Internet - więcej, łatwiej, szybciej

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huMSWiA: Internet to przyszłość

Co jest największą przeszkodą rozwoju internetu w Polsce? - Problemy prawne i organizacyjne - uważa MSWiA. Dlatego zapowiada, że na początku czerwca do Sejmu trafią projekty nowelizacji ustawy o informatyzacji i zmiany w kodeksie postępowania administracyjnego, ułatwiające inwestowanie i wykorzystywanie internetu.

Eksperci rynku telekomunikacyjnego podkreślają, że to nie koszty czy dostęp do technologii, ale właśnie złe prawo hamuje rozwój internetu w Polsce. Analityk rynku internetowego Tomasz Kulisiewicz uważa, że dzięki stosunkowo taniej technologii światłowodowej szybki internet mógłby błyskawicznie dotrzeć do wielu rejonów kraju. Według niego, na stutysięcznym osiedlu można założyć internet nawet w trzy miesiące. Problemem jest to, że potrzebne do tego dokumenty trzeba zdobywać nawet przez trzy lata.

Rząd zwolni hamulec prawny

Wiceminister spraw wewnętrznych Witold Drożdż przekonuje, że resort kończy już prace nad zmianami prawnymi, które przyspieszą inwestycje w telekomunikacji. Projekty w najbliższych tygodniach trafią na obrady rządu. Nowe przepisy weszłyby w życie od nowego roku, aby w pełni wykorzystać projekty internetowych inwestycji ze środków Unii Europejskiej, planowane przez województwa.

Włodzimierz Marciński, dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego MSWiA prosi także samorządy o wsparcie pomysłów władzy centralnej. Chodzi o to, aby sprawy związane z rozwojem sieci miały pierwszeństwo. Marciński podkreśla, że jest to apel nie tylko do urzędników, ale do wszystkich, którzy mają wpływ na rozwój internetu. Jak podkreśla, że internet jest dla nas cywilizacyjną szansą na rozwój.

Źródło: IAR

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu