Graś: Nadal chcemy budować elektrownię atomową

Najnowsze


Kwestie bezpieczeństwa będą jednym z głównych kryteriów branych pod uwagę przy wyborze technologii użytej do budowy elektrowni atomowej w Polsce - zapewnił rzecznik rządu Paweł Graś w radiowej Trójce. Graś był pytany o tę kwestię w związku z wybuchami w elektrowni atomowej Fukushima w Japonii.

KATASTROFA W JAPONII - CZYTAJ RELACJĘ MINUTA PO MINUCIE

Graś powiedział, że jeśli plany rządu się powiodą, to pierwsza elektrownia atomowa w Polsce ma szansę rozpocząć pracę w 2020 roku. - Trwa w tej chwili poszukiwanie technologii i jednym z głównych kryteriów tej technologii - która w budowie polskich elektrowni zostanie przyjęta - to są właśnie kwestie bezpieczeństwa - podkreślił.

Jego zdaniem z racji tego, iż Polska dopiero przymierza się do budowy elektrowni "mamy szansę na przyjęcie jak najbardziej bezpiecznego pakietu". Jak mówił, rozwiązania, które zostaną przyjęte w Polsce, na dany moment będą należały do najbardziej bezpiecznych na świecie.

"Nie ma innej możliwości"

Pytany, czy rząd nie zamierza weryfikować swoich planów co do udziału energetyki jądrowej w bilansie energetycznym, odparł, że nie, gdyż nie ma innej możliwości. - Potrzeby w tym zakresie rosną i niezależnie od tego jak będą się rozwijać inne i potencjalne źródła energii - z jednej strony energia odnawialna, z drugiej strony takie źródła energii jak chociażby gaz łupkowy - po to, by Polacy byli bezpieczni, by polski przemysł mógł w perspektywie tych kilkudziesięciu lat pracować i nie mieć problemów z prądem, konieczny jest również program energii atomowej - mówił.

Pierwszą w Polsce elektrownię jądrową - wraz z partnerami - ma wybudować Polska Grupa Energetyczna. Rząd zakłada, że pierwsza elektrownia zostanie uruchomiona w 2020 roku. Harmonogram daje PGE czas do końca 2013 roku na wybór ostatecznej lokalizacji elektrowni.

AMATORSKIE NAGRANIA Z TRZĘSIENIA ZIEMI JAK BUDUJĄ JAPOŃCZYCY – TECHNOLOGIE NA WSTRZĄSY TRZĘSIENIA ZIEMI – CZYTAJ WIĘCEJ

Źródło: PAP