Najnowsze

Greckie obligacje jak świeże bułeczki. "Rozeszło się" pół miliarda

Najnowsze

ShutterstockGiełda w Atenach zwyżkuje po sukcesie sprzedaży obligacji bankowych

Grecki bank Piraeus z powodzeniem sprzedał na rynku obligacje o wartości 500 milionów euro. - To oznacza, że Grecja odzyskuje zaufanie światowych inwestorów - ocenia reporter giełdowy TVN24 Biznes i Świat Pamela Bem.

Emisja obligacji Piraeusu była pierwszą na rynku od 2009 roku. - Zaobserwowaliśmy ogromną liczbę zamówień na te papiery - powiedział Volker Marnet-Islinger z Deka Investment we Frankfurcie nad Menem.

Zielono na parkiecie

Obligacje oprocentowane na 4,52 proc. szybko znalazły nabywców. W reakcji, indeks greckiej giełdy zwyżkował osiągając wynik najwyższy od maja 2011 roku. "Rynek finansowy otwiera się na greckie banki. W najbliższym czasie, uzyskają one pełny dostęp do zagranicznego kapitału" - podsumował sprzedaż papierów Royal Bank of Scotland.

Sukces przełożył się automatycznie na wzrost wiarygodność całego kraju. Bardzo dobrze odzwierciedla to spadek oprocentowania 10-letnich greckich obligacji skarbowych o 0,22 pkt proc. do poziomu 6,82 proc.

To kolejne pozytywne informacje płynące z Aten. We wtorek rząd porozumiał się z przedstawicielami Komisji Europejskiej Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w sprawie kolejnej transzy pożyczki. Dotąd Grecy otrzymali pomoc w łącznej wysokości ok. 240 mld euro.

Bank na zakupach

O tym, że kondycja greckiego sektora bankowego jest coraz lepsza świadczą jego ostatnie transakcje. Jak donosi turecki dziennik "Hurriyet", Narodowy Bank Grecji będący właścicielem tureckiego Finansbanku, kupił wieżowiec Crystal Tower w Stambule. Transakcja opiewała na 303 ​​mln dolarów i była jedną z największych w ostatnich latach na rynku nieruchomości w Turcji.

Wysoki na 17 metrów budynek ma 40 pięter o łącznej powierzchni 60 tys. m kw.

Budynek ma być nowa siedzibą Finansbanku.

Autor: rf/kilm/ / Źródło: Hurriyet, Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości