GPW pierwsza pod względem liczby debiutów

Najnowsze

Aktualizacja:
tvn24.pl/Artur TarkowskiWarszawski parkiet, to mocny parkiet

Warszawski parkiet pierwszy w Europie pod względem liczby debiutów i drugi pod względem wartości ofert pierwotnych w 2009 roku - wskazuje kwartalna ankieta PricewaterhouseCoopers, dotycząca debiutów giełdowych (IPO Watch Europe).

Zbadano zarówno liczbę, jak i wartość pierwotnych ofert publicznych (Initial Public Offering – IPO) na najważniejszych giełdach europejskich. Analitycy odnotowali znaczący wzrost aktywności w czwartym kwartale - od października do grudnia 2009 r.

Świetny okres dla IPO

W porównaniu do poprzednich dziewięciu miesięcy, wzrosła zarówno liczba jak, i wartość ofert.

- Po ponad roku, w trakcie którego aktywność na europejskim rynku ofert pierwotnych praktycznie zamarła, możemy obecnie zaobserwować wyraźne oznaki ożywienia

Czwarty kwartał 2009 roku był pod względem łącznej wartości ofert najlepszym okresem dla rynku IPO od ponad roku, co wraz z wysokim poziomem indeksów giełdowych odnotowanym na koniec 2009 r. jest dobrym zwiastunem na nadchodzący rok. Filip Gorczyca, menedżer w zespole ds. rynków kapitałowych PricewaterhouseCoopers

W ostatnim kwartale 2009 r. na najważniejszych europejskich giełdach miało miejsce 61 IPO o łącznej wartości 4 994 mln euro, w porównaniu do 44 IPO o łącznej wartości 1 375 mln euro odnotowanych w trzecim kwartale 2009 r. oraz 64 IPO o łącznej wartości 1 238 mln euro z ostatniego kwartału 2008 r.

Pod względem wartości GPW druga

Liderem pod względem wartości ofert w czwartym kwartale 2009 r. był NYSE Euronext (platforma europejskich giełd) z 13 IPO o łącznej wartości 1.907 mln euro (w analogicznym okresie roku poprzedniego na rynku tym odnotowano taka samą liczbę debiutów, jednak łączna wartość ofert wyniosła zaledwie 6 mln euro).

Drugie miejsce zajęła Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie z 16 IPO o łącznej wartości 1 454 mln euro (w porównaniu z 23 IPO o łącznej wartości 555 mln euro odnotowanymi w analogicznym okresie roku poprzedniego).

Londyn dość niespodziewanie znalazł się dopiero na trzecim miejscu, odnotowując 14 IPO o łącznej wartości 951 mln euro (o dwa debiuty więcej niż w czwartym kwartale 2008 r., kiedy to łączna wartość 12 przeprowadzonych IPO wyniosła 666 mln euro).

Wielki debiut PGE

Jak podkreślają analitycy, największym europejskim IPO w okresie październik – grudzień 2009 r. była odnotowana w Warszawie oferta PGE Polskiej Grupy Energetycznej, która pozyskała z rynku 1 407 mln euro.

Drugim największym IPO była oferta holenderskiego ubezpieczyciela, Delta Lloyd, przeprowadzona na NYSE Euronext, o wartości wyniosła 1 016 mln euro. Trzecie miejsce zajęła przeprowadzona również na NYSE Euronext oferta francuskiej spółki CFAO działającej w sektorze produktów i usług przemysłowych o wartości 806 mln euro.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl/Artur Tarkowski