Jest zgoda na kupno BZ WBK przez Santander

Najnowsze

Aktualizacja:
WikipediaKNF zgodził się na przejęcie BZ WBK

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na przejęcie BZ WBK przez hiszpański Banco Santander - poinformowała KNF w komunikacie.

"Oceniając rękojmię wykonywania obowiązków akcjonariusza w sposób należycie zabezpieczający interesy klientów banku i zapewniający bezpieczeństwo depozytów, KNF wzięła pod uwagę ostatecznie złożone przez inwestora zobowiązania dotyczące ostrożnego i stabilnego zarządzania bankiem, m.in. w zakresie wsparcia kapitałowego, notowania akcji banku na GPW oraz autonomii banku w grupie" - napisała KNF w komunikacie.

KNF poinformowała ponadto, że wraziła zgodę na przejęcie przez Hiszpański bank większości udziałów w spółkach: Dom Maklerski BZ WBK, BZ WBK AIB Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, BZ WBK AIB Asset Management, BZ WBK Aviva Towarzystwa Ubezpieczeń Ogólnych.

Komisja podała także, że nie ma podstaw do sprzeciwu, by Banco Santander przejął ponad 10 proc. liczby głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy w BZ WBK Aviva Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie oraz Aviva Towarzystwa Ubezpieczeń Ogólnych.

W ubiegłym tygodniu Banco Santander wezwał do sprzedaży akcji BZ WBK, proponując po 226,89 zł za akcję.

Gigantyczna transakcja

Decyzja o sprzedaży 70 proc. akcji BZ WBK przez dotychczasowego właściciela irlandzki AIB zapadła w zeszłym roku. We wrześniu Irlandczycy ogłosili, że spośród zgłoszonych ofert wybrali hiszpański Santander. Za trzeci na polskim rynku pod względem sieci i zysków, a piąty pod względem aktywów bank, Hiszpanie mają zapłacić ponad 2,9 mld euro. Do finalizacji transakcji potrzebna była jednak zgoda Komisji Nadzoru Finansowego.

Santander to największy bank strefy euro pod względem wartości rynkowej. Prowadzi ostatnio agresywną politykę rozwoju. W zeszłym roku kupił 318 oddziałów Royal Bank of Scotland. Z kolei w Niemczech Santander nabył 173 oddziały szwedzkiego banku SEB konsolidującego swoje operacje.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia