"Gospodarka dochodzi do siebie po załamaniu"

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Szef Fed Ben Bernanke

Wydaje się, że gospodarka światowa dochodzi do siebie po głębokim załamaniu, ale odnowa prawdopodobnie długo potrwa, a czynniki ryzyka utrzymują się nadal - oświadczył w piątek prezes banku centralnego Stanów Zjednoczonych Federal Reserve (Fed) Ben Bernanke.

- Po znacznej redukcji w ciągu ubiegłego roku działalność gospodarcza wydaje się stabilizować, a perspektywy powrotu wzrostu w bliskiej przyszłości wydają się dobre - ocenia Bernanke w przemówieniu, które wygłosi na piątkowej corocznej konferencji Fed w Jackson Hole w stanie Wyoming.

Po znacznej redukcji w ciągu ubiegłego roku działalność gospodarcza wydaje się stabilizować, a perspektywy powrotu wzrostu w bliskiej przyszłości wydają się dobre. szef Fed Ben Bernanke

W organizowanej przez rejonowy oddział Fed w Kansas City imprezie uczestniczą przedstawiciele zarządów światowych banków centralnych i renomowani eksperci ekonomiczni.

Trudne wyzwania

- Choć uniknęliśmy najgorszego, wciąż stoją przed nami trudne wyzwania - podkreślił szef banku centralnego USA, dodając, iż "na początku odnowa będzie prawdopodobnie względnie powolna, a bezrobocie jedynie stopniowo będzie schodzić z wysokiego pułapu".

Zdaniem Bernankego, "pozostają krytyczne wyzwania" ze strony globalnych rynków finansowych, od dwóch lat zmagających się z kryzysem. Sytuację dodatkowo pogarsza utrudniony dostęp firm i gospodarstw domowych do kredytów.

Kryzys uwypuklił konieczność rychłego naprawienia strukturalnych słabości systemu finansowego, zwłaszcza jeśli chodzi o tworzenie odpowiedniego ustawodawstwa państwowego i jego egzekwowanie - wskazał prezes Fed.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24