Najnowsze

Jaka teka komisarza dla Polski? "Mówimy o wspólnym rynku, ale też handlu zewnętrznym"

Najnowsze

"Świat", cz.1
TVN24 Biznes i Świat"Świat", cz.1

Wiadomo, że mówimy o wspólnym rynku. To jest bardzo ważna teka. Ale jest dziś możliwość, o której do niedawna jeszcze nie mówiliśmy - teka komisarza zajmującego się handlem zewnętrznym, zagranicznym - powiedział w programie "Świat" były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek pytany, na jakiego komisarza mogłaby liczyć Polska.

Jak pisze portal tvn24.pl, wicepremier Elżbieta Bieńkowska jest przymierzana do pozycji zastępcy przyszłego szefa Komisji Europejskiej Jeana-Claude'a Junckera i ma być odpowiedzialna za budżet i kontrolę finansową w ramach Unii Europejskiej na stanowisku, które do niedawna zajmował jeszcze Janusz Lewandowski. Tak wynika ze zdjęcia, które ma przedstawiać rozpisany na kartce papieru zespół Junckera. Zdjęcie jako "przeciek" z unijnych gabinetów dotarło do dziennikarza od lat pracującego w Brukseli, Georgi Gotewa.

Jaka teka?

Jerzy Buzek podkreślił, że w sprawie stanowisk komisarzy "wszystko zależy od decyzji przewodniczącego Komisji". - Dla Polski najważniejsze jest jaka to będzie teka. Wiadomo, że mówimy o wspólnym rynku. To jest bardzo ważna teka. Ale jest dziś możliwość, o której do niedawna jeszcze nie mówiliśmy - teka komisarza zajmującego się handel zewnętrznym, zagranicznym - podkreślił były premier.

I dodał: - Ten komisarz będzie decydował o porozumieniu ze Stanami Zjednoczonymi. To porozumienie handlowe wpłynie na politykę i gospodarkę europejską. Gdyby się okazało, że taka teka jest także możliwa do uzyskania, to może być zupełnie nowy obraz sytuacji. Szalenie ważny dla Polski jest też komisarz zajmujący się rynkiem wewnętrznym.

Jerzy Buzek był też pytany o sprawę umowy handlowej Unia-USA. Podkreślił, że potrzeba jeszcze "około roku" na negocjacje. - Były takie pomysły, żeby zakończyć je jeszcze w roku bieżącym, ale jest tyle trudności dotyczących wspólnych regulacji czy bezpieczeństwa produktu, czy ze środowiskiem. Tu są duże rozbieżności ze strony europejskiej. Będziemy musieli zastonowić się, w jaki sposób będzie mogli obronić nasz wspólną politykę rolną - ocenił Buzek.

Autor: mn//gry / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości