"Żaden lekarz nie może zasłonić się klauzulą sumienia, jeśli życie lub zdrowie kobiety w ciąży są zagrożone"

Źródło:
tvn24.pl
Izabela Leszczyna, minister zdrowia, o tym kiedy będzie ponownie dostępna pigułka "dzień po"
Izabela Leszczyna, minister zdrowia, o tym kiedy będzie ponownie dostępna pigułka "dzień po"TVN24
wideo 2/3
Izabela Leszczyna, minister zdrowia, o tym kiedy będzie ponownie dostępna pigułka "dzień po"TVN24

Dzisiaj Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która dopuszcza pigułkę "dzień po" bez recepty dla osób, które ukończyły 15. rok życia. Jestem przekonana, że Sejm tę ustawę przyjmie. Mam nadzieję, że pan prezydent ustawę podpisze - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister zdrowia Izabela Leszczyna. Mówiła również o wytycznych dla lekarzy, dotyczących terminacji ciąż.

Minister Leszczyna na pytanie o to, kiedy pigułka "dzień po" będzie ponownie dostępna bez recepty, odpowiedziała: "myślę, że bardzo szybko".

- Dzisiaj Rada Ministrów, za co bardzo dziękuję koleżankom i kolegom, przyjęła projekt ustawy, która dopuszcza pigułkę "dzień po" bez recepty dla osób, które ukończyły 15. rok życia. Jestem przekonana, że Sejm tę ustawę przyjmie. Mam też nadzieję, że pan prezydent ustawę podpisze - powiedziała minister zdrowia. - Jutro mamy posiedzenie Sejmu, więc na pewno nie, na kolejnym posiedzeniu Sejmu chciałabym tę ustawę zaprezentować Wysokiej Izbie - dodała.

Minister zdrowia podkreśliła także, że "to jest antykoncepcja awaryjna, która nie jest w żaden sposób pigułką wczesnoporonną". - Działanie tej substancji aktywnej polega na tym, że ona nie dopuszcza do zapłodnienia, to znaczy nie powstaje zarodek. Więc nawet osoby ortodoksyjnie religijne, dla których kwestie etyczne są ważne, naprawdę nie powinny mieć tutaj zastrzeżeń - powiedziała minister Leszczyna.

Od lipca 2017 roku antykoncepcja awaryjna, czyli tzw. tabletki "dzień po", są dostępne tylko na receptę.

Wytyczne dla lekarzy

Leszczyna była również pytana o wytyczne dla lekarzy dotyczące terminacji ciąż. - 31 stycznia, czyli w przyszłym tygodniu, ogłaszam te wytyczne. Jestem po rozmowach zarówno z konsultantem krajowym do spraw ginekologii, jak i konsultantem krajowym do spraw perinatologii. Profesor Czajkowski i profesor Wielgoś pracowali razem z tym zespołem. 26 stycznia, czyli w piątek, będę chciała część z nich zapisać w formie rozporządzenia - mówiła.

- To, co dla mnie jest ważne w tych wytycznych, to to, że nie istnieje klauzula sumienia dla podmiotu medycznego, czyli dla szpitala i żaden lekarz nie może się zasłonić klauzulą sumienia, jeśli życie lub zdrowie kobiety w ciąży są zagrożone. To są dla mnie rzeczy fundamentalne i od tego nie odstąpimy - podkreśliła minister zdrowia.

Jak dodała, "państwo polskie zawiodło kobiety". - W piątek do Sejmu wpływa ustawa o antykoncepcji awaryjnej, wytyczne i także rozporządzenie, które zapewni bezpieczeństwo kobietom, ale także lekarzom. Bo, należy podkreślić, lekarze nie mogą się bać prokuratora, nie mogą się bać ratować życia ludzkiego. I ten pakiet, który nazywam "bezpieczeństwo kobiet", to jest oczywiście in vitro, tutaj bardzo ważna rzecz. Zespół zaczyna pracę od 1 lutego - podkreśliła.

Wytyczne dla podmiotów leczniczych w zakresie procedur związanych z przerywaniem ciąży - jak wcześniej zapowiadało MZ - mają obejmować m.in. sposób oceny i potwierdzania przesłanek dopuszczalności przerwania ciąży.

W świetle obecnych przepisów aborcja legalna jest w dwóch przypadkach: ciąży będącej następstwem gwałtu oraz w wypadku zagrożenia życia lub zdrowia kobiety. Trzecia przesłanka legalności aborcji - gdy badania prenatalne wskazywały na duże prawdopodobieństwo poważnego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu - została uznana za niezgodną z konstytucją przez Trybunał Konstytucyjny w październiku 2022 r.

