Kiedy możemy dorobić na drugim etacie? Wyjaśnia Paweł Blajer

Najnowsze

TVN24 BiSKiedy możemy dorobić na drugim etacie? Radzi Paweł Blajer

Chcesz dorobić, ale nie wiesz, czy twój pracodawca zgodzi się na to, abyś miał drugi etat? Paweł Blajer w programie "Biznes dla ludzi" radzi, na co należy uważać, gdy planujemy swój wolny czas poświęcić na pracę w innej firmie.

Przed rozpoczęciem dodatkowej pracy powinniśmy sprawdzić, czy w naszej umowie z pierwszym pracodawcą nie zgodziliśmy się na wprowadzenie zakazu konkurencji. Ważne jest też, czy nie podejmujemy współpracy z firmą konkurencyjną.

Na co uważać?

- Jeżeli nie mamy podpisanej umowy o zakazie konkurencji, to możemy podjąć dodatkową pracę w innej branży - mówi mecenas Krystian Stanasiuk z kancelarii Taylorwessing E|N|W|C. Krystian Stanasiuk przekonuje, że praca w kilku miejscach jest dozwolona, ale należy zwrócić uwagę na branżę, w której planujemy rozpocząć dodatkową pracę.

Dostaniemy wypowiedzenie?

- Jeżeli jest to branża konkurencyjna dla naszego pierwszego pracodawcy, to należy szczególnie uważać, bo jednym z głównych obowiązków pracownika jest dbania o dobro zakładu pracy - uważa mecenas Stanasiuk i dodaje, że jeżeli branża jest konkurencyjna, to należy ocenić, czy firmy mają wspólnych klientów.

- Jeżeli mamy do czynienie z innymi klientami, to choćby dla zachowania czystego sumienia warto powiadomić swojego pracodawcę o planach podjęcia dodatkowej pracy - twierdzi mecenas Krystian Stanasiuk. - Jeżeli postąpimy wbrew woli pracodawcy i uzna on, że naruszamy dobro jego firmy, to pracownik naraża się na wręczenie wypowiedzenia umowy o pracę ze względu na brak zaufania - tłumaczy mecenas Stanasiuk.

Za co możemy stracić pracę? Wyjaśnia Paweł Blajer TVN24 BiS

Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.

Autor: msz//gry / Źródło: TVN24 BiS