Ile kosztuje bezpłatna wypłata z bankomatu?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC Biznes / fot. TVN24Czasem za "bezpłatną" usługę trzeba jednak zapłacić

Banki coraz częściej wabią ofertą bezpłatnych wypłat z bankomatów. A klienci coraz częściej przekonują się, że za "bezpłatną" wypłatę jednak trzeba zapłacić - zwłaszcza podczas zagranicznej podróży. Nawet jeśli nasz bank oferuje bezpłatną wypłatę w zagranicznych bankomatach, to po powrocie lepiej sprawdzić stan konta.

Jeszcze lepiej przed wyjazdem dokładnie wczytać się w bankowe regulaminy. Może się na przykład okazać, że darmowe wypłaty owszem są. ale dotyczą tylko konkretnej waluty np. euro. Natomiast za wypłatę koron czy funtów trzeba już uiścić opłatę.

Bank nie dotrzymuje umowy

Bywa, że powodem zainkasowania prowizji jest pomyłka banku. Takiej sytuacji doświadczyła klientka Pekao SA Hanna Chada. Po jej powrocie z zagranicy okazało się, że bank trzy razy policzył jej prowizję za wypłatę z bankomatów grupy Unicedit. Policzył, choć w umowie z tą klientką zapisano, że taka usługa będzie darmowa. Gdyby ta klientka bezgranicznie zaufała swojemu bankowi - straciłaby w sumie 480 zł.

Teraz czeka na zwrot prowizji - już od ponad dwóch miesięcy. W tym czasie dzwoniąc na infolinię straciła prawie godzinę, a każde połączenie też ją kosztowało.

Co na to bank?

Bank Pekao SA przeprasza klientkę za opisaną sytuację. Zastępca rzecznika prasowego Pekao SA Magdalena Załubska-Król przyznaje jednocześnie, że gdyby kobieta nie zauważyła pomyłki i nie zgłosiła reklamacji, bank "nie byłby w stanie wyłapać takiej sytuacji".

Wniosek jest prosty - warto czytać bankowe wyciągi, a także regulaminy kont. Obecnie oferty darmowych wypłat z zagranicznych bankomatów można znaleźć w ofercie banków Alior, Deutsche Bank, Nordea, mBank i wspomnianego Pekao SA.

Gdzie i ile za przewalutowanie

Przed opłatą za przewalutowanie przestrzega analityk portalu bankier.pl, Michał Macierzyński. - Bank tak jak kantor policzy nam przy wypłacie z bankomatu tak zwaną opłatę za przewalutowanie - przypomina.

Najwięcej, bo 3,5 proc. pobiera Bank BPH (około 14 gr. na jednym euro). W Banku Millennium opłata za przewalutowanie z innej waluty niż rozliczeniowa wynosi 3 proc., w BZ WBK - ok. 2,8-3 proc., w ING BSK 3 proc., w mBanku 2 proc, a w PKO BP 1 proc.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC Biznes / fot. TVN24