Zapowiedzi z kampanii

Minister była pytana m.in. o zdrowotne zapowiedzi z kampanii parlamentarnej, m.in. o prawo do bezpłatnego znieczulenia przy porodzie czy o pełny dostęp do bezpłatnych badań prenatalnych.

- Jeśli chodzi o Ministerstwo Zdrowia, to rozporządzenie o szerszym zdecydowanie dostępie do badań prenatalnych jest już prawie gotowe. Jeszcze ostatnie konsultacje z ekspertami, z konsultantami krajowymi - przekazała Leszczyna.

- Jeśli chodzi o znieczulenia okołoporodowe, jestem umówiona na początek przyszłego tygodnia z konsultantem krajowym ds. anestezjologii – dodała.

Minister wyjaśniła, że problem ze znieczuleniami polega m.in. na tym, że lekarzy anestezjologów, którzy je podają, jest mało. - Będę chciała rozmawiać z lekarzami anestezjologami i poszukamy, jestem pewna, że znajdziemy, sposób, żeby dostępność tej procedury była szersza. Na pewno lepiej ją wycenimy w NFZ - zapowiedziała.

Z pewnością też, jak wskazała, powstanie lista "porodówek", które będą zapewniały pacjentkom dostęp do znieczulenia okołoporodowego.

Szefowa MZ pytana o plany i priorytety, odpowiedziała, że kluczowy jest dla niej dialog. - Widzę, że pacjenci, lekarze, pielęgniarki, położne, ratownicy, diagności, wszyscy właściwie, są spragnieni rozmowy i powiedzenia tego, że jesteśmy w stanie z głowy postawić ten system na nogi – dodała.

Mówiąc o planach, minister wskazała, że jest wiele do zrobienia w obszarze cyfryzacji systemu ochrony zdrowia. - Poprzedni rząd bardzo chwalił się e-receptą czy e-zwolnieniem. Problem, jaki ja widzę, jest taki: mamy mnóstwo różnych systemów informatycznych, które wzajemnie się nie widzą, nie są kompatybilne - poinformowała.

System, jak akcentowała, musi być przyjazny dla lekarza, by chciał go używać, a systemy muszą do siebie pasować. - To jedno z zadań, które jest na krótkiej liście priorytetów. W Centrum E-zdrowia są potrzebne zmiany, także zmiany w zarządzaniu – przekazała.

Centrum e-Zdrowia jest państwową jednostką budżetową; działalność rozpoczęło 1 sierpnia 2000 roku. Zarządza ponad 50 centralnymi systemami IT, w tym systemem e-zdrowie, rejestrami medycznymi, systemami wspomagającymi profilaktykę i leczenie oraz dziedzinowymi systemami teleinformatycznymi. 

Wykorzystanie funduszy unijnych

Pytana, czy da się jakieś pieniądze z Unii Europejskiej przeznaczyć na ochronę zdrowia, minister Leszczyna odpowiedziała, że "absolutnie".

- Dwie rzeczy. Środki z nowej perspektywy i tam będą środki na pewno na inwestycje w psychiatrię, także środki krajowe. W tym roku będziemy konkursy ogłaszać właśnie na oddziały psychiatryczne dla dzieci albo budowę, albo wyposażenie. Problemem jest Krajowy Plan Odbudowy, bo mam wrażenie, że w Ministerstwie Zdrowia wpisano bardzo ambitne kamienie milowe, ale nikt nie zrobił nic, żeby je zrealizować. Walczymy z tym razem z moimi współpracownikami i jestem pewna, że uda się te kamienie milowe renegocjować, tak by 19 miliardów, które mam na ochronę zdrowia, wykorzystać. Wykorzystać nie na granty dla krewnych i znajomych królika, tylko na poprawę funkcjonowania tego wszystkiego, co potrzebuje pacjent, ten mały i ten duży - skwitowała minister.

Uwolnienie Kamińskiego i Wąsika

Minister zdrowia została zapytana również, czy spodziewa się jutro awantur i przepychanek w Sejmie w związku z ułaskawieniem przez prezydenta Andrzeja Dudę polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika oraz ich ewentualnego powrotu do Sejmu jako posłów.

- Każdy obywatel ma prawo zwiedzić Sejm. Jeśli obywatele Wąsik i Kamiński, w zasadzie przestępcy, ale ułaskawieni, więc absolutnie mają prawo przebywać na wolności, jako byli parlamentarzyści będą chcieli wejść do Sejmu, to ja osobiście nie widzę przeciwskazań - powiedziała minister Leszczyna.

- Sytuacja mogłaby być śmieszna, gdyby nie była tak żenująca, a właściwie drastyczna dla polskiej demokracji. Ja rozumiem pana marszałka Hołownię, on odpowiada za Sejm. On jest gospodarzem Sejmu. Pewnie znając temperaturę niektórych ostatnich posiedzeń i rozpalone głowy niektórych posłów PiS-u, możemy się spodziewać różnych ekscesów i tu rozumiem marszałka. Ja bym po prostu panów chyba ignorowała. Oni nie mają prawa wejść na salę posiedzeń, to jest święte - dodała w odpowiedzi na uwagę, że inne stanowisko ma marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

- Ubolewam nad tym, że pan prezydent dał się wciągnąć w tę rozgrywkę już w 2015 roku, a teraz im dalej, tym gorzej dla pana prezydenta. Taką podjął decyzję, naprawdę historia go oceni. Myślę, że obywatele i obywatelki też oceniają pana prezydenta. On się tu po prostu nie popisał. I nie chodzi mi o to, że ułaskawił tych panów. Chodzi o to, co przy tej okazji mówił. A jak słyszę okrzyki "chwała bohaterom", to właściwie normalnemu człowiekowi... mnie jest po prostu bardzo przykro i jestem po prostu wkurzona - skwitowała.

Autorka/Autor:jw/ToL

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Szykują się podwyżki rachunków za prąd i gaz. Ze wstępnych szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że wzrosty mogą sięgnąć 29 procent za energię elektryczną i 15 procent w przypadku błękitnego paliwa. Częściowo złagodzić ma to bon energetyczny.

O ile wzrosną rachunki? Szacunki ministerstwa

O ile wzrosną rachunki? Szacunki ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko spółce Jura Poland oraz właścicielom sklepów RTV Euro AGD, Media Markt i Media Expert - podał UOKiK w komunikacie. Dodał, że pojawiło się podejrzenie, iż ceny ekspresów Jura mogły być ustalane w wyniku zmowy.

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko wielkim sieciom

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko wielkim sieciom

Źródło:
PAP

Ile włożyć do koperty z okazji pierwszej komunii świętej? To pytanie pojawia się wśród Polaków od lat na przełomie kwietnia i maja, kiedy młodzi członkowie ich rodzin przystępują do sakramentu. Odpowiedź brzmi "to zależy", między innymi od tego, jaki jest stopień naszego pokrewieństwa z dzieckiem. Rodzice, chrzestni, dziadkowie czy wujkowie - w każdym z tych przypadków kwoty mogą być nieco inne.

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Źródło:
tvn24.pl

Aż 2/3 posiadaczy postrzega koty i psy jako członków rodziny. Nic dziwnego więc, że wydają na nie dużo pieniędzy. Coraz więcej także na ubezpieczenia, chociaż świadomość takich ofert rośnie bardzo powoli.

Można uniknąć znacznych kosztów. "Taka możliwość nawet nie przyszła im do głowy"

Można uniknąć znacznych kosztów. "Taka możliwość nawet nie przyszła im do głowy"

Źródło:
tvn24.pl

Nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne. Samo Lotnisko Chopina nie zapewni nam możliwości przewozowych po 2035 roku - powiedział w rozmowie z TVN24 Maciej Lasek, pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej zapewnił, że projekt CPK jest kontynuowany, ale jest "optymalizowany, zgodnie z zaleceniami audytu". Lasek mówił też o przyszłości lotnisk w Modlinie oraz Radomiu.

Lasek: nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne

Lasek: nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne

Źródło:
tvn24.pl

Przedsiębiorcy mają jeszcze dwa tygodnie na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 20 maja upływa jednocześnie termin na uiszczenie ewentualnej niedopłaty.

Ważny termin dla przedsiębiorców

Ważny termin dla przedsiębiorców

Źródło:
tvn24.pl

Jak wynika z danych opublikowanych przez Eurostat, w 2023 roku 7,1 procent obywateli Unii Europejskiej pracowało tygodniowo 49 godzin lub więcej.

