Jest inwestor dla Nowej Mają budować statki

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Aleksander Grad o stoczniach

Jest inwestor dla Stoczni Szczecińskiej Nowa. Zwycięzcą przetargu na majątek stoczni został United International Trust - poinformował w sobotę na konferencji prasowej minister skarbu Aleksander Grad. Inwestor deklaruje, że chce kontynuować produkcję.

Stoczniowcy o zakupie "Nowej"TVN24

Przetarg na sprzedaż nieruchomości SSN zakończył się w sobotę o godzinie 16. Wygrał ten sam inwestor, który w czwartek zakupił majątek Stoczni Gdynia.

Jak podała Agencja Rozwoju Przemysłu, która prowadziła przetarg na majątek stoczni, wylicytowano kwotę 161 mln zł. Cena wywoławcza wynosiła 100 mln zł. Majątek Stoczni Gdynia sprzedano za około 288 milionów zł.

Najpierw Gdynia, teraz Szczecin

W czwartek zlicytowano majątek Stoczni Gdynia. Aleksander Grad poinformował, że jeden inwestor - Stichting Particulier Fonds Greenrights w imieniu spółki United International Trust N.V. - kupił kluczowe elementy stoczni, niezbędne do produkcji stoczniowej i wyraził gotowość jej kontynuowania.

Grad podziękował premierowi Donaldowi Tuskowi, przedstawicielom Ministerstwa Skarbu Państwa, ARP oraz załodze i przedstawicielom związków zawodowych Stoczni Szczecińskiej za zaangażowanie, dzięki któremu proces został doprowadzony do końca.

Myśmy się wielokrotnie spierali, ale uznaliśmy, że warto było wynegocjować pakiet społeczny i przeprowadzić specustawę stoczniową, aby nie zostawić stoczniowców samych, aby znaleźć inwestorów dla stoczni już bez obciążeń starych długów i starych kontraktów. Minister skarbu Aleksander Grad

- Myśmy się wielokrotnie spierali, ale uznaliśmy, że warto było wynegocjować pakiet społeczny i przeprowadzić specustawę stoczniową, aby nie zostawić stoczniowców samych, aby znaleźć inwestorów dla stoczni już bez obciążeń starych długów i starych kontraktów - dodał minister.

Co z pracownikami?

Grad pytany o zamierzenia inwestora dotyczące zatrudnienia w Stoczni Szczecińskiej poinformował, że będzie to już zależeć od decyzji nabywcy majątku. - Wszyscy pracownicy otrzymują odprawy i pakiety osłonowe, aby inwestorzy spokojnie mogli rozpocząć na nowo nabór pracowników - zaznaczył.

Nietypowy przetarg

ARP podała, że do przetargu na obie stocznie zgłosiło się łącznie 36 inwestorów. Jedynym kryterium, które decydowało o zwycięstwie była oferowana cena. Przetarg był nietypowy także ze względu na sposób jego organizacji: odbywał się na specjalnej stronie internetowej.

Cena wywoławcza dla Stoczni Szczecińskiej wynosiła 100 mln zł.

Jak podał prezes ARP, z 11 przetargów przeprowadzonych w sobotę nie rozstrzygnięto tylko jednego - na udziały SSN w spółce Nord z Gdańska.

Likwidacja stoczni

Do końca miesiąca stocznie w Gdyni i w Szczecinie mają być zlikwidowane, a wszyscy pracownicy (łącznie ponad 9 tys. osób) zwolnieni. Zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej, majątek obu stoczni jest sprzedawany w otwartych nieograniczonych przetargach.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24