Jakie ubezpieczenie kredytu mieszkaniowego? Wyjaśnił Paweł Blajer

Najnowsze

Aktualizacja:
Niektóre banki wymagają, aby wykupić polisę w konkretnym towarzystwie ubezpieczeniowymTVN24 BiS
wideo 2/5

Przy wyborze kredytu mieszkaniowego najczęściej zwracamy uwagę na jego koszt. Tymczasem ze względu na długość jego spłaty uważniej powinniśmy przyjrzeć się zapisom dotyczącym jego ubezpieczenia. Przy kredytach, których spłata sięga prawie 40 lat, dobre warunki ubezpieczenia mogą zdecydować nawet o finansowej przyszłości naszej rodziny. Zawiłości polis ubezpieczeniowych wyjaśnił Paweł Blajer wraz z ekspertami.

Decyzja o zaciągnięciu kredytu mieszkaniowego powinna być przemyślana, szczególnie wtedy, gdy pożyczkę będziemy spłacać przez najbliższe dekady. Przez tak długi czas w życiu kredytobiorcy mogą wydarzyć się także nieprzewidziane rzeczy, jak np. utrata pracy, choroba, czy też pożar mieszkania. Dlatego wraz z kredytem należy zadbać o odpowiednie ubezpieczenie, które zagwarantuje nam bezpieczeństwo.

Bez polisy drożej

Michał Krajkowksi z Domu Kredytowego Notus twierdzi, że każda nieruchomość musi być ubezpieczona. - Wyjątkiem jest działka budowlana, ale jeżeli jest to mieszkanie czy dom, to przy kredycie musimy mieć polisę - twierdzi ekspert i dodaje, że bank nie może uzależnić otrzymania kredytu od zaciągnięcia ubezpieczenia w konkretnej firmie.

- Banki zwykle narzucają towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym kredytobiorca ma wykupić polisę lub zwiększają koszty pożyczki - dodaje Krajkowski.

Ekspert twierdzi, większość banków wymaga, aby ubezpieczyć kredyt na wartość nieruchomości. - Banki wymagają, aby nieruchomość była ubezpieczona od ognia i innych zdarzeń losowych. Nie ma wymagań, aby wykupić polisę od kradzieży i włamania lub aby było to ubezpieczenie OC na wypadek zalania sąsiada - twierdzi Krajkowski.

Pieniądze dla banku

Jeżeli mieszkanie ubezpieczonego spłonie lub zostanie zalane przez sąsiada, to właścicielowi polisy należy się odszkodowanie. Okazuje się jednak, że pieniądze z tego tytułu mogą trafić do banku.

- O tym do kogo trafi odszkodowanie decyduje bank. Są to zwykle ubezpieczenia z cesją na bank, dlatego to bank będzie miał w pierwszej kolejności prawo do pieniędzy z polisy, szczególnie, gdy szkoda jest całkowita - tłumaczy Krajkowski.

Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.

Autor: msz//gry / Źródło: TVN24 Biznes i Świat