralny obniżył stopy procentowe bardziej, niż oczekiwano

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Salon sukien ślubnych z Kłodzka został kompletnie zniszczony. Anna Gdowik prowadziła go w tym miejscu od ośmiu lat. Udało się uratować tylko kilka sukien i maszyny do szycia. - Nie mogę patrzeć na to, co tam się stało - mówi właścicielka. Ale nie przestaje pracować.

"Była kryzysowa narzeczona, są powodziowe panny młode"

"Była kryzysowa narzeczona, są powodziowe panny młode"

Źródło:
tvn24.pl

Naczelna Rada Adwokacka (NRA) zaapelowała do ministra sprawiedliwości, by chronić powodzian przed działalnością firm odszkodowawczych i windykacyjnych żerujących na tragedii. Rada chce, by upowszechniać informacje o pomocy prawnej, zwłaszcza tej świadczonej pro bono.

Pomoc prawna dla powodzian i apel do ministra sprawiedliwości

Pomoc prawna dla powodzian i apel do ministra sprawiedliwości

Źródło:
pap, tvn24.pl

Hubert Różyk złożył w środę rano rezygnację z funkcji rzecznika prasowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska. W ostatnim czasie pojawiły się kontrowersje związane z zapowiedziami programów pomocowych resortu klimatu, w którym zatrudniony był Różyk.

Dymisja w ministerstwie po kontrowersyjnej wypowiedzi

Dymisja w ministerstwie po kontrowersyjnej wypowiedzi

Źródło:
tvn24.pl

Kiedyś dała tysiącom kobiet szanse na usamodzielnienie się, teraz składa wniosek o bankructwo. Tupperware, działająca od 78 lat amerykańska marka plastikowych pojemników na żywność, która przynosi straty, złożyła wniosek o upadłość i poszukuje nowych właścicieli, próbując przyciągnąć młodszych klientów.

Legendarna marka w tarapatach. Kiedyś pomogła usamodzielnić się kobietom, teraz bankrutuje

Legendarna marka w tarapatach. Kiedyś pomogła usamodzielnić się kobietom, teraz bankrutuje

Źródło:
BBC

Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że przepisy nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach eksportowych z lipca 2023 r. są niezgodne z konstytucją. Decyzja TK ma związek z pracami legislacyjnymi nad zawartymi w noweli przepisami Prawa farmaceutycznego, tzw. Apteki dla aptekarza 2.0. - Czeka nas agresywne przejmowanie rynku aptecznego przez sieci - powiedział w środę prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków, odnosząc się do orzeczenia TK.

TK zadecydował w sprawie aptek. "Czeka nas agresywne przejmowanie rynku"

TK zadecydował w sprawie aptek. "Czeka nas agresywne przejmowanie rynku"

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma sprawdzić, czy w miejscach objętych powodzią dochodzi do zmów cenowych lub nadużywania pozycji dominującej - poinformował w środę Urząd. Efektem nielegalnych działań może być między innymi wzrost cen produktów pierwszej potrzeby. Za nieuczciwe praktyki przedsiębiorcom mogą grozić potężne kary finansowe.

"Chęć wzbogacenia się na tragedii". Będą kontrole, możliwe potężne kary

"Chęć wzbogacenia się na tragedii". Będą kontrole, możliwe potężne kary

Źródło:
PAP

Wzrost cen konsumpcyjnych w Polsce w sierpniu 2024 roku wyniósł 4 procent rok do roku - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Oznacza to, że inflacja pozostała na tym samym poziomie co miesiąc wcześniej. Jednocześnie wciąż plasujemy się mocno powyżej średniej dla wszystkich państw Wspólnoty. Wyprzedają nas jedynie Rumunia i Belgia.

Inflacja w Europie. Polska jednym z niechlubnych liderów

Inflacja w Europie. Polska jednym z niechlubnych liderów

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska poinformowała w środę, że potrąci 200 milionów euro Węgrom z przynależnych im funduszy unijnych, ponieważ Budapeszt nie zapłacił na czas grzywny za łamanie unijnego prawa, między innymi poprzez przetrzymywanie osób ubiegających się o ochronę w strefach tranzytowych i wydalanie z kraju tych, które czekały na rozpatrzenie odwołań.

Milion euro dziennie kary. Węgrzy ukarani za łamanie prawa

Milion euro dziennie kary. Węgrzy ukarani za łamanie prawa

Źródło:
PAP

Ubezpieczenie AC chroni przed rozmaitymi rodzajami szkód, najczęściej również tych będących wynikiem zalania. Warto jednak pamiętać, że na to, czy dostaniemy odszkodowanie i w jakiej kwocie, wpływ będzie miało kilka ważnych czynników. Co zrobić, by dostać odszkodowanie po powodzi?

Zalany samochód a odszkodowanie z autocasco. Co trzeba wiedzieć?

Zalany samochód a odszkodowanie z autocasco. Co trzeba wiedzieć?

Źródło:
tvn24.pl

Klienci z terenów objętych stanem klęski żywiołowej będą mogli skorzystać z zawieszenia rat kredytów w niektórych bankach. O takim rozwiązaniu informują kolejne banki. To niejedyne formy pomocy dla powodzian.

Zawieszenie rat dla powodzian. Kolejne banki przygotowują oferty

Zawieszenie rat dla powodzian. Kolejne banki przygotowują oferty

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Philip Morris International, właściciel takich marek papierosów jak Marlboro i L&M, ogłosił sprzedaż należącej do niego brytyjskiej firmy. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że sprzedawany biznes zajmuje się produkcją inhalatorów stosowanych do leczenia chorób płuc. Tytoniowy gigant sprzedał brytyjską firmę za zaniżoną cenę z powodu "nieuzasadnionej" krytyki, która towarzyszyła tej transakcji.

Po fali krytyki tytoniowy gigant sprzedaje biznes ze stratą

Po fali krytyki tytoniowy gigant sprzedaje biznes ze stratą

Źródło:
BBC

Firma Google wygrała w środę przed Trybunałem Sprawiedliwości UE proces z Komisją Europejską w sprawie anulowania 1,49 miliarda euro kary nałożonej na amerykańskie przedsiębiorstwo przed pięcioma laty.

TSUE zniósł ogromną karę nałożoną na Google

TSUE zniósł ogromną karę nałożoną na Google

Źródło:
PAP