Praca powyżej 49 godzin tygodniowo. Jak wypada Polska

Praca powyżej 49 godzin tygodniowo. Jak wypada Polska

Źródło:
tvn24.pl

Prezes PERN Mirosław Skowron 2 maja złożył rezygnację - podała spółka w komunikacie. Nie wskazała jednak powodów rezygnacji. PERN to operator sieci rurociągów i magazynów ropy naftowej i paliw.

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Źródło:
PAP

Liczba bezpośrednich inwestycji zagranicznych w całej Europie spadła w minionym roku o 4 procent w porównaniu z danymi z 2022 roku - wynika z raportu EY "Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2024". Jednocześnie Polska była jednym z krajów, które skorzystały na zmianie sytuacji gospodarczej, a liczba projektów produkcyjnych wzrosła w naszym kraju o 17 procent.

"Polska jest jednym z głównych beneficjentów". Raport o inwestycjach

"Polska jest jednym z głównych beneficjentów". Raport o inwestycjach

Źródło:
EY, tvn24.pl

Irlandia, Szwajcaria i Norwegia to kraje, które znalazły się w czołówce najnowszego Wskaźnika Bogactwa Narodów opracowanego przez Warsaw Enterprise Institute. Poza podium wypadły natomiast Stany Zjednoczone, a Polska utrzymała pozycję z ubiegłego roku. Jak wynika z zestawienia mamy całkiem spory dystans do pokonania do Wielkiej Brytanii. Jak deklarował premier Donald Tusk "za pięć lat mamy być zamożniejsi od Brytyjczyków".

Oto ranking najbogatszych narodów. Jak wypada Polska?

Oto ranking najbogatszych narodów. Jak wypada Polska?

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent podpisał ustawę o wakacjach kredytowych w 2024 roku - podała Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Jest decyzja prezydenta w sprawie wakacji kredytowych

Jest decyzja prezydenta w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

Gazprom poinformował, że w 2023 roku odnotował pierwszą roczną stratę od ponad 20 lat - na poziomie 6,9 miliarda dolarów. Gazowy gigant odczuł gwałtowny spadek sprzedaży do Europy, która mocno ograniczyła import surowca w następstwie napaści Rosji na Ukrainę. 

Kłopoty rosyjskiego giganta. "Ogromne tąpnięcie"

Kłopoty rosyjskiego giganta. "Ogromne tąpnięcie"

Źródło:
CNN

W 2025 roku czeka nas najprawdopodobniej jedna podwyżka płacy minimalnej - wynika ze wstępnych wyliczeń Łukasza Kozłowskiego, głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich. Najniższa krajowa wzrośnie o co najmniej 200 złotych brutto. Jest jednak możliwość, że podwyżka będzie większa.

Płaca minimalna w górę. Dwie kwoty na stole

Płaca minimalna w górę. Dwie kwoty na stole

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Były prezes Orlenu i kandydat w wyborach europejskich Daniel Obajtek opublikował w mediach społecznościowych nagranie wideo z Bachorza w gminie Dynów. - To nie jest Budapeszt - mówił, nawiązując do doniesień o swoim pobycie na Węgrzech.

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Źródło:
tvn24.pl

Kilka spółek Skarbu Państwa przygotowuje zawiadomienia do prokuratury dotyczące na przykład nietrafionych transakcji - poinformował Robert Kropiwnicki, wiceminister aktywów państwowych.

Spółki będą skarżyć się na byłe zarządy. "Kilka zawiadomień"

Spółki będą skarżyć się na byłe zarządy. "Kilka zawiadomień"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace nad możliwością wdrożenia Ogólnopolskiego Biletu Zintegrowanego, czyli systemu łączącego różne rodzaje transportu publicznego. Nowe rozwiązanie ma ułatwić podróże pociągiem, tramwajami, a także autobusami miejskimi.

Jeden bilet na kolej, tramwaje i autobusy. Badają, czy to się uda

Jeden bilet na kolej, tramwaje i autobusy. Badają, czy to się uda

Źródło:
PAP

Jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych tego tygodnia będzie ogłoszenie decyzji w sprawie stóp procentowych w Polsce, ale też między innymi w Wielkiej Brytanii. W tym tygodniu możemy spodziewać się również rekonstrukcji rządu, a także nowych informacji dotyczących ratingu Polski. Oto kalendarz najbardziej istotnych wydarzeń najbliższych dni.

Stopy w Polsce i na świecie, rekonstrukcja rządu i ratingi. Tym będzie żyła gospodarka

Stopy w Polsce i na świecie, rekonstrukcja rządu i ratingi. Tym będzie żyła gospodarka

Źródło:
PAP